İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Satıcı o tarihi bekliyor, ilanları çekildi...

İkinci el otomobil ilanlarında sert düşüş yaşandı. Galericiler, satışların iyi olduğunu ve bazı satıcıların da asgari ücret zammı ve EYT tazminatlarının hesaplara geçmesini bekledikleri için şimdilik ilanları kaldırdığını belirtiyor.

GİRİŞ 10.01.2023 07:18 GÜNCELLEME 10.01.2023 09:39
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

Sıfır otomobillere yapılan ÖTV düzenlemesi, artan kur ve maliyet artışları sebebiyle tamamen eridi. Fiyatlar ÖTV düzenlemesi öncesi seviyeye yeniden geldi.

Çip ve enerji krizinden dolayı sıfır otomobil tedarikinde sorun olunca, vatandaşlar ikinci ele tekrar yöneldi. Bazı bayilerin stok yaptığı iddiası da gündeme bomba gibi düştü. Bütün bu gelişmeler ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesine sebep oldu. İkinci el araçlara ilgi artınca fiyatlarda yukarı yönlü hareket başladı.

Ayrıca EYT’nin çözülmesi ve asgari ücrete zam gelmesi ikinci el otomobil satıcılarının iştahını kabarttı. Zamlar hesaplara geçemeden, internetteki ikinci el otomobil ilanları bir anda dibe vurdu.

Temmuz 2022’de sarı sitede ilanda olan 660 bin olan ikinci el araç sayısı, kasım sonunda 446 bin adede, aralıkta 395 bin adede, bugün ise 350 bin adede geriledi. İlanların kalkmasında fiyatların yükseleceği beklentisi olduğu ifade edildi. 

MATRAH İNDİRİMİ ERİDİ

Otoport’ta galericilik yapan Uğur Saygın, ikinci elde satışların iyi gittiğini belirterek “ÖTV düzenlemesi 1 Aralık’ta yürürlüğe girdi. Ancak avro kuru nedeniyle markalar sıfır otomobil fiyatlarını artırdı. Şu an fiyatlar ÖTV matrah güncellemesi öncesine geri geldi. Zaten o dönemde bayiden sipariş verilemiyordu. Alınan siparişler de zamlı tarifeden satıldı. Kısacası sıfır araç bulamayan ikinci ele yöneldi. Satışlar iyi olunca fiyatlar da arttı” dedi.

İkinci elde ilanların azalmasını hem satışlara hem de fiyat artışı beklentisine bağlayan Saygın, şöyle konuştu: Devlet vatandaşlara müjdeler açıklıyor. Asgari ücret arttı, EYT çözüldü.

Tazminatlar alınacak. Doğal olarak insanlar ilanları geri çekti. Mart ayında yüksek fiyattan geri gelir. Almak isteyene araç var tabi, ikinci el piyasası hareketli.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 86
 • Sessiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Gaza gelen bir millet. Ver coşkuyu cukka para
  Cevapla
 • Şükrü Aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  Her şey çok güzel olacak.
  Cevapla
 • Aok 1 yıl önce Şikayet Et
  Galerici bayii anlaşmışlar arabalar tarlalarda otoparklarda vatandaş gidince araba yok sonra kafanıza göre eyt asgari ücret falan kaptırıp gidin ne denetleyeniz var ne vicdanınız marketciler galericiler emlakçılar bu ülkenin tozunu çıkardınız Allah'tan korkun
  Cevapla
 • Corch Saliha 1 yıl önce Şikayet Et
  Türk insanının müslüman inanca sahip olduğunu ben inanmıyorum. Sadece mahallede salyongoz satılmasın yeterki diyorlar.
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Bakıyorum da çoğu araba sahibi olamayanlar .. ellerinde güzel araba olsa kim bilir kaça satacakdiniz . Yeterki elinizde olsun bak görelim sizleride
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle