Mercedes-Benz Türk, enerjisini güneşten alacak

Mercedes-Benz Türk, devreye aldığı uygulamalarla karbon ayak izini azaltmaya devam ediyor. Şirket, Aksaray Kamyon Fabrikası ve İstanbul'daki pazarlama merkezine güneş enerjisi santrali kurmaya hazırlanıyor.

Mercedes-Benz Türk, enerjisini güneşten alacak
Mercedes-Benz Türk, enerjisini güneşten alacak
GİRİŞ 13.01.2023 12:24 GÜNCELLEME 13.01.2023 14:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 2019 yılında güneş enerjisi santralini kuran şirket, santralin kuruluşundan günümüze kadar 261 ton, sadece 2022 yılında ise 82 ton CO2 salımını engelledi.

Fabrika, devreye alınan uygulamalar ile spesifik enerji tüketiminde 2022 yılında en düşük değere ulaştı. 2022 yılında Hoşdere Otobüs Fabrikası’nın klima santrallerine yaklaşık 50 adet frekans konvertörü ilave eden Mercedes-Benz Türk, böylece ilgili sistemlerde yüzde 30’lara varan oranlarda enerji verimliliği sağladı. 

Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’ne 3470 kWp gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için de çalışmalara başlayan şirket, 2023 yılında projeyi bitirmeyi planlıyor. Şirket, güneş enerjisi santralinin devreye alınması ile Genel Müdürlük & Pazarlama Merkezi’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’ini yeşil enerjiden sağlayacak.

Aksaray Kamyon Fabrikası üretimi, enerji yönetim modeli ile de bölgede “Yeşil Fabrika” olma hedefine adım adım ilerliyor. “Daha yeşil bir Aksaray” için 2022 yılında Mercedes-Benz Türk Hatıra Ormanı projesini de hayata geçirdi. Sürdürülen enerji verimliliği çalışmaları sayesinde 2022’de 2017 yılına göre araç başına yüzde 45’in üzerinde enerji tasarrufu elde edildi. Sadece 2022’de bir önceki yıla göre araç başına enerji tüketim oranı yüzde 16 oranında düşürüldü. Söz konusu oranla birlikte, fabrikanın faaliyetlerine başladığı günden günümüze kadar araç başına tüketimde ve CO2 gaz salım miktarında en düşük seviyeye ulaşıldı.

Şirket, enerji etüdünün yapıldığı ve CO2 emisyonu azaltımı için yol haritasının hazırlandığı 2022 yılında ayrıca, “Yeşil Fabrika” olma hedefi doğrultusunda Aksaray Kamyon Fabrikası hol çatılarına 6 MWe gücünde güneş enerjisi santrali kurulumu için saha çalışmalarına da başladı. Söz konusu santralin devreye alınması ile doğaya salınan CO2 miktarının önemli ölçüde azaltması hedefleniyor.

KAYNAK: HABER7
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 1
  • dede 2 hafta önce Şikayet Et
    boya geiştırerek guneş enerjısı uretebılırız ıletkenlere calişmalıyız sadeçe patlama yapar bınaların duvarları bıle panel görevi gorur.
    Cevapla