İkinci el otomobil yeni yılda gaza bastı!

Tedarik sorununun devam etmesi ve ikinci ele olan talebin artmaya başlaması fiyatlara yansıdı. Yeni yılla birlikte ikinci el otomobil fiyatları ortalama yüzde 10 arttı.

GİRİŞ 24.01.2023 17:16 GÜNCELLEME 24.01.2023 17:18
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Otomobillerde ÖTV matrah limiti, geçen yılın kasım ayında artırıldı. 1600 cc altı araçlarda alt limit 184 bin lira oldu, üst limit ise 280 bin liraya çıktı.

Bu durum pek çok modele indirim olarak yansırken, ikinci el fiyatlarında da düşüş yaşandı. Ancak indirimler çok uzun sürmedi, çıplak fiyatlardaki artışla bir çok model yeniden belirlenen limitin üzerine çıktı. Yeni yılla birlikte ikinci el otomobildeki fiyat artışı da yüzde 10'un üzerine çıktı.

ARTIŞTA İKİ NEDEN

Uzmanlar artışta iki faktörün etkili olduğunu etkili olduğunu belirtiyor; sıfır araçlarda bulunabilirlik sorununun sürmesi ve ikinci elde talebin yavaş yavaş artmaya başlaması...

Konuyla ilgili açıklama yapan İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Naim Çetintürk, "Genellikle yıl geçişinde hepimizin farklı aldığı hizmetlerde nasıl ki bir fiyat güncellemesi oluyorsa tüketicilerin kendi araçlarıyla ilgili bir fiyat düzenlemesi ihtiyacı var." dedi.

İKİNCİ EL GÖRÜNÜMLÜ ARAÇLARDA ARTIŞ

Öte yandan yeni yılla birlikte ilan sitelerine konulan ikinci el görünümlü sıfır araçların sayısı arttı.

Bayilerde bulunamayan birçok sıfır otomobil normal fiyatının 200-300 bin TL üzerine ilan sitelerinde yer buluyor.

1001 KİLOMETRE

İlan sitelerine bin kilometrenin altında araç eklemek yasak olduğu için araçlar 1001 kilometre olarak sisteme ekleniyor.

1001 km olarak ilana konulan sıfır otomobiller arasında birkaç hafta önce Türkiye’de satışa sunulan araçlar bile var. 

İkinci el sıfır kilometre araç stoklayanlar 1001 kilometre oyunuyla bayi fiyatının çok üzerinde fiyatlarla satışa çıkarıyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 16
 • otokolik 1 hafta önce Şikayet Et
  Fiyata göre artan oto ötv sistemi bu sektörde hiç bir zaman olmayan karaborsaya neden oldu, devlet stokçuluğu karaborsayı destekliyor konumuna düştü,devletin asli görevi karaborsayı engellemekse ivedi ötv sistemi eski haline getirlmeli,a,b sınıfında ise %50 yi geçmemelidir.
  Cevapla
 • esnaflar 1 hafta önce Şikayet Et
  tam fırsatçılara gün doğdu bayi fiyatı 477 bin ikinci elde 600-620 bin tl nasıl oluyor devletin kurumları neden takip etmiyor lütfen sayın cumhurbaşkanım bir el atın bu konuya
  Cevapla
 • İlhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Kimse yok gibi herkes kafasına göre fiyat yükseltiyor kimse takip etmiyor ev fiyatları kredi faizler düşüyor kampanya yapılıyor sözde ama hemen ev fiyatları uçuyor ben anlamadım nereye gidecek bu ev araba fiyatları kimsenin biseyi alacak gücü kalmadı
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Tedarik sorunu bu işin sadece yarısını oluşturuyor kalana kısmıda ülkemizde sıfır araç stoğu yapan galeriler firmalar kişiler
  Cevapla
 • Doğan 1 hafta önce Şikayet Et
  Değerli Cumhur Resisim Togg dan milletimizin her kesiminin kolayca otomobil sahibi yapacak bir model bir kampanya bekliyoruz
  Cevapla
 • Doğan 1 hafta önce Şikayet Et
  Kuş serisi diye beğenmediğimiz araçların fiyatı altı başını gitti 98-99 model bi reno 9 25 yaşında fiyatı 100-150 bin bandında???Asgari ücretteki artışın reklamı 1 hafta yapıldı bu fiyatlarlar bi asgari ücretli hangi aracı alabilir ?nasıl araba alabilir?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle