Binlerce sıfır otomobil Türkiye'ye doğru yola çıktı: Başkonsolosluk hesabından paylaştılar

Çip krizinin etkisiyle sıfır otomobillerde bulunurluk sorunu yaşanırken, Çin'den Türkiye'ye doğru binlerce sıfır araç yola çıktı. Gemideki modellerin çoğunun 5 yıl aradan sonra Türkiye pazarına dönüş yapan Chery'e ait olduğu ortaya çıktı.

Binlerce sıfır otomobil Türkiye'ye doğru yola çıktı: Başkonsolosluk hesabından paylaştılar
Binlerce sıfır otomobil Türkiye'ye doğru yola çıktı: Başkonsolosluk hesabından paylaştılar
GİRİŞ 29.01.2023 14:57 GÜNCELLEME 31.01.2023 11:18
Bu Habere 263 Yorum Yapılmış

Koronovirüs salgını nedeniyle tüm dünyada kapanan fabrikalar ve sonrasında baş gösteren küresel çip krizinin etkisiyle otomobil üretiminde sert düşüşler yaşandı. Arz tarafındaki bu düşüşe talepteki artış ve fırsatçılar da eklenince fiyatlar tavan yaptı.

Pandemiyle başlayan ve savaşlar nedeniyle devam eden tedarik zinciri sorunlarıyla küresel çapta bulunurluk sorunu halen devam ediyor. Otomotiv sektöründe stokçuluk tartışmaları sürerken sıfır araç almak isteyenler bayilerde araç bulamıyor.


4 BİNE YAKIN ARAÇ ÇİN'DEN YOLA ÇIKTI

Çin İstanbul Başkonsolosluğu'nun sosyal medya hesabından paylaşılan videoda Çin'den 4 bine yakın sıfır aracın Türkiye'ye doğru yola çıktığı bilgisi paylaşıldı. Şanghay Limanı'ndan gemiye yüklenen 4 bine yakın araç İzmit/Derince limanına doğru yola çıktı.

Yakın zamanda Türkiye'de olması beklenen gemideki araçların çoğunluğunun 5 yıl aradan sonra Türkiye pazarına dönen Çin'li üretici Chery'e ait modeller.

DÜNYADA İLK KEZ TÜRKİYE'DE SATILACAK

Nisan ayında Türkiye satışlarına başlamaya hazırlanan Chery ilk aşamada satışa sunacağı TIGGO 8 PRO, TIGGO 7 PRO ve satışa sunulacak ilk küresel modeli OMODA 5'i Türkiye'ye törenle sevk etti.

1,6 BENZİNLİ MOTORLA GELİYORLAR

Türkiye'de satışa sunulacak olan Chery Omoda 5, Tiggo 7 Pro ve Tiggo 8 Pro modellerinde Chery tarafından geliştirilen üçüncü nesil Acteco serisi 1.6 TGDI benzinli motor bulunuyor.

CHREY MODELLERİNİN FİYATI BELLİ OLDU MU?

5 yıl aradan sonra Türkiye pazarına dönen ve Nisan ayında satışlara başlayacak olan Chery henüz fiyat listesini açıklamadı. İlk parti sevkiyatların Türkiye'ye ulaşması sonrası fiyat çalışmasının yapılarak açıklanması bekleniyor.
 

Fuat Öner Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Fuat Öner
YORUMLAR 263
 • Ayhan tülek 1 ay önce Şikayet Et
  73 model araba alacak durum yok
  Cevapla
 • Soner 1 ay önce Şikayet Et
  Allı pullu gelir değeri 200.000 TL'ye satışa çıkar 800.000 TL ye boşa geliyor bir faydası yok memleketimizin insanı telefona bile Gürcistan'a gidiyor ise gelen araçlardan bir hayır beklemeyin uçuk fiyatlar koyarlar yani fısıngen
  Cevapla
 • Erdoğan Aydınoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  2000 bin TL uçuk mu. Arabanın fiyatı 200bin. Vergiyle birlikte 800 bin. Yüksek fiyat sözkonusu değil. Anormal vergi var
  Cevapla
 • Mete 1 ay önce Şikayet Et
  Hepsi satılır hiç merak etme para cok millette
  Cevapla
 • Mustafa Ahat 1 ay önce Şikayet Et
  Cebinizdeki iPhone kar da çin malı.
  Cevapla
 • Aga 1 ay önce Şikayet Et
  Aga, çin malı hemde benzin dizel çöp. Elektrikli olmalı.
  Cevapla
 • Aziziyeli 1 ay önce Şikayet Et
  Modelleri dikkat çekici. Tiggo. Sizi çinko lar sizi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle