Türkiye’de bölge bölge en çok satılan ikinci el otomobiller

Sıfır otomobil satışının 592 bin olduğu 2022'de, ikinci el satışı 6.4 milyon olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ikinci el otomobil haritası da belli oldu.

GİRİŞ 01.02.2023 17:56 GÜNCELLEME 01.02.2023 17:58
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Sıfır otomobil satışının 592 bin olarak gerçekleştiği 2022 yılında ikinci el otomobil satışı ise 6.4 milyon adedi buldu. Rekor kıran ikinci el satışları kapsamında Türkiye’nin ikinci el otomobil haritası da belli oldu.

Geçen yıl en çok devri yapılan ikinci el otomobil modelleri sırası ile Fiat Egea, Renault Megane ve VW Passat olarak gerçekleşti. Marmara ve İç Anadolu Bölgesi ‘Fiat Egea’ derken, Güneydoğu Anadolu’nun tercihi yine ‘VW Passat’ oldu.

TÜRKİYE’NİN 2. EL OTOMOBİL HARİTASI

Artan fiyatlar ve düşen alım gücünün etkisiyle 2022 yılı ‘ikinci el otomobil’ yılı oldu. Geçen yıl satılan 592 bin 660 sıfır otomobile karşılık, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre 6 milyon 396 bin 191 otomobilin devri gerçekleştirildi.

Bu dönemde, en çok satılan ikinci el otomobil modeli 2017 model Fiat Egea olurken, 2017 model Renault Megane ikinci, 2015 model Volkswagen Passat ise üçüncü en çok satılan ikinci el otomobil modeli olarak öne çıktı. Bu modelleri sırasıyla 2016 model Volkswagen Passat ve 2015 model Fiat Linea takip etti.

Otomotiv veri şirketi Cardata’nın derlediği veriler, Türkiye’nin yedi bölgesine göre en çok satılan ikinci el otomobil modellerini de ortaya koydu.

Bu kapsamda, 2022 yılında Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’nde en çok tercih edilen ikinci el otomobil modeli Fiat Egea Sedan olurken, Karadeniz Bölgesi’nde Fiat Linea, Ege Bölgesi’nde Dacia Sandero ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ford Tourneo Courier birinci sırada yer aldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tercihi ise değişmedi. Bölgede en çok ticareti yapılan ikinci el otomobil modeli Volkswagen Passat oldu. Aynı şekilde Akdeniz Bölgesi’nin tercihi de Passat olarak gerçekleşti.

LİDER RENAULT

Üç büyük kent İstanbul, Ankara ve İzmir aynı zamanda en çok ikinci el otomobil satışının gerçekleştiği illerdi.

2022 yılında İstanbul’da en çok devri yapılan ikinci el otomobil modeli dizel otomatik Renault Megane olurken, İzmir’de Peugeot 301, Ankara’da ise Fiat Egea zirveye yerleşti. Genel tabloda pazar paylarına bakıldığında Renault markasının liderliği dikkat çekti. Fransız Renault, 2022’deki ikinci el otomobil satışından yüzde 13 pay alırken, Fiat markasının payı yüzde 12, Volkswagen markasının payı yüzde 11, Ford’un payı yüzde 10 ve Opel’in payı yüzde 6 olarak gerçekleşti.

KAYNAK: HÜRRİYET
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 8
 • murtaza 1 ay önce Şikayet Et
  Maalesef batıda yaşamaya çalışan bizler mülteci durumuna düştük doğuda lüks arabadan geçilmiyor batıda ise Toros şahin Broadway dengeyi kaçırmada üzerimize yok ikisinin ortasını bulamadı ülkemi yönetenler adamlar Passat,a bir torba civata gözüyle bakar oldu
  Cevapla
 • mahmuthan 1 ay önce Şikayet Et
  passat en çok dogudaymis.buzim batı Fiat egealarlaidare etsin.Dogu ekonomik olarak batıya geçmiş.Ancak hala devleti beğenmeyen hainlik eden pkk için canını verecek hainlik yapan kişiler var.
  Cevapla
 • Cizreli 1 ay önce Şikayet Et
  Passat dendimi aşiret paket denir
  Cevapla
 • Sedat Antalya 1 ay önce Şikayet Et
  Kriz var kriz. Açız aç.. Şükürsüzlük nankörlük almış başını gidiyor. Para yok da, araba elektronik satışları nasıl rekor kırıyor.
  Cevapla
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  En lüx arabaya binen iller...dün açıklanan banka mevduat sıralamasında adı geçmiyor...ilginç
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle