Ford, Avrupa'da 3 bin 800 kişiyi işten çıkaracak

ABD'li otomobil üreticisi Ford, artan maliyetleri gerekçe göstererek gelecek 3 yılda Avrupa'da ürün geliştirme ve yönetim alanında çalışan 3 bin 800 kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı.

GİRİŞ 15.02.2023 09:36 GÜNCELLEME 15.02.2023 09:36

Merkezi ABD'de bulunan otomotiv üreticisi Ford’un küresel otomotiv sektörünün elektrikli araçlara yönelmesinin etkisiyle Avrupa genelinde yaklaşık 3 bin 800 çalışanını işten çıkaracağı bildirildi.

Ford'dan yapılan açıklamada, elektrikli otomobillere dönüş planı kapsamında gelecek 3 yılda Almanya’da yaklaşık 2 bin 300 ve İngiltere'de 1.300 ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde 200 kişinin işine son verileceği belirtildi.

Almanya'nın en büyük sendikası IG Metall, geçen ay Avrupa ekonomilerinde beklenen resesyonun etkisiyle Ford'un Almanya’nın Köln şehrindeki fabrikasında yaklaşık 3 bin 200 kişinin işini kaybedeceğini tahmin etmişti. Söz konusu fabrika 14 bin kişiyi istihdam ediyor.

Geçen yıl Köln’deki fabrikasını elektrikli araç üretim tesisine dönüştürmek için 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyuran marka, Avrupa’daki fabrikalarında 45 bin kişiye istihdam sağlıyor. Şirketin Almanya'da 19 bin ve İngiltere’de ise 7 bin çalışanı bulunuyor.

Avrupa fabrikalarında yeniden yapılanma sürecini yöneten Ford, geçen yıl fabrikaların elektrikli araç üretimine uygun hale getirilmesi sırasında ABD’de ve Hindistan'da birkaç bin kişinin işten çıkarılacağını açıklamıştı.

Ford, 2030'da Avrupa'da yalnızca tamamen elektrikle çalışan arabaları üretip satmak istiyor. 2035'de ise hafif ticari araç model portföyünün tamamını elektrikliye dönüştürmek istiyor.

Ford, yeniden yapılanma sürecine girerek, 2019 ve 2020'de Almanya'da yaklaşık 5 bin ve Avrupa genelinde yaklaşık 10 bin kişiyi işten çıkarmıştı.

Ford’un işten çıkarma kararının, ABD’de Enflasyon Azaltma Yasası ile ülkede üretilen elektrikli araçlar için büyük teşvikler verilmesi nedeniyle, Avrupa'da otomotiv üreticilerinin yer değiştirme endişelerinin arttığı bir dönemde gelmesi de dikkati çekti.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.