Çin'den Türkiye için ek gümrük vergisi açıklaması

Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere getirilen yüzde 40 ek gümrük vergisi için Türkiye'nin aldığı bu kararla ilgili Çinli yetkililerden açıklama geldi.

Çin'den Türkiye için ek gümrük vergisi açıklaması
Çin'den Türkiye için ek gümrük vergisi açıklaması
GİRİŞ 09.03.2023 14:17 GÜNCELLEME 09.03.2023 17:26
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere getirilen ek gümrük vergisi, Çin'de yankı buldu.

Öyle ki, Çinli yetkililer 3 Mart 2023'te Resmi Gazete'de yayımlanan Çin'den ithal edilen elektrik araçlar için yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına yönelik karar hakkında açıklamalar yapmaya başladı.

Shenniao Zhixun Observation'da yer alan habere göre, Türkiye'nin söz konusu kararı geri çekmesi gerektiğini söyleyen Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Çin ve Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin DTÖ’nün çizdiği kurallara ve taahütlerine uyması gerektiğini belirtti.

YENİ MARKALAR GELİYOR

Türkiye'de Çin'de üretim yapan MG, Seres ve Skywell gibi markalar elektrikli otomobillerini satış ve satış sonrası faaliyetlerini gerçekleştiriyor.

Yakın bir gelecekte BYD, Leap Motor ve Chery de Türkiye pazarına girmeyi hedefliyor.

İlk etapta benzinli araçlarını Türkiye getirecek Chery'nin önümüzdeki yıl elektrikli otomobillerini de Türkiye'ye getirme hedefi bulunuyor.

BYD ise, önceki hafta Türkiye pazarına elektrikli otomobilleri ile gireceğini duyurmuştu. Leap Motor ise yıl içinde Türkiye'de elektrikli otomobillerini satışa sunacak.

Ayrıca, Türkiye'de kısa bir süre önce şirket kuran Tesla'da, Çin'in Şangay kentinde ürettiği otomobilleri Türkiye'ye getirmeyi planlıyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • otokolik 1 yıl önce Şikayet Et
    çin markaları burda fabrika kurmlıdır.
    Cevapla