ÖTV'siz araç almak isteyen engellilere yüksek fiyattan satış iddiası

Bazı otomobil bayilerinin, ÖTV muafiyatli araç alma hakkı olan engelli vatandaşlara yüksek fiyattan araç sattığı iddia edildi. Konuyla ilgili gelen şikayetlerin arttığını belirten Tüketiciler Birliği, denetim çağrısı yaptı.

GİRİŞ 23.03.2023 15:24 GÜNCELLEME 23.03.2023 15:24
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, bazı otomobil bayilerinin, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetiyle araç almak isteyen engellilere, taşıtları yüksek fiyattan sattığını öne sürdü.

Şahin, Sivas'ta yaşayan bir engellinin bu konudaki mağduriyetini gidermeye çalışırken, otomobil bayisinde çalışan işçiye ulaştıklarını ve işçinin hesabına yatırılan paranın ardından işten çıkarıldığını öğrendiklerini belirtti.Engelli vatandaşın ÖTV'siz araç almak için bir bayiye gittiğini aktaran Şahin, şunları söyledi:

"Engelliye diyorlar ki 'araç yok'. O da biliyor araç olduğunu, alınıyor, satılıyor. Diyorlar ki 'Şu fiyatı kabul ederseniz verelim'. Örneğin 450 bin liraya vermeleri gereken aracı 600-650 bin liraya veriyorlar. Engelli de araç bulamadığı için kabul ediyor. 650 bin lirayı götürdüğünde firma diyor ki '450 bin lirayı bizim hesabımıza yatıracaksın'. Geri kalanın da bir çalışanın hesabına yatırılmasını istiyor, çünkü yaptığı iş usulsüz bir iş. Bunu gizlemek için fazlalık parayı çalışanının hesabına yatırtıyor, çalışan parayı çekip patronuna veriyor. Burada iki mağduriyet oluşuyor, hem engelliler hem de bayilerde çalışanlar. Çalışan kişi zimmetine para geçirmiş gibi oluyor."

"ÇALIŞANLAR DA ŞİKAYETÇİ"

Kendilerine ulaşan vatandaşa, yatırdığı fazla ücreti geri alabileceğini ilettiklerini ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaş parayı elden yatırmamış, banka havalesi yapmış. Firmadan parayı isteyince de firma, hesabına para yatırılan işçiyi işten çıkarmış, tazminatsız bir şekilde, 46 kodunu vererek. Konya, Ankara ve Kayseri'den de benzer şikayetler gelmeye başladı. Çalışanlardan da şikayet geliyor, 'bizim adımıza para yatırılıyor' diye. Bunların korunması adına, engellilerin ÖTV indiriminden tam olarak faydalanması adına bayilerin denetlenmesi gerekiyor.

"ELDEN PARA VERMEYİN"

Kendi hesabına para yatırılan çalışan varsa bize ulaşsın. Biz hukuki olarak onların yanındayız. Bakanlığın denetimle bunları kontrol altına alması gerekir. O çalışanlara güvence vermesi gerekir. Engellilerin de bayilere ekstra parayı elden vermemelerini tavsiye ediyoruz. Kesinlikle bankadan yapsınlar. Fazla verdikleri parayı geri alırlar ama resmi olarak bunu ispatlamaları kaydıyla."


Şahin, bayi çalışanlarının da hesaplarına yatırılan parayı bankadan çektikten sonra makbuz almaları ya da iş yeri sahiplerine banka havalesiyle yollamaları gerektiğini dile getirdi.

"CEZA BİLE ALABİLİRLER"

Sivas'ta işten çıkarılan bayi çalışanının elinde hesabına yatırılan parayı iş yeri sahibine verdiğine dair 110 makbuz bulunduğunu belirten Şahin, şunları iddia etti:

"110 tane ÖTV indiriminden faydalanarak haksız kazanç sağlayan bayiden söz ediyoruz. Bu sadece bir şehirdeki bir bayinin yaptığı. Türkiye'deki pek çok bayide de bu yapılıyor. Şu an asıl mağduriyeti onlar yaşıyor. Bir tarafta engellilerin fazla para vermesi var, o para alınır eninde sonunda ama diğer tarafta çalışanlar zimmetine para geçirmekle suçlanmış olacak. Eğer bunu ispatlayamazlarsa ceza bile alabilirler."

DENETİM ÇAĞRISI

Sivas'ta işten çıkarılan kişinin, tazminatını almak için dava açtığını vurgulayan Şahin, "Burada tazminat mağduriyeti yok aslında. O kişi suçlanıyor, 46 koduyla yüz kızartıcı bir suçla işte çıkarılmış. İş de bulamayacak. Ne uğruna, bayinin ÖTV'den kendisine kar etme hırsı uğruna. Devlet zarar ediyor burada, ÖTV almıyor ama bayi o ÖTV'nin yarısını kendi cebine aktarıyor. Bu konuda lütfen denetim yapılsın, insanlar mağdur edilmesin." diye konuştu.

ÖTV'siz araç konusundaki sıkıntıya kontenjanla çözüm bulunabileceğini dile getiren Şahin, her bayiye belirli bir ÖTV'siz araç kontenjanı verilmesi gerektiğini kaydetti.

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 77
 • lazoğlu5353 11 ay önce Şikayet Et
  sıfır araç vr ama bayiler yok diye cevap veriyolar bunlara kim dur diyecek?
  Cevapla
 • HALK 1 yıl önce Şikayet Et
  1 yıldır araba bulamıyorum,bayii araba yok diyor,aynı bayi 1 hafta sonra fahiş bir fiyatla bu işe razı başka bir engelli ye araba satıyor,BU GİDİŞE KİM DUR DİYECEK ALLAH İÇİN...
  Cevapla
 • mağdur 1 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH Devletimize zeval vermesin,engelli vatandaşını düşünmüş eyvallah ama devletin o demir yumruğunu bayilerin hissetmesi gerekiyor,bu durumdan engellilerden çok bayiiler ve bu işi ranta çevirmiş galericiler faydalanıyor...
  Cevapla
 • HİÇ 1 yıl önce Şikayet Et
  engelli çocuğumun bu hakkına gözünü dikenlere hakkımı helal etmiyorum,(engelli hakkını Allah a havale ediyorum)
  Cevapla
 • hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  tam 1.5 yıldır araç almaya çalışıyorum.ya100.000 150.000 fazla istiyorlar yada yok diyorlar Allah bu insanları islah etsin
  Cevapla
 • YA HAK 1 yıl önce Şikayet Et
  İMHA demek istemiştin sanırım...ISLAH olsalardı bu kadar felaketten sonra hizaya gelmeleri gerekmiyormuydu???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle