Araç alacaklar bekleyişe geçti... Durgunluk yaşanıyor!

Ticaret Bakanlığı'nın denetimleri sonucunda, sıfır araç satımında müşterileri mağdur eden ve liste fiyatının üzerinde elden ödeme talep eden otomobil bayilerine toplamda 17.8 milyon liralık ceza uygulandığı belirlendi.

Araç alacaklar bekleyişe geçti... Durgunluk yaşanıyor!
Araç alacaklar bekleyişe geçti... Durgunluk yaşanıyor!
GİRİŞ 26.05.2023 10:12 GÜNCELLEME 26.05.2023 10:12
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Seçimlerin ikinci tura kalması ikinci el otomobil piyasasına durgunluk olarak yansıdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ise şu ifadeleri kullandı:

“Aksesuar alma mecburiyeti veya açıktan ek ücret talep edilmesi gibi suni fiyat artışlarına sebep olan ve satın alımlarda adaletsizlik yaratan bazı taleplerin olduğu duyumları kamuoyu nezdinde tartışılan bir durumdu.

Geçtiğimiz günlerde yaşanabilecek bu tür olumsuzlukların önüne geçmek adına Bakanlığımız bir yönetmelik yayımlayarak bu tür uygulama yapan işletmelere cezai müeyyide uygulayacağını açıkladı.

"YETKİ BELGELERİNİN İPTAL EDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK"

Bu kapsamda Adana, Bursa ve Ankara’da bazı bayilere yönetmeliği ihlal etmelerine istinaden para cezası uyguladığı ve yetki belgelerinin süreli iptal edildiğini öğrendik. Elbette gerek bayi gerekse ikinci el otomobil satıcısı tüm meslektaşlarımızın cezai müeyyidelere uğrayarak maddi ya da ticari zorluklarla karşılaşması tercih edeceğimiz bir durum değildir.

Ancak bununla beraber piyasamızın istikrarlı şekilde devam etmesi, fiyatların suni şekilde artmaması ve sektörümüzün genel durumu açısından kanun ve yönetmeliklere riayet etmek azami derecede önem taşımaktadır.

"TİCARET ALANIMIZI DARALTAN BİR YÖNETMELİK OLMUŞTU"

Bakanlıklarımızın yaptığı çalışmalar ve yayımladığı yönetmelikler mutlaka piyasadaki olumsuzluklara etki etmektedir. Ancak geçen süreç içerisinde bu tür uygulamaların bazı hususlarda beklenen etkiyi yaratmadığını görmekteyiz.

Geçtiğimiz yıl 6+6 yasası yayımlanmış ve ikinci el otomobil satıcısı meslektaşlarımızın 6.000 km altındaki araç satışları kısıtlanmıştı. Bu uygulama ikinci el otomobil satan meslektaşlarımızın sıfır km otomobil satmasını engellemek amacıyla yayımlanmış olsa da 6.000 km limitiyle düşük kilometreli ikinci el araçları da kısıtlayarak ticaret alanımızı daraltan bir yönetmelik olmuştu.

Bizler elbette olumsuzlukları engelleyecek her adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak uygulamaların daha sürdürülebilir ve beklenen etkiyi tam manasıyla yaratabilmesi açısından, biz sektör temsilcileriyle istişare yapılarak ve müşterek akıl doğrultusunda oluşturulması kanaatindeyiz.”

SEÇİM NEDENİYLE ARAÇ SATIŞINDA DURGUNLUK YAŞANIYOR

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması sonrası ikinci el otomobil piyasasında durgunluk görüldü. Otomobil piyasasındaki belirsizlik nedeniyle araçlarını satmak isteyenler bekleyişe geçti.

VATANDAŞLAR SEÇİMİN BİTMESİNİ BEKLİYOR

İkinci el otomobilde yaz aylarının hareketli geçtiğini aktaran oto galerici Yavuz Çiftçi, seçim atmosferi nedeniyle de satışların düştüğüne dikkat çekti. Çiftçi, ''Otomobil sektöründe bu dönemler hareketli geçer. Bayram ve tatil süreci öncesi hareketlilik görülür. Fakat şu an seçime odaklanıldı. Seçimi atlatalım psikolojisi var. Bu nedenle ikinci el otomobil piyasasında durgunluk görülüyor. Banka kredi faizlerinin yüksek olması ve finansal sıkıntılar da piyasalardaki durgunlukta etken oldu'' dedi.

Arz talep dengesi ile ilgili sıkıntıların devam ettiğini de belirten Çiftçi, ''Sıfır araçların az olması nedeniyle piyasada daralma oluşuyor. İkinci el otomobilde de fiyatlar yükseliyor. Eskisi kadar fiyat artışı olmasa da artış devam ediyor'' diye konuştu.

KAYNAK: MİLLİYET
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 4
 • Vatansever 9 ay önce Şikayet Et
  Bu namussuzlar yuzunden 3 yıldır araç alamıyorum. İnsani göz göre göre enayi yerine koyuuorlar.
  Cevapla
 • Adam 9 ay önce Şikayet Et
  Ne duyumu. Adamla dalga geçmeyin. Bayiler 50-150 TL arasında değişen paraları elden alıyorlar. Haksız kazanç elde eden bayilerin yetki belgelerini iptal edin. Böyle bir dünya yok.
  Cevapla
 • fahri25 9 ay önce Şikayet Et
  artık arac almak hayal oldu yakında yasamakta hayal olacak gıbı gelıyor bana.
  Cevapla
 • muhammed 9 ay önce Şikayet Et
  Eskisi kadar artmasa mı daha nereye artsın 6 yaşındaki arabalar 1.2 milyon isteniyor ülkede alooo. :) !
  Cevapla