Kınık: “İlan fiyatının üstünde para istenmesi sahtekarlık”

Samsun İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, bayilerin sıfır ilan fiyatının üzerinde araç satmasının piyasayı olumsuz etkilediğini belirterek, “İlan fiyatının üstünde para istenmesi sahtekarlık” dedi.

GİRİŞ 22.07.2023 16:18 GÜNCELLEME 22.07.2023 16:36
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı, uzun süredir rayına oturmayan otomobil piyasası için çeşitli önlemleri hayat geçirdi. Bakanlık, 'km sınır, ay sınırı ve ikinci el otomobillerin sıfır fiyatından yüksek olmaması' gibi önlemler aldı. Alınan her önleme karşı farklı bir çözüm yolu bulan satıcılar ise ilan edilen fiyatların üstünde kaçak yollardan araba satmaya devam etti. Durum böyle olunca cezaların ardı arkası kesilmezken, 2. el otomobil piyasası da bu durumdan olumsuz etkilendi.

“PİYASA YAVAŞ YAVAŞ OTURACAK”

Kurallara uymadan araç satan birçok bayiye ceza kesildiğini ifade eden Başkan İbrahim Kınık, “Pandemi dönemiyle birlikte sıfır araca ulaşmak zorlaştı. Bu nedenle ikinci el piyasası sıfırın üzerine çıktı. Araçların gerçek piyasa değerinin çok üstünde satılmaya başlandı. Devlet de buna önlem aldı. Bayilerde el altından alınan paralar tespit edildi ve birçok ceza yazıldı. Bayilerin 2. el otomobilcilere verdiği sıfır arabalar ellerindeki arabalar gibi yüksekten satılıyordu. Bu sefer buna da önlem alındı ve 2. elde sıfır fiyatına araç satanlara da ceza yazıldı. 2. elde araçların fiyatının sıfırından yüksek olmasının nedeni elde araba olmamasıydı. Şimdi öyle bir durum kalmadı. Piyasa yavaş yavaş oturacak ama araba fiyatlarının geri geleceğine de inanmıyorum” diye konuştu.

“İLAN FİYATININ ÜSTÜNDE PARA İSTENMESİ SAHTEKARLIK, 200-300 BİN TL BAŞKA BİR HESABA PARA ATTIRIYORLAR”

Bazı bayilerin sattıkları araçları ilan fiyatının üstünde satmaya çalıştığını ve illegal hesaplara para attırdığını da ifade eden Kınık, “Bayilerin ilandaki fiyatın üstünde para istemesi bir sahtekarlık. İllegal bir hesaba ayrıyeten 200-300 bin TL para attırıyorlar. Ondan sonra da arabanın fatura fiyatına parasını yatırtıyorlar. Örneğin 500 bin TL’lik arabaya 200 bin TL ekstra para verip alıyorlar. Devletimiz aldığı önlemler ile bunun da önüne geçmeye başladı. Arabalar da piyasada bollaştı. Piyasaların yavaş yavaş oturacağını umuyorum. Bu olaylar nedeniyle 2. elde 1,5 aydır satışlar düştü. İnanıyorum ki piyasa oturduğunda her şey yolunu bulacaktır. Bizler de bekleyip, göreceğiz” şeklinde konuştu.

“FİYATIN GÜNCEL OLMADIĞINI BELİRTİP YÜKSEK FİYAT SÖYLÜYORLAR”

Oto pazarında araba satmak için bulunan bir vatandaş, tedbirlerin piyasaya olumlu yansımadığını ileri sürerek, “İkinci el araçların sıfırdan fazla fiyata satılmasından dolayı birçok kişiye ceza yazılmış. Ama fiyatlar yine yukarıda. Kimse cezaları da dinlemiyor. İkinci el otomobilde fiyatlar 300 bin TL’den başlıyor. Bir de araba alırken yaşanan olumsuzluklar var. Örneğin bir bayiyi arayıp araba istediğimizde bizleri arayıp, fiyatın güncel olmadığını belirtip yüksek fiyat söylüyorlar. Bir de gerçek tüketici de yok gibi. Herkes esnaf gibi araba alıp satmak için bakıyor. Bu da piyasaya olumsuz yansıyor” açıklamasında bulundu.

“ALINAN TEDBİRLER ÇÖZÜM DEĞİL”

Alıcı bir vatandaş ise araba alışverişinin kolaylaştırılmasının piyasayı dengeleyebileceğini düşündüğünü belirterek, “Bizce devletin oto alım-satımında serbestlik yapması gerekiyor. Ekonomik olarak bu kadar saldırı altındayken, alınan tedbirler vatandaşları otomobil alamaya teşvik etmek yerine döviz alınıp merkez bankasının biraz daha zora girmesi isteniyor gibi geliyor. Alınan tedbirler çözüm değil. Bu tedbirlerin yerine alım-satımla ilgili, genel haksızlıklarla ilgili bürokratlar çalışırsa daha iyi olur. Herkes noterin belirlediği araç fiyatlarında alım yaparsa piyasada gerçek değerine oturur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Pazarda bulunan diğer alıcı ve satıcılar da piyasanın alınan önlemlere rağmen halen yüksek olduğunu ve haraketliliğin olmadığını belirttiler.

KAYNAK: İHA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 4
 • Rrrrr 8 ay önce Şikayet Et
  2.el araç ithal etmedikten sonra o l m a z Getirin 1 kac milyon adet 3 yasinda araba görün bakalım 200 binlik tofaşlar 300 binlik symboller 50 şer bine nasil dusuyo
  Cevapla
 • İşçi emeklisi 8 ay önce Şikayet Et
  İthal 2. El oto halen yok kademeli vergi
  Cevapla
 • gandalf 8 ay önce Şikayet Et
  ilani ararken fiyat yükseliyor şaka gibi gerçekleri yaşıyor piyasaya
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  ikinci el ithalatı serbest bırakılsın sorun kendiliğinden çözülür. tabi öyle kontrolsüz değil. alınan araç 5 sene satılamaz vs.vs önlemlerle.
  Cevapla