200 bin TL fazla istedi! İkinci el araç satışını CİMER'e şikayet etti

Ankara'da avukat Selim Ünal, internette 2 milyon 900 bin liraya satışa sunulan otomobili almak için ilan sahibini aradığında, aksesuar bahanesiyle 3 milyon 100 bin lira talep edilince CİMER'e şikayette bulundu.

200 bin TL fazla istedi! İkinci el araç satışını CİMER'e şikayet etti
200 bin TL fazla istedi! İkinci el araç satışını CİMER'e şikayet etti
GİRİŞ 15.08.2023 13:42 GÜNCELLEME 15.08.2023 13:42
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

15 Temmuz’da yürürlüğe giren yönetmelikle, ikinci el araçların üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen sıfır güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanması, 1 Ocak 2024 tarihine kadar yasaklandı. Ankara’da yaşayan avukat Selim Ünal, internet sitesinde 2 milyon 900 bin liraya satışa sunulan 6 bin kilometredeki otomobili almak için ilan sahibi Hasan H.'yi telefonla aradığında, 3 milyon 100 bin lira ücret talebiyle karşılaştı. İlan sahibi araca çeşitli aksesuarlar taktırdığını söyledi. Selim Ünal, bunun üzerine CİMER ve Ticaret Bakanlığı'na şikayette bulundu.

Selim Ünal, sıfır fiyatı 2 milyon 960 bin lira olan aracın ikinci eli için 3 milyon 100 bin lira talep edildiğini söyleyerek, "İlanda 2 milyon 900 bin lira yazıyor. Sıfır fiyatı 2 milyon 960 bin lira olduğu için almak istedik. Ama aradığımızda 3 milyon 100 bin lira istedi. 'Araca ekstra bir şeyler taktık' dedi. Ama ekstra bir şey eklenmedi araca, yasadan dolayı böyle bir şey yapıyor. Onun haricinde, ilanda 6 bin kilometre yazmış. Biliyorsunuz artık '6 bin kilometre' ya da '6 ay satmama' şartı var. Eğer satılırsa bunun 300 bin liraya kadar cezası var. Bu yüzden de '6 bin kilometre' yazmış; halbuki araç 27 kilometredeymiş. Maalesef bu şekilde insanları yanıltıyorlar" dedi.

KAYNAK: DHA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 5
 • Dr Aysun kiraz 7 ay önce Şikayet Et
  Ben amerikada 5 sene öncesi ferrari aldim 150 bin dolara şuan satiş fiyati 200 in dolar , Arz talep meselesidir bu birakin satsin müşterisi varsa Neden herşeyi sorun edili,or anlamiyorum
  Cevapla
 • Alp 7 ay önce Şikayet Et
  Bende burda 900 bin dolara f8 tributo aldım ama piyasa kitlendi
  Cevapla
 • Alp 7 ay önce Şikayet Et
  Balkabagı
  Cevapla
 • tepki 7 ay önce Şikayet Et
  bir sey cikmaz ceza yazilmis olsa devlet af eder kanun af eder secim geliyor alamazlar kimi kime sikayet edeceksin
  Cevapla
 • zonguldaklı 7 ay önce Şikayet Et
  İnşallah salam ceza keserler aynı durumu bende yasadım aynı şekilde şıkaytcı oldum ve takıpcısı olacagım
  Cevapla