Otomobil fiyatlarında dengeler tamamen değişti: Kimse almıyor rekor geldi

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer "Otomobil artık yatırım aracı olmaktan çıktı, önümüzdeki süreçte kampanyalar artacaktır. Otomobil alımlarında kredi kullanım oranı yüzde 65'lerden yüzde 12'lere düştü" dedi.

GİRİŞ 25.09.2023 09:54 GÜNCELLEME 25.09.2023 09:57
Bu Habere 222 Yorum Yapılmış

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, lansmanda yaptığı konuşmada mevcut ekonomik konjonktürde otomotiv piyasasını değerlendirdi.

Yıl sonunda pazarın 1 milyon adetleri göreceğini kaydeden Kılıçer, "Motorizasyon dikkate alındığında, Türkiye otomotiv pazarının normal seviyesi 1 milyon adetlik bir pazar büyüklüğüdür. Umarız önümüzdeki yıllarda da bu seviyede kalmaya devam ederiz" dedi.

Son dönemde tüketicilerin taşıt kredisi kullanımlarında sıkıntılar yaşadığına da dikkat çeken Kılıçer, "Eskiden otomobil alımlarında kredi kullanım oranı yüzde 65’lerdeydi, şimdi yüzde 12’lere düştü. Pazarın geleceğini, tüketicinin finansmana erişimi ve döviz kurundaki stabilizasyon belirleyecek. Son dönemde yapılan düzenlemeler ile otomobil artık yatırım aracı olmaktan çıktı, bundan sonraki süreçte kampanyalar artacaktır" ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanlığı, otomobili yatırım aracı olmaktan çıkarma ve piyasadaki kayıt dışılığı ortadan kaldırma hedefi ile son dönemde ikinci el araç satışlarına yönelik birçok yeni düzenlemeyi hayata geçirdi.

Bu kapsamda, online ilan sitelerindeki ikinci el araç fiyatlarının aynı aracın sıfır kilometre fiyatını geçmesi yasaklanırken, satın alınan sıfır kilometre otomobilin 6 ay ve 6 bin kilometre dolmadan satılamamasına yönelik kısıtlamaya ise şahıslar da dahil edildi.

Bakanlık son olarak, ikinci el araç ilanlarında spekülasyonlarını ortadan kaldırmak üzere, ilan sitelerinde ikinci el motorlu kara taşıtı ilan sahiplerinin sahte hesaplar üzerinden ilan vermesini yasakladı. Tüm bu düzenlemelerin, otomobilin bir yatırım aracı olmaktan çıkmasında etkili olduğu belirtiliyor.

"YÜKSEK ÖTV HEDEFLERİ DÜŞÜRDÜ"
Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, ZR-V'nin Türkiye'ye sadece 2.0 litre hacminde motor ile gelmesi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Başka pazarlarda ZR-V'nin 1.5 litrelik motor seçeneğinin de bulunduğunu aktaran Kılıçer, "Fakat Honda'nın Avrupa line-up’ını takip ediyoruz ve 1.5 litrelik motor Avrupa homologasyonuna uymuyor. Honda Avrupa'da tamamen hibrit araçlara geçti, dolayısı ile Türkiye'ye getirdiğimiz modeller de bu yönde değişiyor. Tam elektrikli otomobillere geçiş sürecinde hibrit otomobillere güveniyoruz. Avrupa'daki vergilerde emisyon göz önüne alınırken, biz de motor hacmi dikkate alınıyor. 2.0 litre motor yüzünden ZR-V'de yüzde 150 ÖTV'ye geçiş oldu, eğer yüzde 80 ÖTV’de olabilseydi satış olarak daha yüksek adetleri hedefleyebilirdik" dedi.

SATAN ÇOK ALAN YOK

Öte yandan ikinci elde sarı sayfalarda yer alan ilanların sayısı hızla artarak rekor kırdı. Satışların oldukça sakin olduğu ikinci el otomobil sektöründe sadece bir ilan sitesinde toplam satılık sayısı 929.148 adet olurken, ikinci el otomobil ilanı sayısı da 500 bini geçerek 507.335 adete çıktı. 

İkinci el araç pazarı ise son üç aydır 1 milyon adetlerin üzerinde seyrederken son aylarda yüzde 20 düşerek 800 bin bandına kadar indi.

KAYNAK: HABER7, AJANSLAR
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR 222
 • Aydın 8 ay önce Şikayet Et
  İkinci elde bir şişik yok dolar sabit kalmadığı sürece herşey artıyor. Yarım kilo Peyniri 12 TL alırken şimdi yarım kilo Peyniri en ucuzu 100 TL herşey artarken balon demek saçma. Aracı ilana koydum arıyorlar insanlar almak istiyorlar ama krediye ulaşmak zorlandığı için alamıyor. Aylık ödemesi gerçekleştiren kişiler bile krediye ulaşamıyor uzun vadeli. 1 yıllık kredi veriyorlar.
  Cevapla
 • Yavuz 8 ay önce Şikayet Et
  Düşen falan yok,ben siena ya bakiyorum üzerine 30 ila 50 TL koydu bile hertaraf alsatci ve fırsatçı doldu.Bana göre araç piyasasi şuan iki misli şişkin,biyuk bir köpük var.Duzelirmi bilmem bekleyip göreceğiz.
  Cevapla
 • Xİlem 8 ay önce Şikayet Et
  Almayın arz talep durumu talep olmayan mecbur düşecektir otomobil ihtiyaçtır yatırım aracı değil
  Cevapla
 • By1907 8 ay önce Şikayet Et
  İste bu ya ,biz millet olarak birlik olursak bu kan emici yarasalara ekmek yedirmeyiz ,bunu genele yayarsak vallahi ekonomide düzelir hayat standartimizda artar ,bir hafta et alma ,kahvaltılık, sebze meyve ekmek ,benzin mazot almayalım, bir hafta ya vallahi ölmeyiz billahi ölmeyiz ,ne yaparsak biz yapıyoruz.
  Cevapla
 • ByMerdivenaltı 8 ay önce Şikayet Et
  Ulan hayatınız yalan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle