Yeni nesil elektrikli araç 'Very' dünya markası olma yolunda

Şehir içi mobilizasyon çözümleri üretmek üzere kurulan teknoloji şirketi EVRY’nin ilk elektrikli araçları Bursa Go Green Fuarı’nda lanse edildi.

Yeni nesil elektrikli araç 'Very' dünya markası olma yolunda
Yeni nesil elektrikli araç 'Very' dünya markası olma yolunda
GİRİŞ 16.11.2023 16:46 GÜNCELLEME 16.11.2023 16:46
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Elektrikli araç ve mobilizasyon sistemleri alanında ürün ve yazılım geliştirmek üzere kurulan teknoloji şirketi EVRY, YTÜ TeknoPark’ta başlayan ARGE serüvenini tecrübeli mühendislik kadrosu sayesinde 300 günde 4 araca dönüştürmeyi başardı. 300 günlük ARGE sürecinin ardından görücüye çıkardığı dört farklı tipteki L7 sınıfı aracı Bursa Go Green Fuarı’nda lanse etti.

VERY markalı araçlar yeni nesil şehir otomobillerden, özel amaçlı otonom araçlara uzanan dört farklı tipte üretiliyor. 2024 yılı üretim kotasını dolduran VERY’nin ilk üretimlerinden 150 araçlık kısmını ise Türki Cumhuriyetlerden aldığı siparişler oluşturuyor.

TÜM ARAÇLAR AVRUPA BİRLİĞİ STANDARTLARINDA ÜRETİLİYOR

VERY araç ailesinin Avrupa tip onay ve sertifikasyon süreçleri, İsveç’te uluslararası bir kurumda yapılıyor. Bu kapsamda tüm araçların Avrupa Birliği dahil toplam 77 ülkeye ihraç edilmesinin resmi zemini tamamlanıyor.

YOSUN KARASU: “L7 SINIFI ARAÇLARA TEKNOLOJİ İLE ÇAĞ ATLATIYORUZ”

VERY Kurucu Ortağı ve Makine Mühendisi Yosun Karasu; Teknoloji şirketimiz EVRY’nin Yıldız Teknik Üniversitesi Tekno Park’ta başlayan serüveni, hayata geçirdiğimiz L7 sınıfı araçlarla büyümeye devam ediyor. Bursa Go Green Fuarı’nda lanse ettiğimiz VERY markalı dört farklı aracımızla L7 sınıfında dünyada genelinde birçok ilke imza attık. Bu sınıf araçlarda bugüne dek kullanılmamış teknoloji, donanım ve yazılımları tamamen kendi bünyemizde geliştirerek hayata geçirdik. Teknoloji ve donanım noktasında benzersiz bir niteliğe erişen araçlarımızla L7 sınıfında yeni bir kapı araladık.

L7 SINIFI ARAÇLARDA EVRY STANDARDI

Kendi tasarımı ve üretimi olan 400 voltluk elektrik motoru, çoklu vites seçeneği sağlayan dişli kutusu ve 11kwh ila 33kwh kapasiteleri arası 3 farklı batarya paketi opsiyonu ile L7 sınıfında birçok ilke sahip. Araçtan araca şarj desteği, taşınabilir yedek batarya, adaptif dört çeker sistemi, multimedya ekranları, sürüş yazılımı, dokunmatik kapılar, 220V elektrik çıkışı, yağmur, park ve far sensörleri, ısıtmalı ve masajlı koltuklar gibi sınıfında öne çıkan donatılara sahip VERY markalı araçlar, modüler teknolojilerle değişime açık bir yapı sunuyor.

B sütunun yer almadığı 4 kişilik şehir araçlarımız, arka kapıların ters yöne açılma özelliği sayesinde sınıfının maksimum kullanım alanını sunuyor.

Özel mobil uygulaması ile uzaktan kontrol edilebilen VERY markalı araçlar, kullanıcılara eşsiz bir kontrol deneyimi sunuyor.

YOSUN KARASU: “2024 SATIŞLARIMIZ TAMAMLANDI. İHRACATTA ÖNCELİKLİ HEDEF TÜRKİ CUMHURİYETLER”

Yosun Karasu; 2024 yılı için hedeflediğimiz üretim hacmine fuar süresince aldığımız yoğun talep neticesinde ulaştık. Bu anlamda ilk ihracatımızı da 150 araç ile Türki Cumhuriyetlere yapacağız. İç pazarda sınıfının lideri olma hedefini muhafaza ederken, ihracat pazarımızı başta Avrupa Birliği ve MENA bölgesi olmak üzere genişletmeyi planlıyoruz.

YOSUN KARASU; “TÜM ÜRETİM VE YAZILIMI KENDİ BÜNYEMİZDE GELİŞTİRDİK”

Yosun Karasu; “Türk mühendis ve tasarım ekiplerimiz ile VERY markalı araçlarımızın tamamı yerli sermaye ile üretildi. VERY markalı araçların tamamının elektrik motoru, batarya ünitesi, şarj donanımları, yazılımları, otonom sürüş ve uzaktan kontrol uygulamaları gibi tüm donanım ve yazılımı firma bünyesinde geliştirildi. Bugün geldiğimiz noktada hususi kullanıma yönelik 4 kişilik aracımız VERY, taşıma ve modüler kullanım özelliklerine sahip 2 kişilik yük taşıma alanına sahip aracımız DeliVERY, 2 kişilik buggy modelindeki hobi ve özel kullanım aracımız VERY Buddy ve tamamen otonom sürüşe sahip 1.500 kg yük taşıma kapasitesine sahip sürücüsüz aracımız VERY Carry kullanıma hazır şekilde üretilerek Go Green Fuarı’nda yerini aldı.”

L7 SINIFINDA DÜNYADA BİR İLK

EVRY mühendisleri tarafından elektrikli araçlara yönelik geliştirilen değişken vitesli dişli kutusu, TÜBİTAK projesi kapsamında hayat buldu. Geliştirilen dişli kutusu sistemi sayesinde VERY markalı araçlar dünyanın “ilk ve tek” değişken vitesli dişli kutusuna sahip L7 sınıfı aracı oldu.

EVRY’nin elektrikli araçlar için geliştirdiği dişli kutusu yakın bir süreçte dünya pazarına satışa sürülecek.

GELİŞTİRDİĞİ ELEKTRİK MOTORU TÜBİTAK’TAN ONAY SÜRECİNDE

EVRY’nin yerli imkanlar ve Türk mühendislerle geliştirdiği ve ilk olarak VERY markalı araçlarda kullanılacak olan elektrik motoru, TÜBİTAK onay sürecinde. Devam eden süreçte elektrik motorlarının iç pazarda ve yurt dışında satışına başlanacak.

AVRUPA BİRLİĞİ HORIZON PROJESİ GELİŞTİRİYOR

EVRY, teknoloji ve mobilite alanındaki faaliyetleri kapsamında, İngiltere ve Avrupa Birliği için Horizon Projeleri geliştiriyor. EVRY, halihazırda İngiltere, Almanya ve Portekiz’den paydaş bulan projelerde yüklenici olarak faaliyet gösterecek. Bu kapsamda elektrikli iş makinelerinin geliştirilmesi, kullanım alanlarının genişletilmesi ve modüler dorseler başta olmak üzere birçok yenilikçi projeye liderlik ediyor.

YENİ FABRİKAYLA GELECEĞE DOĞRU BÜYÜK ADIM: 2025 HEDEFLERİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR MOBİLİTE VİZYONU

VERY, 2025 yılına kadar tamamlanacak olan yeni fabrikası ile ilk aşamada yılda 10.000 araçlık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Bu stratejik yatırım, sadece şirketin büyüme potansiyelini artırmakla kalmayıp, ekonomik katkı sağlayarak istihdamı destekleyecektir. Yeni tesis, modern üretim teknolojileri ve sürdürülebilir üretim uygulamalarını bir araya getirerek, VERY'nin sıfır emisyon ve yenilikçi teknolojileri geniş kitlelere ulaştırma vizyonunu destekleyecek; şirketin sürdürülebilir mobilite taahhüdünü ve endüstri liderliğini pekiştirecektir.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
    Biran önce satışa çıksın hemen alıp kullanmaya başlayalım
    Cevapla