İkinci el araçlarda fiyatlar sert düştü

İkinci el otomobil piyasasındaki durgunluk devam ediyor. Fiyatlar ise ortalama yüzde 30 geriledi. Oto galericiler piyasadaki durgunluğun bir süre daha devam edeceğini ve fiyatların da yüzde 35’lere kadar gerileyeceğini söyledi.

GİRİŞ 27.11.2023 16:09 GÜNCELLEME 27.11.2023 16:57
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İkinci el otomobil piyasasındaki durgunluk devam ediyor. Yaklaşık üç ay içerisinde fiyatlarda yüzde 30 gerileme yaşandı. Talebin olmadığını belirten galericiler, durgunluğun bir süre daha devam edeceğini söyledi. İkinci el otomobil fiyatlarının önümüzdeki günlerde yüzde 35’lere kadar gerileyeceği öngörülüyor.

"FİYATLAR HIZLI BİR ŞEKİLDE AŞAĞI İNİYOR"

İkinci el otomobil piyasasının durgun devam ettiğini belirten galerici Yılmaz Kebapçı, “Fiyatlar hızlı bir şekilde aşağı iniyor. Şu anda köpük kalktı diyebiliriz. Bunun sebeplerinden bir tanesi stokçuların aradan çıkması ve talep de büyük oranda düştü. Şu anda fiyatlardaki gerileme yüzde 25-30 arasında değişiyor. Sıfır araçlarda da ilan yoğunluğu olmaya başladı. Elinde olanların çoğu yatırım için almıştı şimdi ise satmak istiyor. Bunun nedeni ise faiz oranlarının artması” şeklinde konuştu.

İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARI YÜZDE 30 GERİLEDİ

İkinci el otomobil piyasasında ki durgunluğun 3 aydır devam ettiğini vurgulayan oto galerici Gökhan Ardeşen, “Bu durgunluğun yakın zamanda biteceğini düşünmüyoruz. Fiyatlardaki düşüş ortalama en yüksek seviyeden yüzde 30 geri geldi. Bu durumun önümüzdeki dönemlerde de yüzde 35’lere kadar gerileyeceğini düşünüyoruz. Talep ise eskiye göre çok fazla yok. Yatırım için lüks araç alan vatandaşlar araçlarını elden çıkartmak istiyor. Yatırımcı oldukları içinde faize yöneliyorlar. Bununla birlikte sıfır araçlarda yapılan kampanyalar nedeniyle de aracını satıp model yükseltmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • E.ç 7 ay önce Şikayet Et
  Yalan haber düşüş falan yok dün 20 tane galeri gezdim hatta fiyat etiketlerini kaldırmışlar bu gece zam gelecek dediler .Fiyatlar el yakıyor kazalı araclara bile 750 bin fiyat tazmış adam...
  Cevapla
 • HARUN 7 ay önce Şikayet Et
  Geçen sene ağustosta sattım 1999 model aracımı 110.000 tl ye. Bu sene şuan 290.000 tl. Biri bana açıklasın nerede düşüş. Yalan. İnşallah sıfır araçlar çoğalırda o hurda ikinci eller ellerinde patlar. Bu millet hurdaya vereceği paraya sıfıra biner inşallah.
  Cevapla
 • Cemil 7 ay önce Şikayet Et
  Bal gibide düşüyor gerçek haber Temmuzda 1270 e aldığım araç 1050 ye zor sattım
  Cevapla
 • Türkiye 7 ay önce Şikayet Et
  Hayır düşmüyor! Arabayı dükkanda bekletiyor ama fiyat düşürmüyorlar
  Cevapla
 • Hakan 7 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim yılbaşından sonra maaliyetlerle beraber fiyatlar yine yükselir Haber yapıyorlar yeddiemin den araclar çıkacak falan Kim alır kırank mili bile dönmeyen araçları Boş haberler adam 10 aldı 8 e mi verir yakar yine vermez
  Cevapla
 • Vatandaş . 7 ay önce Şikayet Et
  Sen belli ki galericisin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle