İkinci el araç satışında 15 günlük sigorta süresi dönemi sona eriyor

Anayasa Mahkemesi, araç satışının ardından zorunlu mali sorumluluk sigortasının 15 gün boyunca devam etmesine ilişkin düzenlemeyi iptal etti. Karar, 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

GİRİŞ 05.03.2024 17:18 GÜNCELLEME 05.03.2024 17:33
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Adana 4. Tüketici Mahkemesi, yargılamasına baktığı bir davada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 94. maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan, "Sigortacı, sigorta sözleşmesini durumun kendisine tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde feshedebilir. Sigorta fesih tarihinden 15 gün sonrasına kadar geçerlidir." şeklindeki düzenlemenin iptali için AYM'ye başvurdu.

Başvuruda, kişinin aracını sattığı anda araç üzerindeki mülkiyet hakkının sona ermesine karşın söz konusu düzenlemeler uyarınca sigorta sözleşmesinden kaynaklı sorumluluğunun devam ettiği, bu itibarla kusuru olmadığı hallerde de tazminat sorumluluğunun bulunabileceği ifade edildi.

Kişilerin işlediği veya ihmal ettiği bir fiilden sorumlu tutulması gerektiğine işaret edilen itiraz başvurusunda, sigorta sözleşmesinin feshedilip edilmeyeceği konusunda da açıklığın bulunmadığı ileri sürüldü.

Başvuruyu görüşen AYM, söz konusu düzenlemelerin Anayasa'ya aykırı olduğunu tespit ederek iptal etti. Mahkeme, iptal hükmünün 9 ay sonra yürürlüğe girmesini kararlaştırdı.

AYM: SATIŞTAN SONRA HAKİMİYET SONA ERER

Yüksek Mahkemenin iptal kararında, araç satışının ardından önceki sahibinin araç üzerindeki fiili ve hukuki hakimiyetinin sona erdiği, eski araç sahibinin yeni araç sahibi üzerinde herhangi bir denetim ve gözetim sorumluluğunun da bulunmadığı ifade edildi.

Aracın yeni sahibinin, belirtilen 15 günlük sürede üçüncü kişilere zarar vermesi halinde, bu fiillerden aracın eski sahibinin sorumlu tutulabileceği aktarılan kararda, bunun "oldukça ağır bir müdahale" niteliği taşıdığı kaydedildi.

Kararda, "Satış veya devir işlemi yapılan ve işleteni değişen motorlu araçların tescilinde ya da trafiğe çıkarılmasında yeni işleten tarafından zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırılması şartının aranmasını içeren bir düzenleme yapmaya ilişkin kanun koyucunun önünde anayasal bir engel bulunmadığı görülmüştür." değerlendirmesine yer verildi.

Kişinin, üzerinde hukuki ve fiili olarak denetim ve kontrol imkanına sahip olmadığı kişilerin fiillerinden sorumlu tutulmasının bir zorunluluk olmadığı vurgulanan kararda, şu ifadeler yer aldı:

"Aracın devri suretiyle araç üzerindeki her türlü kontrol ve denetim yetkisini yitirmiş bulunan sigortalının artık işleten sıfatı da kalmadığı halde sözleşmenin sigorta şirketince feshedilmemesi durumunda sözleşme süresince, sözleşmenin feshedilmesi halinde dahi fesih tarihinden itibaren 15 gün boyunca yeni işletenin üçüncü kişilere vermiş olduğu zararlardan sorumlu tutulabilmesine imkan tanıyan kuralların gerekli olmadığı kanaatine varılmıştır."

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 12
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bu düzenleme aslında tüketiciyi daha çok koruyor. Diyelim ki sizin aracınızın indirimi 8.basamakta ve birisine aracınızı sattınız ve o kişi de 15 gün içinde gitti kaza yaptı düşünün siz kullanmadığınız halde indiriminiz seneye yanıyordu ve daha çok fazla prim ödüyordunuz yani sizin aracınızı sattığınız kişinin cezasını siz çekiyordunuz. Bir de bu açıdan bakın acaba nasıl?
  Cevapla
 • Serdar Keleş 1 ay önce Şikayet Et
  Bu sigorta şirketlerinin baskısı sonucu olmuş bir şey galerici esnafının 15 günlük süreyi değerlendirmesine karşı bir önlem
  Cevapla
 • HakKAN 1 ay önce Şikayet Et
  hayır ne zararı var yararından başka böyle boş işlerle niye uğraşır bu mahkeme. İnsanların işini kolaylaştırıyordu uygulama ve gayet başarılıydı.
  Cevapla
 • Murat gözükara 1 ay önce Şikayet Et
  AYM.... İlk defa görevini yapmış..... İşi bu olmalı.... Siyaset yapmamalı.... HAİNLERE kucak açmamalı...
  Cevapla
 • Bir dost 1 ay önce Şikayet Et
  Sigorta 15 gün devam etsin ama bir kaza durumunda tazminat vs durumlarında aracı satın alan mesul tutulsun, bunu düzenlemek bu kadar mı zor. Muhtemelen sigorta şirketleri kaza durumunda kolaya kaçıp kazayı yapana değil, aracı satana fatura çıkarmıştır.
  Cevapla
 • Abdullah gungor 1 ay önce Şikayet Et
  Aracin yeni sahibi sigortasini ivedililikle hemen yaptirmasi gerekir eskiden oldugu gibi sigortasiz araci yeni alacak kisiye noter satisi yapilmamali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle