Ford'a 365 milyon dolar ceza

Ford'un Türkiye'den ithal ettiği kargo vanların arka tarafına geçici koltuk yerleştirerek ülkeye yolcu taşıma aracı olarak sokulması nedeniyle 365 milyon dolar gümrük cezası kesildi.

GİRİŞ 12.03.2024 11:28 GÜNCELLEME 12.03.2024 16:42
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

ABD gümrük tarihinin en büyük davalarından birinde, Türkiye’den yasa dışı motorlu araç ithal etmekle suçlanan Ford’a 365 milyon dolar ceza verildi.

Adalet Bakanlığı ile mahkeme dışında uzlaşan Ford hakkındaki dava ise düşürüldü. Ford, 2009-13 yılları arasında Türkiye’den ithal ettiği kargo vanlarının arka taraflarına geçici koltuk yerleştirerek bunları ülkeye yolcu taşıma aracı olarak soktuğu, böylece yüzde 25 yerine 2,5 gümrük vergisi ödediği gerekçesiyle yargılanıyordu.

Cezanın 184 milyon doları ödenmemiş gümrük vergilerinin tahsilatı, geri kalanı ise usulsüzlüğün cezası olarak verildi.

Adalet Bakanlığı bu şekilde ülkeye 163 bin Transit Connect aracı sokulduğunu, ülkeye girer girmez koltukların söküldüğünü ve araçların önünde iki koltuk bulunan van tipi araçlara çevrildiğini tespit etmişti.

Şirket ise arka koltukların gerçek olduğunu savunuyordu. Ford 2020’de konuyu Yüksek Mahkeme’ye götürmek istemiş fakat mahkeme bu duruşmayı görmeyi kabul etmeyince şirket 2021 yılında 1,3 milyar dolara kadar ceza alabileceklerini duyurmuştu.

Bakanlık ile vardığı anlaşma sayesinde hakkında hüküm verilmesinin önüne geçen Ford ise suçlamaları reddetti.

ABD’li gümrük yetkilileri söz konusu araçların ülkeye sokulduktan sonra koltuklarının söküldüğü ve van olarak satıldığını tespit etmişti.

Açıklamanın ardından Ford hisseleri yüzde 0,5 değer kaybetti.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Fordcu 4 ay önce Şikayet Et
  Ford yetkili servislerinizdeki rezaleti takip edin.erzurum cindilli yetkili servisinizde çete.ve organize gruplar var.grup başı.şeyda.ve bahri.her türlü organize işler var.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  evet Fenerbahçenin galata sarayin sandikalarin kasalari incelensin paralar nereye gidiyo nerden geliyor ah benim devletim ah
  Cevapla
 • enkaz02 4 ay önce Şikayet Et
  Daha yeni başlıyor koçum biteceksin vaktin doldu
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  daha yenimi uyandınız. Günaydın mı desek yoksa iyi uykular desek.
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Ford amerikan koçlar lisanslı uretim yapıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle