Sıfır araç alanlar dikkat! Yargıtay'dan emsal nitelikte karar

Sıfır araç alıp iki kez aynı arızayı yaşayan vatandaş ile bayi arasındaki anlaşmazlığa emsal niteliğinde karar alan Yargıtay, aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesine karar verdi.

GİRİŞ 13.04.2024 13:57 GÜNCELLEME 13.04.2024 18:07
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Sıfır araç alıp iki kez aynı arızayı yaşayan vatandaş ile bayi arasındaki anlaşmazlığa Yargıtay, emsal bir kararla son noktayı koydu. Yargıtay, sıfır kilometre aracın motor değişimini gerektirir şekilde ayıplı olması sebebiyle aracın değiştirilmesine karar verdi.

İstanbul'da bir vatandaş, 2016 yılında 193 bin 494 euro bedelle sıfır otomobil satın aldı. Otomobil yaklaşık 10 ay sonra arızalandı. Araç sahibi, arıza nedeniyle yolda kalan aracı, çekici yardımıyla satın aldığı bayiye götürdü.

Sabah'ın haberine göre bayi, yaptığı incelemede aracın motorunun değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Araç sahibi bayi ile yaptığı anlaşma neticesinde bayiye, 13 bin 300 Euro farkla arızalı aracını sıfırıyla takas etti. Ancak bu araç da 2 yıl sonra aynı arızayı yaptı. Tekrar yetkili bayiye başvuran vatandaşa yine otomobilin motorunun değişmesi gerektiği söylendi.

Motor değişimini onaylamayan araç sahibi, aracın imalattan kaynaklı gizli ayıplı olduğunu ileri sürerek aracın ayıpsız misli ile değiştirilmesi talebiyle dava açtı. Mahkeme, sıfır kilometre aracın motor değişimini gerektirir şekilde ayıplı olması sebebiyle aracın değiştirilmesine karar verdi.

YARGITAY'DAN EMSAL NİTELİKTE KARAR

Davalı bayi, ilk derece mahkemesinin kararını istinafa taşıdı. İstinaf mahkemesi de tüketiciyi haklı buldu. Kararın temyizi üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, emsal niteliğinde bir karara imza attı. Daire, malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketicinin satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini istemesini, seçimlik haklarından birini kullanabileceğine dikkat çekerek Bölge Adliye Mahkemesi'nin kararını onadı.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 30
 • Suat 1 ay önce Şikayet Et
  Çok geç kaldınız yüzlerce insanın canı yandı bende bunlardan biriyim
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  dogrusuda budur iki defa degistirilmis ise ücünsü ise iki mislisiyle degistirimesi gerekir, yalniz bu zamnda kacbin km kullandiysa km ücretini müsteri ödemesi gerekir!!!
  Cevapla
 • M'53 1 ay önce Şikayet Et
  2005 yılında yazın Kocaeli'ne dolu yağdı. Fabrika bahçelerindeki binlerce aracın kaportasında göçük oldu. Avrupadan ekipler gelip düzelttiler. O araçlar millete sıfır diye çakıldı.
  Cevapla
 • Hamsi kafali 1 ay önce Şikayet Et
  Bak altında yorum var cevap ver o zaman niye yazmadinnnnn
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  O zmn niye yazmadın
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 1 ay önce Şikayet Et
  Sen istediğin kadar ayni arıza de adamlar farklı arıza kaydıyla bu sorumluluktan kurtuluyorlar
  Cevapla
 • ByBilen 1 ay önce Şikayet Et
  adam 2 sene kullanmış değişim kararı veriliyor aynı karar 193 bin yuroluk değil de 19 bin yuroluk araç için de çıkar mıydı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle