Volkswagen Çin'de kan kaybetmeye devam ediyor

Çin’de elektrikli otomobil satışları benzinli otomobil satışlarını geçince, Alman otomotiv markası Volkswagen büyük zarara uğradı ve satışlar sert düştü.

GİRİŞ 21.04.2024 17:34 GÜNCELLEME 21.04.2024 17:45
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

2020 yılında Türkiye'de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçen Alman otomobil markası Volkswagen, buna neden olarak ise koronavirüs yüzünden yaşanan talep düşüklüğünü ve siyasi nedenleri göstermişti.

Son yıllarda Çin'deki yatırımlarını ciddi şekilde artıran Volkswagen için işler pek de iyi gitmiyor.

15 YILLIK LİDERLİĞİ KAPTIRDI

Son zamanlarda oldukça dikkat çeken otomobil üreticisi BYD, Volkswagen'in 15 yıl süren Çin pazarındaki liderliğine son verdi ve geçtiğimiz yıl Çin'in en çok satış yapan otomobil markası oldu.

Böylece, 2008'den beri ilk kez bir otomobil üreticisi Volkswagen'i geçme başarısı gösterdi.

Volkswagen geçen yıl Çin'de yaklaşık 3,2 milyon araç sattı; yıllık yüzde 0,2'lik bir düşüş ve yüzde 10,27'lik bir pazar payı elde etti.

SATIŞLAR YENİ YILDA DA DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

2024 yılına girdiğimizde Çin'deki elektrikli otomobil satışları adeta patlama yaptı. Çinliler, elektrikli araç satışlarında genellikle yerli markalara yönelince, Volkswagen'e olan ilgi azaldı.

Paylaşılan istatistiklere göre Volkswagen, Çin pazarında 2019 yılında 4,2 milyon otomobil sattı. 2023'te ise bu sayı 3.2 milyona kadar düştü.

Volkswagen'in Çin'deki iştiraklerinden elde ettiği yıllık kârlar 4-5 milyar euro seviyesinden 1.5-2 milyar euro seviyelerine kadar geriledi.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARI DA AZALDI

Elektrikli araç satışlarında da Volkswagen'in pazar payı çok düşük kaldı. Çin'deki pazarda BYD yüzde 25,6 paya ulaşırken, ikinci sıradaki Tesla yüzde 11,7 pazar payına sahip.

Volkswagen'in Çin'deki elektrikli araç payı ise sadece yüzde 3 seviyesinde.

ÇİNDEKİ YATIRIMLAR ARTIYOR

Satışları yükseltmenin yeni yollarını arayan Alman marka, bir yandan ülkeye olan yatırımlarına devam ediyor.

Volkswagen (VW) Grubu, ortak akıllı elektrikli otomobil geliştirilmesi için geçtiğimiz haftalarda Xpeng ile anlaştı.

Anlaşma ile firmaların platform ve yazılım iş birliğine yönelik stratejik bir ortaklık kurduğu belirtilen açıklamada, ilk olarak bir SUV ile piyasaya sürülecek olan iki orta boy Volkswagen marka aracın ortak geliştirilmesine odaklanıldığı kaydedildi.

Çin, dünyanın en büyük ve hızlı büyüyen elektrikli otomobil piyasasına sahip durumda bulunurken, Alman otomobil firması Volkswagen bu pazarda daha etkin olmak istiyor.

Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin

Editör Hakkında

2017'de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına ilk olarak Genç Dergi'de başladı. Daha sonra Sadece haber.com'da internet haberciliğine başladı. 2019 yılında Haber7.com ailesine dahil olan Koçin, ''Ekonomi ve Otomobil Editörü'' olarak meslek hayatına devam etmektedir.
YORUMLAR 45
 • dadaş 4 hafta önce Şikayet Et
  bunların arka panında siyonistler var onun için Rahmetli mısıroğlu demişti batıdan sermaye Çine taşınacak
  Cevapla
 • Harun raşit öz 4 hafta önce Şikayet Et
  Benim tercihim yerli kendi markamız Tog tanyana devletimiz devletimiz den bizim ricamız Tog fiyatları yükseltmemesi enaz 2 3 yıl önceki çıkış fiyatları olması lazım çünkü Türkiye de herkes ulaşması alması lazım inşallah yeni başka markalar da çıkacak tır inşallah Avrupa abd hepsi Türkiye İslam düşmanı bizler birlikte hareket etmeliyiz inşallah hadi hayırlısı bakalım inşallah ve yard
  Cevapla
 • Vanlı Ahmet 4 hafta önce Şikayet Et
  birde hataları varsa düzeltilmesi ve sürüşü zevkli hale getirecek , koltuk ve süspansiyon sistemi olmalı
  Cevapla
 • Serhat 4 hafta önce Şikayet Et
  TOGG un fabrikasının yanına bir fabrika daha kurun. Üretimi daha fazla yapın zaten arabalar yok satıyor. Kurmak bir senenizi alır. Geç kalınmaması lazım. Geç bile kalındı.
  Cevapla
 • Serhat 4 hafta önce Şikayet Et
  Batıyla DEM lenen demin olduğu yere oy veren batı kafası hala ALMAN diyor:)VW firmasının yarısını KATAR aldı.Hani şu Kanal İstanbul dan toprak aliyeh dediğiniz KATAR varya o aldı.Almanya pandemide İMF den borç aldı sıcak parayla duruyor sıcaklık geçtimi görürsün:)Eskiden Türkiyede aparatları üzerinden batıya para akardı pkkyı boşuna beslemedi. Şimdi musluk kesildi.Kaç sene dayanacak
  Cevapla
 • Anti cHp 4 hafta önce Şikayet Et
  Katar ı tanımadan laf etme. 1923 Leylek çocuğu... Katar her yerde bizim adamımız. Lan sen hiç Türk filmi de mi izlemedin . Hani İngiliz Kemal gibi... Biraz tarih oku ve araştır, işte o zaman gider Katar'ın elini öpersin... Kaldı ki Katar bizim uç beyimiz ve bizsiz yok olur gider....Sana göre Azerbaycan'a da düşman olalım zira İsrail ile arası iyi... Satranç nasıl oynanır, bak ve gör.
  Cevapla
 • Gurbetci 4 hafta önce Şikayet Et
  Neden öyle? Türkiye fabrika kurmakdan vazgecdilerdi cünkü Türkiye Suriyede PKK karsi asker hareketi etti diye VW Ceo su rahatsiz olmusdu. Bize düsman olan! Cinlilerde istemiyor batili ürünlerini, niye gidim alim bize karsi düsmanlik yapan, öyle düsünür. Malesef batinin davranislarin sonucu. Bende yeni bir arama alirsam asyada olan bir marka alicam. Filistine zülüm eden o markalari almam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle