Otomotiv dünyasında 120 yıl sonra bir ilk! Tarihi Katar kararı

Dünyanın en önemli otomobil fuarları arasında yer alan Cenevre Otomobil Fuarı'nın azalan talep nedeniyle bir sonraki etkinliğinin Katar'da yapılması planlanıyor.

GİRİŞ 01.06.2024 13:27 GÜNCELLEME 01.06.2024 13:39
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

İsviçre'nin Cenevre kentinde her yıl düzenlenen otomobil fuarının, azalan talep ve zorlu pazar ortamı nedeniyle 120 yıl sonra artık düzenlenmeyeceği bildirildi.

KATAR'A TAŞINIYOR

Fuarın organizatörlerinden yapılan yazılı açıklamada, "Belirsiz bir görünüm nedeniyle Cenevre Otomobil Fuarı’nın bir sonraki etkinliğinin Cenevre'de değil de Katar'da Kasım 2025'te yapılması planlanmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Cenevre'de artık otomobil fuarının düzenlenmeyeceği belirtilirken otomobil endüstrisindeki belirsizliklerin çok büyük olduğu ve Avrupa'daki ticaret fuarlarının çekiciliğinin azaldığı vurgulandı.KESKİN BİR DÜŞÜŞ YAŞANDI

Cenevre Otomobil Fuarı ilk kez 1905 yılında düzenlendi ve onlarca yıl boyunca dünyanın en önemli otomobil fuarları arasında yer aldı. Ancak son yıllarda katılımcı ve ziyaretçi sayısında keskin bir düşüş yaşandı.

Cenevre'deki Palexpo Sergi Merkezi'nde düzenlenen ve her yıl 1000'e yakın otomobilin sergilendiği fuar, Covid-19 salgını nedeniyle 4 yıl yapılamamıştı.

En son düzenlenen fuarda 200 bin ziyaretçi hedeflenmesine rağmen sadece 168 bin ziyaretçi katılım göstermişti.

The Comité permanent du Salon international de l'automobile Vakfı Başkanı Alexandre de Senarclens, söz konusu kararı üzücü olarak değerlendirerek, “Bu başarımızı yeniden kazanmak için gösterdiğimiz çaba ve kararlılığa gölge düşürmemelidir. Bununla birlikte, zor bir endüstri bağlamında üreticilerin Cenevre fuarına gösterdikleri ilginin azlığı, yerel üreticiler tarafından tercih edilen Paris ve Münih fuarlarının rekabeti ve böyle bir fuarı sürdürmek için gereken yatırım seviyeleri, gelecekteki bir fuar için son darbeyi vurdu.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 8
 • Bülent demir 1 ay önce Şikayet Et
  Bence araba üreten ülkeler arttı, çekiciliği kalmadı. Bulunmazın ayrı bi çekiciliği vardır..
  Cevapla
 • Ercani 1 ay önce Şikayet Et
  Gelin TR ye araba hastasi bizim millet ,rekor kirarsiniz.Avrupali bile araba artik lüks oldu diyor alim gücü de düstü,eleltrikli arablarida satamiyorlar ,mazotlu,benzinliye nasil dönüs yapsak diye düsünüyorlar bir kere tükürdüler ,zorlarina gidecek ama millet istemiyor.
  Cevapla
 • BAFRA'lı 1 ay önce Şikayet Et
  Maddiyatları cökünce nasıl care arıyorlar
  Cevapla
 • Ali aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Çaldigi paralar azalinca bu yola döndüler,allah belalarini versin...hem medeniyetten ,üstün avrupa irk kından konuşurlar ama,çaldiklarini geri vermeyi düşünmezler, bu utanmazlar...köpek mamasina ayda 500 euro verir ama vatanina siginan kişiye,500 euro verince aglarlar.
  Cevapla
 • Hamza yurekli 1 ay önce Şikayet Et
  Katar Dubai Suud parayı dünyanın büyük devletlerinden paraları yatirimlarini çekse veya durdursa ne olur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle