Çin, 9 otomobil üreticisine otonom sürüş izni verdi

Çin, 9 otomobil üreticisine sürücüsüz araçlarını kamuya açık yollarda test etme izni verdi. Bu adım, otonom sürüş teknolojilerinin yaygınlaştırılmasını hızlandırmayı amaçlıyor

GİRİŞ 06.06.2024 14:49 GÜNCELLEME 06.06.2024 15:25

Çin Endüstri ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı, sürücüsüz araçların yaygınlaşmasını hızlandırma planı çerçevesinde, ilk olarak dokuz otomobil üreticisine, ileri otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarını kamuya açık yollarda test etmeleri konusunda onay verdi. Ülkenin aralarında Beijing, Shanghai ve Guangzhou’nun da bulunduğu yedi kentinde akıllı bağlantısallığa sahip araçların yollarda test edilmesi için pilot projeler lanse edilecek. 

Bu türden araçlar binek otomobilinden otobüslere ve kamyonlara kadar bir dizi kategori içerecek. Pilot proje aşaması, katı bir test sürecini ve güvenlik değerlendirmelerini kapsayacak. Elde edilecek veriler, akıllı bağlantılı araçların performansını değerlendirmekte kullanılacak ve bunların, geçerli trafik sistemleriyle nasıl bütünleştirilebileceği, bir bütün olarak yol güvenliğinin nasıl geliştirilebileceği konularında fikir verecek. 

Testler, BYD ve Nio gibi üretici firmalar ayrıca Changan Automobile, GAC ve SAIC gibi belli başlı devlet malı üreticiler tarafından gerçekleştirilecek. İnternetten çağrılan taksiler de test sürecine dahil edilecek.

Çin şimdiden akıllı bağlantısallığa sahip araçlar konusunda, belirlenmiş tahsisli test yollarında 29 bin kilometre yaptırarak ve nisan ayında 6 bin 800’den fazla test ruhsatı vererek önemli ilerlemelere imza attı. Bu çabalar, ortaya, birikmiş olarak 88 milyon kilometre gibi şaşırtıcı bir test mesafesi çıkardı.

Bakanlık, bazı akıllı bağlantılı araçların kitlesel üretime ve uygulamaya geçme aşamasına ulaşmış olduğunu belirtti. Yine de şu anda esas itibarıyla araçların işlevselliğini, performansını ve en önemlisi de güvenlik düzeyini çok artırmaya yönelik çabalara odaklanılıyor. Çin, bu alanlara öncelik tanıyarak, akıllı bağlantılı araçlarını yüksek kaliteli kalkınma geleceğine yönlendirmeyi hedefliyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.