Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüpken tutulan oruç kabul olur mu? Diyanet açıkladı!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ''cünüpken oruç tutulur mu'' ve oruçluyken rüyalanmak kefaret gerektirir mi? sorularının cevabı verildi. Peki cünüplük oruç tutmaya engel midir? Cünüpken oruç tutmak, 61 gün kefaret gerektirir mi? İşte tüm bu soruların cevabı...

Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüpken tutulan oruç kabul olur mu? Diyanet açıkladı!
Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüpken tutulan oruç kabul olur mu? Diyanet açıkladı!
GİRİŞ 10.05.2019 10:02 GÜNCELLEME 10.05.2019 10:02
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

 Her Ramazan’da olduğu gibi bu Ramazan’da da orucu bozan ve bozmayan durumlarla alakalı bir takım sorular merak ediliyor. Peki cünüpken tutulan oruç geçerli midir? Cünüpken oruç tutulur mu ve 61 gün kefaret gerektirir mi? Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı bu soruların cevaplarını verdi.

 

CÜNÜPKEN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ‘’Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372)’’ açıklamalarına yer verildi.

 

Oruçlu iken rüyalanmak veya cünüp olarak sabahlamanın hükmü nedir?

Oruçlu iken rüyalanmak olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372). Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazanda imsaktan sonra sabah namazı vakti içinde yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25).

Oruçluyken elle tatmin olan kimsenin orucu bozulur mu?

Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.
Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.
Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar (Zeylaî, Tebyîn, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahr, II, 293).

YORUMLAR 3
 • Gokhan 6 ay önce Şikayet Et
  Yazilan hicbirseyi okumadan yaziyorum yorumu Cunup olduktan sonra 1 namaz vaktine kadr abdest almak gerek. E zaten abdestsiz dolasiyorsan orucunun kabul olma durumu olamaz diye dusunuorum Ancak ruyada olan bir durumda istem disi oldugu icin belki kabul olabilir Yanlis yonlendrmek dinimizce gunahtir hocaya danisin lutfen
  Cevapla
 • Vatandaş... 6 ay önce Şikayet Et
  Kardeşim bu hassas konularda herkes konuşmamalı. Bırakalım işin uzmanı olan konuşsun.
  Cevapla
 • Baybars 6 ay önce Şikayet Et
  Kafamıza göre, bize göre, bana göre olmaz İslam dinininde. Bir konu hakkında hüküm verecek ilmi yetkinlikte değilseniz fetva da veremezsiniz. Verilen fetvalar da her halükarda İslam'ın açık emir ve yasaklarına aykırı olamaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: İran sarsılıyor! Hamaney ilk kez ve çok sert konuştu
Urfalı Emine kuma olmayı reddetti ve inanılmazı başardı