Türk mühendisler geliştirdi! Elektrikli otobüs Norveç yollarında

Türk mühendislerinin geliştirdiği 4 otonom elektrikli otobüs, Norveç'in Stavanger şehrinde ilk seferine çıktı.

Türk mühendisler geliştirdi! Elektrikli otobüs Norveç yollarında
Türk mühendisler geliştirdi! Elektrikli otobüs Norveç yollarında
GİRİŞ 12.05.2022 17:15 GÜNCELLEME 12.05.2022 17:22
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Türk şirketi Karsan'ın teknoloji partneri ADASTEC ile birlikte geliştirdiği seviye 4 otonom elektrikli otobüs, Norveç'in Stavanger şehrinde toplu taşıma hizmeti vermeye başladı.

Sefer öncesi yapılan törene Norveç Ulaştırma Bakanı JonIvar Nygard, Karsan CEO'su Okan Baş, ADASTEC CEO'su Ali Ufuk Peker ve çok sayıda Norveçli vatandaş katıldı.

Baş, yaptığı açıklamada, Türk mühendislerinin geliştirdiği seviye 4 otonom elektrikli çevre dostu otobüsün Norveç'in Stavanger şehrinde hizmete başladığını söylerken bunun Avrupa'da bir ilk olduğuna dikkati çekti.

Baş, Avrupa'da ilk kez şehir içinde toplu taşıma hizmetinin sürücüsüz elektrikli araç Karsan Otonom e-ATAK ile gerçekleştirmesinden dolayı mutlu olduklarını belirtti.

Peker ise, Norveç gibi bir ülkede geleceğin taşımacılığının önderlerinden biri olmanın büyük önem arz ettiğini hatırlattı.

Peker, ''Bu yeni seviye 4 sürücüsüz otobüsün Norveç'te kullanımı, yarının taşımacılığında en önde yer almamız ve geleceğin mobilitesine sağlayacağımız katkıları gösteren önemli kilometre taşını simgeliyor." dedi.

Türkiye'nin Osla Büyükelçisi Fazlı Çorman da Avrupa'da ilk kez, insansız bir otobüs toplu taşıma sistemine entegre edilerek şehir trafiğinde kullanılmasından dolayı gurur duyduğunu belirterek, şirket yetkilisi ve mühendislerine kendilerine bu sevinci yaşattıkları için teşekkür etti.

Sürücüye ihtiyaç duymadan çevresini algılayabilen Otonom e-Atak'ta otobüsün farklı yerlerinde konumlanan çok sayıda lidar sensör bulunuyor.

Bununla birlikte, ön kısımdaki gelişmiş radar teknolojisi, RGB kameralarla yüksek çözünürlükte görüntü işleme, termal kameralar sayesinde ekstra çevre güvenliği gibi birçok yenilikçi teknoloji de Otonom e-Atak'ın özellikleri arasında yer alıyor.

YORUMLAR 36
 • Harun 2 gün önce Şikayet Et
  Niye benim ilkemin ihtiyaci varken baska ulkeye usaklik yapmak ugurmu.
  Cevapla
 • Vatan milliyetçisi 2 gün önce Şikayet Et
  Ne yaparsanız yapın aklını satmış vatan hainlerinre bir şey beğendirme siniz çünkü onlar vatanser milletyetci değil cepsever kemik sever olmuşlar. Bu projede emeği geçenlerden Allah cc razı olsun
  Cevapla
 • Tekin 41 4 gün önce Şikayet Et
  Norveç güzel ülke.gelmesin o mühendisler hatta buradakilerde gitsin.
  Cevapla
 • Destan 2 gün önce Şikayet Et
  Tam bir vatanhaini açiklamasi olmuş seninki
  Cevapla
 • Misafir 2 gün önce Şikayet Et
  Araç zaten Türkiye'de üretiliyor...
  Cevapla
 • Tedaş Ahmet 2 gün önce Şikayet Et
  Karsan türkiyede abim mühendisler burada üretip norveçe satıyoruz bunun adıda ihracat oluyor araç ta dangalak şöfor yok kendi kendine gidiyor bilmem anlatabildimmi
  Cevapla
 • Erkan Baran 2 gün önce Şikayet Et
  Neden hala buradasın o zaman, senin gibi düşünenler de gidin kardeşim.
  Cevapla
 • Ahmet 4 gün önce Şikayet Et
  Komplekslimisin kardeşim kendini ve ülkeni hakir görüyorsun. Bizim ülkemiz Norveç ten kötümü. Sen istiyorsan gidebilirsin yollarına Gül döküp bekliyorlar Noeveçliler.
  Cevapla
 • m.nuri Karakaya 4 gün önce Şikayet Et
  Kimse para vermez zarar eder
  Cevapla
 • Hoca Nasrettin 5 gün önce Şikayet Et
  Türkiye'de bu araç işlemez. Çünkü bu araç trafik kurallarına riayet eden bir toplumda çalışıyor. Türkiye'de bu aracın devreleri 1 km yol gitmeden yanar. Burda en gelişmiş yapay zeka bile trafikteki unsurların hesabını yapamaz. Kırmızı ışıkta kavşağı ihlal edip birde trafiği kitleyip çekiçle etrafa saldıran sürücünün mantığını kavrayamaz yapay zeka.
  Cevapla
 • Dadaş 2 gün önce Şikayet Et
  Çok zekisin neden harcanıyorsun ki bu zekayla
  Cevapla
 • Recep 3 gün önce Şikayet Et
  Esas Türkiye de kullanılması lazım. Kuralsız bir yerde yani Türkiye de test edilirse her yerde çalışır. :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle