İkinci el otomobilde satışları azaldı, fiyatlar değişmedi

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında, satışlar geçen ay haziran ayına kıyasla yüzde 45 düştü. Araç fiyatlarında ise kayda değer bir değişiklik gözlenmedi.

GİRİŞ 12.08.2022 14:57 GÜNCELLEME 12.08.2022 16:48
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında, satışlar temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 45 azalırken, fiyatlar sabit kaldı.

Indicata'nın ikinci el online pazar raporundan derlediği verilere göre, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında geçen ay 102 bin 806 adet (ilandan tamamen kaldırılan araçlar satılmış kabul edildiğinde) satış gerçekleşti.

Satışlarda haziran ayına kıyasla yüzde 45, geçen yılın temmuz ayına kıyasla yüzde 29 ve son 3 yılın ortalamasına bakıldığında ise yüzde 41 azalış kaydedildi.Geçen ay ikinci el online satışlar içinde binek araçların payı yüzde 81, hafif ticari araçların payı yüzde 19 olarak belirlendi.

İkinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araç adedi temmuzda 284 bin 87 olurken, ilana koyulan araç sayısı yüzde 19 azaldı. İlana çıkan araçların yüzde 36'sı satıldı.

FİYATLAR YİNE DÜŞMEDİ

İkinci el pazarında en çok satışı gerçekleşen ilk 32 markanın 258 modeline ait 2 bin 543 varyantın 2010-2021 model yıllarındaki 71 bin 950 ilanının fiyat değişimleri incelenerek yapılan analize göre, temmuzda ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında fiyatlarda bir önceki aya göre kayda değer bir değişiklik gözlenmedi.

DİZEL İLK SIRADA

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari pazarı motor tipine göre değerlendirildiğinde, temmuzda en yüksek payı 63 bin 934 adetlik satış ve yüzde 62,2 payla dizel otomobiller aldı.

Dizel otomobilleri, 35 bin 590 satış ve yüzde 34,6 payla benzinli, 1.593 satış ve yüzde 1,5 payla oto gazlı otomobiller takip etti.

EN DÜŞÜK PAY ELEKTRİĞİN

Hibrit otomobillerin payı da 1.541 satışla yüzde 1,5 olurken, elektrikli otomobillerin payı ise 149 satışla yüzde 0,1 olarak belirlendi.

Ayrıca geçen ay 32 bin 593 adetle en çok C segment araç satıldı. İkinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlarda en yüksek paya yüzde 35,1 ile 0 ile 4 yaş aralığındaki araçlar sahip oldu.

Satılan araçların kilometre kırılımlarına bakıldığında, satışlardan en yüksek payı yüzde 71'le 90 bin kilometredeki araçlar aldı.

İkinci el araç piyasasında durağanlık: Fiyatlarda düşüş yaşanıyorİkinci el araç piyasasında durağanlık: Fiyatlarda düşüş yaşanıyor

KAYNAK: AA
Emrullah Koçin Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrullah Koçin
YORUMLAR 67
 • Muhammed ali 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar Kimse araba almak zorunda değil kimse arabaya binmek zorunda değil sistem bizi alın diye zorluyor ama bu bir ihtiyaç değil şu soygun piyasasında düşmeyin bu ekonomik sıkıntılarda araç alarak kendinizi daha zor duruma sokmayın yakıt sigorta vergi Muayne sanayi masraf altına girilecek dönem değil sata bilen satsın elinde olan da kontak kapatsın bugun bir araç 2 eve harcanacak geliri yer düşmezse düşmesin paramız cebimizde kalsın. Arabanın altından yelde geçiyor selde demir parçasına bütün birikmişimizi verirsek vay halimize en azından cebinizde paranız olsun çok mu lazım oldu taksi çok mu ihtiyacın var araba kirala ama üstüne alma kardeşim boşver in
  Cevapla
 • ses 1 ay önce Şikayet Et
  inatlaşıyorlar yoook 200 e aldım 100 e niye veriyim? kafaya bak saman.. ulan 100 e düşerse 400 e alacağın araçta 200 e düşecek.. 200 fark vereceğine 100 fark verip üst model alacaksın be.yinsiz adam... düşecek mi evet düşecek.. çünkü piyasa her zaman dengeye gider.. tüketiciye dönecek her zaman sürümden kazanmaya döner piyasa defalarca gördük bunu.. bu ülkede bişey düşmez di.yen denyolar nasıl düşüyor önümüzdeki aylarda görecekler.. sızlayacaklar.. hadi bakalım.
  Cevapla
 • Şua 1 ay önce Şikayet Et
  Araba fiyatlarının düşmesi için ev fiyatlarının düşmesi lazım.eskiden orta 10 yıllık bir araba bir evin 3te biriydi.simdi isteniyorki ev fiyatları çıksın araba çıkmasın.boyle bir şey mumkunmu
  Cevapla
 • Aha 1 ay önce Şikayet Et
  Ya daha dün piyasa %5 geriledi diye haber yaptınız bugünse fiyatlarda bir değişiklik yok diyorsunuz. Sizi okuyarak doğru yolu buluyorum.
  Cevapla
 • nevizade 1 ay önce Şikayet Et
  Düzceli 19:51 Yurt dışında 500 Euroya araba var. Git al da getir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle