Banttan ikinci el iniyor! Büyük ilgi, rakam 200 bin adedi bulacak

Özellikle son iki yıldır sıfır araç üretim ve satın alma maaliyetleri artarken, ikinci el araç yenileme tesislerine yönelik yatırımların sayısı artmaya başladı.

GİRİŞ 03.10.2022 08:14 GÜNCELLEME 03.10.2022 09:37
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Yıllık 6 milyon adedi aşan ve araç başına değeri neredeyse 25 bin dolara ulaşan ikinci el araç pazarının potansiyelini gören yatırımcılar, adeta bir Otomobil fabrikasını andıran tesislerde ikinci el araçların tüm bakım, onarım, test ve temizlik işlemlerini gerçekleştirerek doğrudan tüketiciye ulaştırıyor.

Söz konusu merkezlerin araç kapasitesinin yıl sonunda 100 bin adedi yakalayacağı, 2023 yılında ise 200 bin adede kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Döngüsel ekonomiye katkı açısından da önemli bir yatırım olan bu alanda şimdilik kurumsal ikinci el şirketleri Carvak ve VavaCars’ın yatırımları bulunurken, önümüzdeki dönemde Renault gibi ana üreticilerin bile yenilenmiş ikinci el araç işine girmesi bekleniyor.

ANKARA'YA YENİ YATIRIM

Bu alandaki yatırımlardan birisi geçtiğimiz nisan ayında VavaCars tarafından İstanbul’un Pendik ilçesinde hayata geçirildi. Biz de şirketin daveti üzerine geçtiğimiz hafta hem bu tesisi hem de yapılacak yeni yatırımları dinledik.

VavaCars Operasyon Grup Başkanı Taner Timirci, eski bir kauçuk üreticisinden kiralanan bu tesisin modernize edilerek 22 bin metrekare alan üzerine kurulu ve yıllık 35 bin araç kapasiteli ikinci el araç yenileme merkezi haline geldiğini söyledi.

Böylesine bir tesisinin kurulum maliyetinin ortalama 2 milyon doları bulduğunu belirten Timirci, "Yenileme merkezi yatırımlarımızı Türkiye’nin başka illerinde de hayata geçirerek Türkiye’ye yatırımlarımızı artırmaya devam edeceğiz. İstanbul’dan sonra ikinci merkezi Ankara’da da hizmete sunuyoruz. Ergazi merkezimiz 22 bin metrekare alan üzerine kurulu, yıllık 35 bin araç yenileme kapasiteli bir  tesis. Böylece toplam kapasitemizi yıllık 85 bin araca çıkarmış oluyoruz" dedi.

MEKSİKALININ 300 BİN HEDEFİ

Diğer bir yatırımcı Meksikalı Carvak’ın ise İstanbul’da 2 bin araçlık bir yenileme merkezi bulunuyor. Ancak, şirket bu merkezi Türkiye’deki faaliyetlerinin başlangıç aşamasında operasyonlarını sağlamlaştırmak adına geçici bir tesis olarak görüyor.

2025 yılında 300 bin adetlik ikinci el araç satışı hedefleyen şirket, önümüzdeki dönemde çok daha büyük bir yenileme merkezi açmayı hedefliyor. Öyle ki, Carvak CEO’su Mehmet Çelikol ile yaptığımız görüşmede yenileme merkezi için OSB’lerden yer baktıklarını dile getirmişti.

Bu kapsamda, Türkiye’de yılda ortalama 800 bin adet sıfır otomobil üretildiği göz önüne alındığında, hızla büyüyen ikinci el araç yenileme merkezlerinden çıkan ikinci el araçların çok yakın bir gelecekte Türkiye'de üretilen sıfır otomobillerin sayısını yakalaması sürpriz değil.

RENAULT 'YENİLEME' MODELİNİ GETİREBİLİR

İkinci el araç yenileme alanı sadece kurumsal şirketlerin değil dünyaca ünlü markaların da radarında. Bu konuda geçtiğimiz aylarda Fransız dev Renault’nun Türkiye yöneticilerinden önemli açıklamalar yapılmıştı.

Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, Türkiye’de yenilenmiş araç satma konusunu araştırdıklarını belirterek, "Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz. Fransa'da 'Refactory' dediğimiz sistemle araçları yenileyip yine fabrika garantisiyle tekrardan satmak anlamına geliyor. Son aşamalara geldik, inşallah onu Türkiye’de lanse ederiz. Ancak şu andaki sıkıntı; ikinci elde araç bulunmuyor. Yani bu sistemi açtığınız zaman ikinci elde araç yoksa nasıl yenileyeceksiniz gibi bir sürü konular var. Açmak için doğru zaman mı değil mi onu düşünüyoruz ama planlarımızda var" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HÜRRİYET / TAYLAN ÖZGÜR DİL
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 41
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  0 araç tedariğinde ki sıkıntılardan dolayı muhakkak ama muhakkak 2.el araç ithalatı belirli bi yaş ve kilometre ve vergilendirmeyle... Gerçek kişilere satış başlamalıdır.. Yoksa ithalatcıların insafına kalırız...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Biz de bu açgözlülük varken,Tabiiki elin oğlu ta meksikalardan gelir,Şirketini kurar 2. el oto ya yatırım yapar,senin kurduğun düzende senin sırtına biner, dinsizin hakkından imansız gelir, dünyanın kaç ülkesinde 2. Eller bu kadar prim yapar,çareyi bireysel ithalatta ararsınız,tüketicisinin aklına gelmeyen,ülkede üretimi artırmak fikri olmazsa, zengin holding sahibi üreticide,Size daha çok ithal araba getirir,kazığına oturtur.Ben ülkede, 2.el araba sıkıntısı olduğuna inanmıyorum.Gözünüzü bir açın bakın,Yürüyen araba kadar,Araba,Tefeci galerilerde dolu dolu. Galeriler, semtlerde kaldırımlar,otomol,totomollar araba dolu, sorsanız galerisinde 30 araba olanı bile abi araba bulamıyoruz diyor.
  Cevapla
 • Dibinibulan 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yapsanız araba satılmıyor,arabalar hurdaya çaresiz.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  Yurtdışından bireysel otomobil ithalatına izin verilsin, fiyatlar anca öyle normale döner
  Cevapla
 • Serdar Atik 1 ay önce Şikayet Et
  Kesin düşer 150 bin liralı araç burda 450 bjnlira orda hurdaya ayrılcak araç burda burda yüz bjnlira ddvlet vergide koysa yinede düşer
  Cevapla
 • Hadi Hayırlısı 1 ay önce Şikayet Et
  İkinci elde hile hurda çok. Hepsi için demiyorum ama piyasada galericilerle dirsek temasında olan, var olan kusurları fark etmeyen veya görmezden gelen ekspertizleri duyuyoruz. Bu piyasada işler bir türlü güvenli bir zemine oturmadı. Alıcılar kendi çabalarıyla araçların durumunu ortaya koyabiliyorsa ne ala. Kurumsal aktörler piyasaya mutlaka bir fayda sağlar. Ancak hala piyasada hukuki bir alt yapı oluşmadı. Boşluklar- istismar alanları var. Mağdur olan tüketicinin hakkını savunacak mekanizmalar etkili bir şekilde işlemiyor. Tüketici tarafından açılan davalar aylarca yıllarca sürüyor. Bu durum birilerine cesaret verirken alıcı tarafın gözünü yıldırıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle