Diş çektirmek orucu bozar mı? Diş tedavisi oruca engel mi?

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle beraber orucu bozan unsurlar da merak konusu olmaya başladı. İftara kadar yemek yemeden beklenen bu süre zarfında bazı hususlar var ki orucu tehlikeye de atabilir…

Diş çektirmek orucu bozar mı? Diş tedavisi oruca engel mi?
GİRİŞ 23.03.2023 11:30 GÜNCELLEME 23.03.2023 11:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış
ÖNEMLİ KONULAR

Oruç bozan veya orucu sakatlayanların içerisinde yer alan bir diğer konu da diş çektirmenin orucun bozulup bozulmadığı. Oruç tutacak vatandaşların bir takım hassasiyetleri göz önünde bulundurarak gündelik hayatına devam etmesi gerekir. Mevcut tedavisinden geri kalmamak şartıyla ibadetini de tehlikeye atmadan orucunu tutmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler var.

Diş tedavilerinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan enjeksiyonlar, diş çekim aşamasında yapılan ilaçlı müdahaleler diş çekimi gibi ve benzeri olaylara maruz bırakabiliyor. Peki oruç tutarken özellikle ağız yoluyla gerçekleşen bu tedavi yönteminde dikkat etmemiz gerekenler neler? Buyurun haberimize…

DİYANETİN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA GÖRE

Sırf diş tedavisi sebebi ile diş doktoruna gitmenin orucun bozulmadığı belirtildi. Tedavinin ağrısız gerçekleşmesi için yapılan bir takım enjeksiyonlar da beslenme amacı taşımadığı için yine orucu bozmamakta ve tehlikeye atmamaktadır.

Fakat tedavi esnasında yapılan başka işlemler sebebi ile (ilaçlı veya saf su ile ağız çalkalanması gibi) boğaza su, kan veya tedavide kullanılan diğer maddelerden birinin kaçması sonucu oruç bozulabilmekte ve kaza edilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR 1
  • osman 1 yıl önce Şikayet Et
    Bu sebeple Diş hekimlerinin işleri Ramazanda biraz azalıyor.
    Cevapla