Balgam veya tükürük yutmak orucu bozar mı? Diyanet'e göre kaza gerektirir mi?

Balgam veya tükürük yutmak orucu bozar mı diye merak ediliyor. Diyanet bilgilerine göre orucu bozan durumlar içinde balgam yutmak var mı diye sorgulanıyor. Peki balgam veya tükürük yutmak orucu bozar mı? Diyanet'e göre kaza gerektirir mi?

Balgam veya tükürük yutmak orucu bozar mı? Diyanet'e göre kaza gerektirir mi?
GİRİŞ 08.04.2023 11:25 GÜNCELLEME 08.04.2023 11:25
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış
ÖNEMLİ KONULAR

Oruç tutanlar balgam yutmak zorunda kalınca orucunun bozulup bozulmayacağını merak ediyor. Oruçluyken tükürük yutmak da vatandaşları şüpheye düşürebiliyor. Konu hakkında Diyanet tarafından verilen cevap araştırılıyor. Peki balgam veya tükürük yutmak orucu bozar mı? Diyanet'e göre kaza gerektirir mi?

BALGAM YUTMAK ORUCU BOZAR MI?

Orucu bozan şeyler vücuttan içeriye giren şeylerdir. Balgam, vücudun kendi ürettiği bir salgı olması sebebiyle yutulması durumunda oruca zarar vermez.

Ama balgam, pis olarak kabul edildiği için dışarı çıkarmak daha doğru olacaktır. Balgamın yutulmaması sadece oruçluyken değil, normal hayatta da gerekmektedir.

Bunun sebebi olarak insan bedeninden çıkan hastalıkları taşıyabileceği durumudur. Aynı zamanda balgam tiksindirici bir şeydir. Öte yandan balgam yutulması yeme-içme olarak kabul edilmediğinden orucu bozmamaktadır.

TÜKÜRÜK YUTMAK ORUCU BOZAR MI?

Tükürük, balgama göre daha akışkan ve zararsız olan ağız sıvısıdır. Tükürüğün yutulması ile oruç bozulmamaktadır. Ama tükürük ve balgam karışık olması durumunda içerisinde besin parçaları taşıması şüphesi taşıyorsa dışarı çıkarılması gerekmektedir.

Teravih namazı evde kılınır mı, kaç rekat? Teravih namazı nasıl kılınır?Teravih namazı evde kılınır mı, kaç rekat? Teravih namazı nasıl kılınır?

YORUMLAR 2
  • Cemal 1 yıl önce Şikayet Et
    Sakız çiğnemek bozarmı bu da ramazan ayının vazgeçilmez sorularındandır unutmayın
    Cevapla
  • Suna 1 yıl önce Şikayet Et
    midesini acıktırmak, kafa bulandırmak İsteyen çiğnesin .
    Cevapla