Edip Yüksel'in babası Sadreddin Yüksel

Edip Yüksel'in babası Sadreddin Yüksel

Kısa bir süre için Türkiye’ye dönen Sadreddin Yüksel’in oğlu Edip Yüksel babasıyla babasının sağlığında iyi bir ilişki kuramadı.

 • GİRİŞ22.08.2011 09:51
 • GÜNCELLEME22.08.2011 09:51

Babnirli Mele Abdullah, ünlü din alimi Seyda Molla Sadreddin Yüksel’in ismini ilk kez hocası Molla Yasin’in bir hatırasında duyduğunu söyler.

Hatırada Seyda Molla Yasin bir kaç din alimiyle Batman-Diyarbakır arasında seyreden karatrende yolculuk halindedir. Bir saat sürmesi gereken yolculuk, dur kalklarla zaman zaman dört saati bulduğundan ötürü Molla Yasin vaktini yanındaki din alimleri ile bazı mevzuları tartışarak değerlendirmek niyetindedir. Konuştukları derin mevzuyu başındaki kasketi ile kompartmanın kapısına dayanan genç bir adam da dikkatle dinlemektedir. Bir ara genç adam söze karışır ve konuştukları mevzuya dair bir kaç ayet okuyup Seyda Molla Yasin’in yorumunun yanlış olduğunu söyler. Yanlışı söylemekle kalmaz, doğrusunu da söyleyip çeker gider, kalabalığa karışır. İçerde oturan alimlerden hiç birisi bu genci tanımamaktadır. Molla Yasin yanındaki talebelerinden birine gidip adamı takip etmesini söyler ve hayatı boyunca kendisiyle hiç karşılaşmadığı halde “-Bu kişi olsa olsa Sadro’dur” der. Gerçekten de bir süre sonra dönen talebe söz konusu kişinin Sadreddin Yüksel olduğunu teyid eder.

Babnirli Mele Abdullah, Seyda Molla Sadreddin Yüksel’e bir görüşmelerinde kendi yazdığı bir şiiri okuduğunu, beş yıl sonra tekrar karşılaştıklarında Sadreddin Hoca’nın bu uzun şiiri (hiç bir yere kaydetmediği halde) kendisine ezbere okuyunca çok şaşırdığını söyler.

Sadreddin Yüksel’e nasıl böyle bir hafızaya sahip olduğunu sorduğunda Seyda: “Avrupa’da yeni bir daktilo çıkmış (bilgisayarı kastediyor), hiç bir şeyi unutmuyormuş. Ben de aynen öyleyim. Çocukluğumda bana verilen herhangi bir dersi bile satırı satırına ve kim tarafından nerede verildiğine kadar hatırlarım,” demiş.

Kısa bir süre için Türkiye’ye dönen Sadreddin Yüksel’in oğlu Edip Yüksel babasıyla babasının sağlığında iyi bir ilişki kuramadı. Kuran’daki 19 Mucizesi hakkındaki fikirleri ve kitapları ile bilinen İslami kesimin bu haşarı çocuğu İslami cemaatlerle de  anlaşamayınca soluğu ABD’de aldı ve halen orada yaşıyor.

Gerçi ABD’ye gitmeden önce söylediği ve çok şiddetli tepki gören bir çok fikri bugün İslami kesim tarafından gayet makul karşılanıyorsa da kendini hala Türkiye’ye ait hissetmediği ortada. Hadis ve sünnetin abartıldığını söyleyen Edip Yüksel, Kuran’ın tek başına yeterli olduğunu savunuyor.

Sunni geleneğin temel hadis alimlerinden Buhariyi şiddetle reddeden ve erkek çocukları sünnet etmenin yahudilerden kalma bir inanış olduğunu söyleyen  Edip Yüksel, annesinin de giydiği çarşaf için  “kadınların dünyadaki cehennemi” ifadesini kullanıyor.

1979’da Fatih Camisi avlusunda cuma namazından çıkarken öldürülen Metin Yüksel abisi Edip’ten sadece bir yaş küçüktür. Islami kesimin Deniz Gezmiş’i denebilir Metin Yüksel için.

Sadreddin Yüksel son yıllarını eşinin kendisini talebesi  Babnirli Mele Abdullah’a bile göstermek istemeyeceği kadar ağır bir hastalıkla geçirdi. Öldüğünde cenaze namazı Fatih Camii’nde kılındı ve oğlu Metin Yüksel’in yanına gömüldü.

Son “devrin” en büyük din alimlerinden Sadreddin Yüksel’in ömrünün son demlerinde yaşadığı ağır hastalığın da, Edip Yüksel’in 80’lerden itibaren içine düştüğü zihin karmaşasının da tek sebebi Metin Yüksel’in öldürülmesi ve takip eden yargı sürecidir.

Katili halen hayattadır… Ankara’da yaşamaktadır… TBMM’de çalışmaktadır…İstanbul Milletvekilidir.

Dr. Hamid Aydın - Haber 7
hamidaydin@gmail.com
twitter.com/hamidaydin

Yorumlar9

 • Devran 7 ay önce Şikayet Et
  Bugünki sartlar ve sarlatanlar yalancilar mal mülk icin Dini kulananlar hatta Hacta seytan taslamanin kurban kesmenin ve hac ziyareti ibadetinin Suud aile ve Kraliyeti icin büyük bir rand'a dönüsmüs olmasi Edip yüksel beyin hakliligini hepimize göstermistir görmeyi bilen icin tabiiki
  Cevapla
 • Tuvad Nıdya 4 yıl önce Şikayet Et
  edip yüksel gibi yoldan çıkmış birinin adını. babasıda olsa Molla Sadreddin ve şehid Metin Yüksel ile aynı yazı içinde anmak bile abesle iştigaldir..Unutulmamalıki Ebu Leheb de kureyşli ve haşimoğlu idi,akıbetini bilmek isteyen TEBBET suresini hatırlasın,akrabalık her zaman geçer akçe değildir..Hiçbir ehli sünnet müslüman edip yükseli tasvib etmemiştir bundan sonrada etmeyecektir.Şehid Metin Yükselin katilinin ne mal olduğunuda cümle alem görüyor zaten.İbreti alem olsun..Anlayana sivrisinek saz anlamayabna davul zurna az.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • cebrail marmara 4 yıl önce Şikayet Et
  Cinayetlerin unutulmasını reddediyorum. Tabi ki birileri bunları yazacak. Masum bir gencin cuma namazı çıkışı hunharca öldürülmesi nasıl unutulabilir olsun ki. Kimin haddine. Eşref Bitlis'i de unutun o halde, Özal'ı, Hrant Dink'i, Hz. Ali'yi, Kerbelayi...yazarın yazmasında değil birilerinin bunların hatırlanmasına kızmasında asıl kin var.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • darbeleredurde 4 yıl önce Şikayet Et
  ülkücüden akıncı olurmu olmazmı bilmem. ancak o kafada ısrar ettikleri sürece hiç bişey olmayacağını bilirim.müslümanlara yeşil kominist adını takan albay türkeş ve yandaşlarıydı.yazarın merhum metin için müslümanların deniz gezmişi benzetmesini reddediyorum.benzetecek başka birini bulamadınızmı ?maalesef her dönemde olduğu gibi o dönemlerde yoğun olarak devletin tetikçiliğini yapan türkücülerin büyük çoğunluğu siyaset,bürokrasi,iş dünyası veya mafya aleminden yüklerini tuttular.bu dünyada olmasada ahirette herkes ettiğinin karşılığını görecek..sadrettin hocaya ve oğlu metine Allahdan rahmet diliyorum,mekanları cennet olsun.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • veysi 4 yıl önce Şikayet Et
  ulkuculer niye akinci olmaz da nurcu olur?. yazinin basinda sadrettin yuksel hocayi yadi cemil yazisi diye dusundum. ama sonuna gelince eski kinci "selametci" anlasyisin hortladigini gordum. sayin yazar soruyorum sana maksadim katili savunmak degil ama eski dosyalari karistirmanin kime ne faydasi var. ulkuculerle akincilar arasinda gecmiste olan bu talihsiz olayi hatirlatma birlik ve beraberligimizi mi percinler? bu nasil kindir? ben de mufiti tanirim. birakin eger bir mesele vars aailesi takip etsin siz niye eski kinleri harliyorsunuz? niye bu mesum hadise olmus bilmiyoruz ama belki maktulun de etkisi olmus olamazmi? bakin adinizin onunde doktor unvani var hic size yakisiyormu ceyrek asirlik kini hatirlatmak? sizin gibiler yuzunden bir donem akincilarin adi yesil koministti. guzel bir tabir degil ama canak tutuyorsunuz. sizin gibiler yuzunden bazi dindar ulkuculeri bile kaybettik. niye bir tane ulkucu akinci olmaz da nurcu olur hic dusundunuzmu?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun