SSK'lının doğum ve süt parası nasıl alınır

4-1/a kapsamındaki (SSK) sigortalı kadının gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan önceki ilk sekiz haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık) süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri analık hali kabul edilmektedir. Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum öncesi kullanılmayan bu süre doğum sonrası istirahat süresine eklenir.

 • GİRİŞ09.12.2009 04:48
 • GÜNCELLEME09.12.2009 04:48

Eşim SSK’lı olup, 20 Ocak’ta doğum yapacak. Şu an 32. haftada ve doktordan çalışabilir raporu aldık. Doğum parası için ne koşullar aranıyor? Merak ettiğim SSK alacağımız parayı aylık mı, yoksa 4 ay sonra SSK’dan mı alacağız? Süt parasını nasıl alırız? Koray Kaya

4-1/a kapsamındaki (SSK) sigortalı kadının gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan önceki ilk sekiz haftalık (çoğul gebelik halinde ise ilk on haftalık) süreye kadar olan gebelik ve analık haliyle ilgili rahatsızlık ve özürlülük halleri analık hali kabul edilmektedir.  Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum öncesi kullanılmayan bu süre doğum sonrası istirahat süresine eklenir.

Öncelikle doğuma 3 hafta kalınca, doktor raporuyla doğum izninin başlatılması gereklidir. Buna göre, 4-1/a bendi kapsamındaki (SSK) sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Doğumla ilgili istirahat parasından yararlanmak için doğumdan bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması yeterlidir. Doğum öncesi ve sonrasındaki çalışılmayan süreler için işverenlerin, İşveren Vizite Kağıdı ve Çalışamazlık Belgesi Girişi yapmaları gereklidir.

İlgili sağlık kuruluşunun düzenlediği raporun SGK müdürlüğüne ulaşmasını müteakip bir hafta içerisinde ödemeler PTT aracılığıyla gönderilecektir. Gecikme olması halinde raporun hastaneden SGK müdürlüğüne gönderilip gönderilmediğini araştırmanızda yarar var. Ayrıca her rapor için ayrı ayrı ödeme yapılacaktır. Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, 4/ (a) ve 4/(b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine süt parası denilen emzirme yardımı verilmesi hükme bağlanmıştır.

Sosyal güvenlik reformu ile yaşaması şartıyla her çocuk için doğum tarihinde geçerli olan ve SGK Yönetim Kurulu’nca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verileceği hükme bağlanmıştır. Buna göre SGK tarafından verilmesi gereken emzirme ödeneği 2009 yılı için 70.00 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneği verilebilmesi için, 4-1/a bendi kapsamında olanlar (SSK) için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması şarttır.

Resul Kurt - Haber 7

info@resulkurt.com

www.resulkurt.com  

Yorumlar6

 • elif 3 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar lütfen yardimci olur musunuz doğum parasi ve sut parasi ayrimi sgkya gittim sut parasi diye bisey yok diyorlar
  Cevapla
 • sultan 3 yıl önce Şikayet Et
  Eşim sigortalı ve üzerinde tapu var ben ev Hanımiyim 3çocuğum var 3bebeğim 5aylık ben süt parası alabilirmiyim
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • erhanca 8 yıl önce Şikayet Et
  Doğum parası. Başkasına faydası olur diye yazıyorum. Doğum parası doğum süresi bittikten sonra, yani doğumdan en erken 8 hafta sonra verilyor. Doğum süresi içinde para alma şansı yok. aynı durumda Memur maaşını aksatmadan alırken SSk lının bu kadar geç para alması adaletsizlik
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • deutschelehrer 8 yıl önce Şikayet Et
  Ne Oldu Dokundu mu?. Herhalde yeni dünya bir çocuğun var veya yeni dünya bekliyorsun. Yıılardır işsiz gezen aç ve susuz olan insanları düşünmediniz. Ama nasıl cebinize dokunuluyorsa hemen bağırıyorsunuz. Keser döner sap döner daha çoook bağırtacak AKP sizleri:))))
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • AYKIRI 8 yıl önce Şikayet Et
  ahmet bey haklıdır. kurumlardaki genel durum amet beyin anlattığı gibi maalesef çalışmadan yatarak maaş alıyorlar. sonrada işe yaramayanları çıkarıp atarsanız adı kadrolaşma oluyor
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat