Torba Kanun emeklilik yaşını değiştirecek mi?

Adıyaman’dan okurumuz Hicri Alkan, 20/12/1970 doğumlu, ilk defa 03.10.1988 tarihinde sigortalı olduğunu, bugüne kadar 6595 gün prim ödemesi olduğunu belirterek ne zaman emekli olabileceğini, Torba Kanun’la yaş bekleyenlerin erken emeklilik hakkının olup olmadığını soruyor.

 • GİRİŞ17.02.2011 08:22
 • GÜNCELLEME17.02.2011 08:22

Adıyaman’dan okurumuz Hicri Alkan, 20/12/1970 doğumlu, ilk defa 03.10.1988 tarihinde sigortalı olduğunu, bugüne kadar 6595 gün prim ödemesi olduğunu belirterek ne zaman emekli olabileceğini, Torba Kanun’la yaş bekleyenlerin erken emeklilik hakkının olup olmadığını soruyor.

Öncelikle bir çok vatandaşımızın merak ettiği erken emeklilik konusunu açıklamak gerekiyor.

Gerçekten de son günlerin en çok sorulan sorusu torba kanunda erken emeklilik olup olmadığı.

Torba Kanun’la emeklilik yaşını değiştiren bir düzenleme yok. Yani Torba Kanun emeklilik yaşını değiştirmiyor. Ayrıca torba kanunda 20 yılını dolduran kadınlarla 25 yılını dolduran erkeklerin erken emekliliğine ilişkin bir düzenleme yok.

Yani torba kanun emeklilik yaşını değiştiren, erken emeklilik hakkı veren herhangi bir düzenleme içermiyor. Emeklilik yaşının düşürülmesine yönelik bir çalışma da şu an yok.

Okurumuz Hicri Alkan, ilk defa 03.10.1988 tarihinde sigortalı olduğu için, 25 yıl sigortalılık süresi, 51 yaş ve 5450 gün sayısını tamamlayarak emekli olabilecek. Kendisinin 6595 gün prim ödemesi var. Prim gün şartı tamamlanmış. 25 yıl şartı 20.12.2013 de tamamlanıyor. 51 yaş şartı ise 20.12.2021 tarihinde tamamlanıyor.

***

Genel müdürleri asgari ücretten sigortalama bitiyor

İşverenler sigortalıların ay içinde çalışma sürelerini, ücretlerini, işe giriş ve çıkış tarihlerini aylık prim ve hizmet belgesi ile e-bildirge üzerinden bildirmektedir.

Ülkemizde yaygın şekilde genel müdürlerin bile asgari ücretle sigortalı bildirildiği görülmektedir. İşte bunun önüne geçebilmek için sigortalıların mesleklerinin de sisteme kaydedilmesi projesi geliştirildi.

SGK Başkanlığı,  29/11/2010 tarihinde e-Bildirge sistemi üzerinden yapılan duyuruda;

- Sigortalılara ilişkin meslek kodlarını, e-Bildirge ana menüde mevcut “İş-Kur Meslek Kod Giriş/Güncelleme” ekranları vasıtasıyla her bir sigortalı için bir kereye mahsus olmak üzere sisteme kaydetmeleri gerektiği,

- Söz konusu işlemlerin yapılmasının, 2010/Kasım ve Aralık aylarına ilişkin aylık prim ve hizmet belgeleri yönünden serbest alan olarak düzenlendiği,

- Serbest alan olarak yapılan düzenlemeden gerekli verimin elde edilememesi halinde, uygulamanın zorunlu alan haline getirilmesine yönelik çalışmaların yapılacağı, açıklanmıştı.

SGK, özellikle asgari işçilik incelemelerinde ve torba kanunda düzenlenen ilave istihdam teşviklerinde sigortalı bazında meslek kodlarını kullanabileceği gibi, bu bilgiler istihdam politikalarının tespitinde de kullanılabilecek.

İlave istihdam teşviki, mesleki yeterlik belgesi sahipleri için kırksekiz ay süreyle, mesleki ve teknik eğitim veren orta öğretim ile meslek yüksek okulu veya Türkiye İş Kurumunca düzenlenen işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler için otuzaltı ay süreyle uygulanacak.

Daha önce de gazetelerde genel müdürlerin bile asgari ücretten sigortalı olduğu yer almıştı. Dolayısıyla herkesin ne iş yaptığı sisteme girildiğinde asgari ücretten genel müdür çalıştırmak bitecek.

SGK yaptığı duyuruda, İş-Kur Meslek Kod bilgilerinin, 2011/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden başlamak üzere söz konusu alan zorunlu alan haline getirileceği duyuruldu. Buna göre, 2011/Ocak ayı aylık prim ve hizmet belgelerinin e-bildirgede onaylanabilmesi için, sigortalı bazında meslek kodlarına ilişkin giriş ve güncelleme işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Ancak, bu kadar kısa bir sürede bu işlemlerin bitirilmesi zor görünüyor. Bu kadar önemli bir konuyu kısa bir zaman sürecinde sığdırmak yerine, en azından 5-6 aylık bir süre tanınması gerekiyor.

Çünkü, 2000-3000 işçi çalıştıran kurumların bu kadar kısa zamanda güncelleme yapmaları mümkün olmayacak. Sanırım SGK herkesi 5-10 işçi çalıştıran işletmeler olarak düşünüyor. Bir kişinin İş-Kur meslek kod girişi için en azından 3-5 dakika alıyyor. SGK yöneticileri bir deneme yapmak için zaman ayırdığında bu işlemin binlerce işçi için ne kadar süre aldığını görebilecektir.

Ayrıca, bir çok işyerinin SGK bildirimleri mali müşavirler tarafından yapılıyor. Bir mali müşavirlik bürosunda ise 100-200 işyerinin defterleri ve bildirimleri yapılıyor. Bu kadar kısa
bir sürede bu bildirimleri yapmak mümkün müdür? Özelllikle mali müşavir bürolarında onaylanan e-bildirgelerde işçilerin hangi işleri yaptıklarının işverenlerden geri dönüşünün aylar alacağı görüldüğünde bu işlemi kısa zamana sığdırmak anlamsızlaşmaktadır. Eğer e-bildirgeleri de onaylamazlarsa gereksiz yere hem beş puanlık indirimden mahrum kalacaklar hem de para cezasına uğrayacaklar. Bizden uyarması.

Dr. Resul KURT
info@resulkurt.com
www.resulkurt.com

Yorumlar8

 • müslüman mahallesi 7 yıl önce Şikayet Et
  EVET EMEKLİLİK YAŞI DEĞİŞCEK!. hayattan emekli olma yaşı 40-a inecek hayırlısıyla..
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • müslüman mahallesi 7 yıl önce Şikayet Et
  ayhancığım sana sosyal devletten makarna var.... 18-29 yaş arasının işveren sigorta primini devlet ödeyecek artyık... bundan sonra 30 yaşındaki adam bile zor iş bulur..zaten bulamıyordu da hani bulacağı varsa bile diyorum. bunlar 60 yıldır hep CHP-nin başının altından çıkıyor, bunlar hep ssk-yı pahalı boyatmış kılıçdarooğlu da ondan diyeler:) CHP-ye oy yok..
  Cevapla
 • Kamil 7 yıl önce Şikayet Et
  hayret. erken emeklilik ülkeyi batırıyor diyen mutlu azınlıktan kimse yorum yapmamış,bakın ayhan koç arkadaşımız bir kaç satırla 65 yaş emekliliğinin ne kadar mahsurlu olduğunu anlatmış ama tuzu kuru olanlar hayatta anlamaz bu arkadaşımızın anlatmaya çalıştığını,bir müdürle düküm işçisi vs. nasıl olurda aynı yaşta emekliliği kazanır,yine özel sektörde 60 yaşında bir işçiye kim iş verir,gerçi hiç merak etmeyin ilerde yaşı daha da uzatacaklar,tuzu kurular yine alkışlayacak
  Cevapla
 • ahmet say 7 yıl önce Şikayet Et
  torba yasa. bu yazılanlar dikkate alınacaksa ben bir ak parti sempatizanı olarak memurum ama çoğu memeur bu yasadan hoşnut değil hayati yazıcı beye çok kızgın memursenli arkadaşlar belli etmiyor ama çoğu üyler oy vermeyeceklerini şimdiden söylüyor ve kelimeleride şu eceviti hüsamettin özkan bitirdi akpartiyide hayati yazıcı bitirecek diyorlar memurlar ne ergenekon ne şu ne bu sadece bir madde var ona kızgın zorunlu göç ve cumhubaşkanı imzalarsa akpartiye oy yok denmekte lütfen büyüklerimiz anlasın lütfen
  Cevapla
 • Ruslan 7 yıl önce Şikayet Et
  Emkonomi İyi Yolda Değil. Bu tip zamlar ertelenince bilin ki ekonomi iyi yolda değil. Bu arada benzinden sigara ve alkole kadar temel tüketim ve bağımlılık madde vergilerine sürekli zam yapılması hükümetlerin bu güne kadar yaptıkları fırsatçılığın ne denli derin olduğunu gösterir. Bence bu fırsatçıklık vicdanla bağdaşmıyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat