10 Madde' de Kira Sözleşmesi

10 Madde' de Kira Sözleşmesi

Ev sahibi ile kiracı anlaşmazlıklarına çok tanık oluyoruz . Bir temmuz itibari ile Borçlar Kanununda kiracı ile ev sahibi anlaşmazlıklarına çözüm olacak yeni düzenlemeler getirildi.

 • GİRİŞ17.12.2012 18:15
 • GÜNCELLEME17.12.2012 18:15

Yapılan yeni düzenlemelerle kira kontratı nasıl olmalı? Son hali ile kira sözleşmelerine göz atalım istedim.

1-Kiracı ile ev sahibi arasındaki kira kontratı yazılı yada sözlü yapılmış olabilir. Ancak yazılı yapılması, gerektiğinde mahkeme gibi ispat açısından önemli durumlarda  kullanıldığından tavsiye edilir. Kira kontratlarını bakkaldan, marketten, kırtasiye den gibi birçok yerden satın alabilirsiniz. Alamadınız diyelim, kendinizde bir kağıda ana maddeleri yazıp kira sözleşmesini karşılık imzalayarak geçerliliğini sağlarsınız. Bakkaldan aldığınız kira kontratları eski bile olsa halen geçerlidir.Tabii ki kiracı ve ev sahibinin adı soyadı, tc kimlik numarası gibi ana unsurlar yazılarak kira sözleşmesinin her sayfası imzalanmalı.

2-Kira sözleşmesinde alınan kira güvence bedeli olan depozito miktarı 3 aylık kira bedelinden fazla olamaz.. Güvence bedeli olarak alınan depozito bedeli kiracı tarafından kiraya verenin onayı olmadan çekilmemek koşulu ile vadeli bir banka hesabına yatırılır. Kira sözleşmesinin sona ermesi durumunda karşılıklı anlaşma ile ya da 3 ay içinde kiraya veren tarafından dava açılmamışsa  para bankadan çekilir ve kiracıya iade edilir. Varsa depozitodan düşülecek zarar ziyan düşülür, yoksa aynen iade. 

3-Ev sahibi kafasına göre kira artışı yapamıyor. Kira sözleşmelerine ÜFE ( üretici fiyat endeksi) oranından daha fazla artış yapılamaz. Kiraya veren daha fazla bir oran belirlese bile geçerliliği yok. Bu artış işyeri kiraları için uygulanmıyor bilesiniz. Onlar için 2020 ye kadar ertelendi.

4-Her kira sözleşmesinde neredeyse kefil istenir. Kefil yeni düzenleme ile kendi el yazısı ile kefil olduğu rakamı ve kefalet süresini yazması gerekiyor. Böylece kefilin kefaleti sınırlı zaman ve rakam ile sabitleniyor. Kefil açısından önemli bir nokta.

5-Yabancı para ile kira sözleşmesi yaptıysanız, 5 yıl süre ile kira artışı yapamıyorsunuz. Ancak 5 yılın sonunda artış yapabilirsiniz Ancak dövizde oluşan aşırı değerlemede kiracının dava açma hakkı saklı. Geçmişte benzer şeyleri çok yaşadık.2001'de yaşanan dövizdeki aşırı değerleme ile birçok kiracı zor duruma düşmüş ve dava haklarını kullanmıştı.

6-Önemli bir düzenleme var. Eşin rızası olmadan diğer eş kira sözleşmesini tek taraflı fesh edemiyor. Bu şekilde aile konutu kavramına koruma getirildi.

7-Kiracı oturduğu binanın aidat, elektrik, su gibi yan giderlerini ödemezse mal sahibi kiracısına tahliye davası açabilir. Eskiden borçlarını ödemeden giden kiracılar yüzünden ev sahipleri mağduriyet yaşıyordu. Bu düzenleme ile mal sahiplerine kendilerini koruma hakkı verildi.

8-Eskiden beri devam eden bir uygulama. Ev Sahibi, Kiracısına  'Oğlum Gelecek Evden Çık' deme hakkı hala devam ediyor. Ev sahibi, kendisinin, eşinin, altsoyunun, üstsoyunun ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişilerin gereksinimi sebebiyle, kira sözleşmesini dava yoluyla sona erdirebilme hakkına sahip. Bu madde mal sahibine verilmiş bir hak.

9-Kontrat süresi dolmadan evden çıkan kiracı, kira sözleşmesinde yazılı süre doluncaya kadar ki zaman için kirayı ödemek zorunda. Ancak kiracı konutu tahliye ettiğinde anahtarı mal sahibine teslim eder ve mal sahibi yeni bir kiracı buluncaya kadar geçecek süre için kira bedelini isteme hakkına sahip. Anahtarı mal sahibine teslim etmeden çıkıp giderseniz kira sözleşmesinde yazılı sürenin tamamını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

10-Mal sahipleri kiracılarını on yılın sonunda herhangi bir neden göstermeden tahliye etmesini kiracıdan isteyebilir. Bu süre içinde kiracılar için güzel bir uygulama ise beş yılını doldurmadan emsal kira artışı için dava açılamıyor olması.

En fazla merak edilen bir soruya cevap verelim. İçinde kiracısı ile yeni bir konut satın almışsanız, ilk işiniz tapu işini halleder halletmez otuz gün içinde kiracıya bunu noter kanalı ile bildirmelisiniz. Bu bildirimle burayı satın aldığınızı kirayı sizin hesabınıza yatırmasını sağlamış olursunuz. Ya da kiracının çıkmasını istiyorsanız bu bildirimden altı ay sonra tahliye davası açabilirsiniz.

Tahliye taahhütnamesi halen geçerliliğini devam ettiriyor. Mal sahibi olarak kiracıdan tahliye taahhütnamesi isteme hakkınız var. Mal sahibini koruyan bir madde.  Kiracılar için zor olsa gerek. Neredeyse tüm gayrimenkuller için alınıyor. İmzalamazsanız yeri de kiralayamıyorsunuz gibi bir durum var pratikte. Tahliye taahhütnamesinin geçerli olması için tek koşul kira sözleşmesinin başladığı tarihten sonraki bir tarihte imzalanmış olması gerekiyor.

Hatice Kolçak
Twitter adresi/ @haticekolcak

 

 

Yorumlar21

 • Ramazan 1 ay önce Şikayet Et
  Ben arkadaşıma kontratta kefil oldum 6 ay kira ödemedi onun yerine ben ödedim ödediğim parayı nasıl alırım
  Cevapla
 • Ulku 1 ay önce Şikayet Et
  1 yillik kira kontrati ve 12 senet imzalatildi 700 depozito alindi ev ucuncu kat kirayi elden aliyor senetleri veriyor kalp hastasiyim problem yoktu ancak saglik problemim arti inip cikma ve ust kattakilerin rahatsiz edici gece gunduz gurultu beni iyice rahatsiz etti cikmak istiyorum ancak senetleri isleme koyarim diyor ne yapmam gerek.
  Cevapla
 • Hikmet 2 ay önce Şikayet Et
  Hatice hanim saygilar benim kiraci odurali 7,8, ay oldu maas alamiyorum diyerek son iki ay kirayi vermiyor bir ayi debosuya sayor son bir ay odurubda verecehim diyor ben noterden ihbarname cekecehim nasil yasdirayim ne diyerek cekekeyim saygillarimla
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Iyi calismalar dilerim, Benim bir kiracim var, bir amca ve teyze, beni aradi ve dediki banyo yu degistirelim artik. Olur dedim ev sahibi olarak yaparim, on sene gecmis sonucta. Simdi ise ortaya cikiyor ki daire yi sifirdan boyatiyor vs. Niye sordum. Kizim evleniyor ve damat ile burda oturucaklar dedi, ben memlekete donucem. Buna karsi gelebilirmiyim veya hakki varmi? Ocak ayinda kira sozlesmeleri yenilencek ama o oturmadiktan sonra ben baskasina da kiraya verebilirim? On senelik kiraci sonucta hep idare ettim, dusuk kira ile kaliyorlar. Ama kendi malli gibi birakabilirmi acaba kizina?
  Cevapla
 • yelizd 3 ay önce Şikayet Et
  evimizde oturan kiracının kefili eve oturmuş ve evden çıkmıyor. Gerçek kiracı evden çıkmış ve kefil evde. gidip evimin anahtarını değiştirme evimi boşaltma hakkım var mı?
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat