Burun kanaması oruç bozar mı? Diyanet'e göre burun kanayınca oruç bozulur mu?

Burun kanaması oruç bozar mı diye merak ediliyor. Oruç tutan Müslümanlar orucu bozan durumları merak ediyor. Ramazan ayının başlamasıyla ülkede en çok aranan başlıklardan biri de burun kanayınca oruç bozulur mu sorusu oldu. Peki Diyanet'e göre burun kanayınca oruç bozulur mu? Burun kanaması oruç bozar mı?

Burun kanaması oruç bozar mı? Diyanet'e göre burun kanayınca oruç bozulur mu?
GİRİŞ 07.04.2023 19:22 GÜNCELLEME 07.04.2023 19:22
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış
ÖNEMLİ KONULAR

Ramazan ayının başlamasıyla oruç tutan vatandaşlar internette orucu bozan durumları sorguluyor. Burun kanaması orucu bozar mı sorusu her yıl olduğu gibi bu sene de araştırılıyor. Herhangi sebepten ötürü burnu kanayan Müslümanlar, durumun oruçlarına zarar verip vermediğini araştırıyor. Peki burun kanaması oruç bozar mı? Diyanet'e göre burun kanayınca oruç bozulur mu?

BURUN KANAMASI ORUÇ BOZAR MI?

Burun kanaması orucu bozar mı konusu hakkında durumdan duruma farklılık gösterdiği açıklanmaktadır. Eğer burun kanadığında mideye irade dışında ulaşıyorsa oruç bozulmaz.

DİYANET'E GÖRE BURUN KANAYINCA ORUÇ BOZULUR MU?

Din İşleri Yüksek Kurulu (Diyanet) bilgilerine göre orucu kişinin burnunun kanaması durumunda şu ifadeler kullanılmıştır:

Tedavi amacıyla buruna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0, 06 cm3 tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte, çok az bir kısmı mideye ulaşmaktadır. Bu da, mazmazadan ( ağzı su ile çalkalamadan) sonra ağızda kalan rutubette olduğu gibi orucu bozacak düzeyde görülmemiştir. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla burun damlası orucu bozmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2023 Kadir Gecesi ayın kaçında?Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? 2023 Kadir Gecesi ayın kaçında?

Kusmak orucu bozar mı? Kusunca oruç bozulur mu? Diyanet açıkladıKusmak orucu bozar mı? Kusunca oruç bozulur mu? Diyanet açıkladı

YORUMLAR 2
  • erdem değer 2 ay önce Şikayet Et
    demek ki ne yapmak gerekliymiş? orucumuzun sahih olabilmesi için diyanete uymamak gerekliymiş. milyon dolarlık arabalara binip de yoksulluğu öve öve bitiremeyenlere kulak asmamak gerekliymiş.
    Cevapla
  • sedat 2 ay önce Şikayet Et
    sen chpkk nın sözde münafık imamına uy biz müslümanlara karışma
    Cevapla