Bill Gates: Atalarım Erzurumlu!

 • GİRİŞ20.11.2011 13:43
 • GÜNCELLEME20.11.2011 13:43

BILL GATES FINANCIAL TIMES’A TÜRKİYE İLE İLGİLİ ÇOK ÇARPICI BİR AÇIKLAMA YAPTI: “ATALARIM ERZURUMLU.”

Bilişim dünyasının dahi adamı Bill Gates, İngiliz Financial Times’a hayatı ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazetede yer alan habere göre Gates, başarısını 150 yıl önce Türkiye Erzurum’dan göç eden atalarına borçlu. Bu yüzyıllık sırrı ilk kez açıklayan Bill Gates: “Erzurum’dan küçük bir gemi ile 10 aile, 150 yıl önce çok zorlu bir yolculukla Amerika’ya gelip yerleşmiş. Bu ailelerden biri de benim büyük büyük dedemler imiş. Erzurumlular, mücadeleci kişilikleri ve Dadaş anlayışı (yardımlaşma ve dayanışma ruhu) ile önlerine çıkan her türlü engeli kolaylıkla aşabilme yeteneğine sahip insanlar. ‘Dadaş Ruhu’ ile hayata bakan bu insanlar, Amerika da hem çalışıp hem eğitim alıp hem de başkalarına yardımcı olmaya çalışmışlar. Bu nedenle bizim ailede eğitimde, çalışmakta, yardımlaşmakta çok kutsaldır. Atalarımdaki Dadaş Ruhu’ndan aldığım güçle bende öneme çıkan engeller karşısında yılmadım, ihtiyacı olan herkesin her zaman yanında oldum. Başarımda önemli katkısı olan Erzurumlu atalarıma vefa borcumu ödemek için kütüğümü Erzurum’a aldırıyorum. Bu konu ile ilgili Türk Hükümeti’ne başvuruda bulundum. Şimdi cevap bekliyorum.” açıklamasını yaptı.

Erzurum Valiliği de Bill Gates’in yaptığı başvuruyu doğrulurken, Dadaş Gates için bürokratik işlemleri hızlandırmaya başladıklarını açıkladılar.

Muhteşem bir şey değil mi, dünyayı değiştiren insanlardan biri Türk asıllı ve Erzurumlu. Ne kadar gururlansak az ama üzgünüm bu haber düzmece. Sadece dikkatinizi Erzurum’da Bill Gates olma yolunda önemli adımlar atan bilişimin parlak çocukları ile ilgili habere dikkatinizi çekmek için bu düzmece haberi yazdım. Lütfen bana kızmayın ve genç bilişimcilerin başarı hikayesini okuyun.

Türkiye ile Avrupa Birligi (AB) arasındaki mali işbirliğine yönelik geliştirilmiş olan Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı ( Instrument for Pre Accession - IPA )'nın "İnsan Kaynaklarını Geliştirme" bileşeni kapsamında "Erzurum'daki genç işsizlere İnternet Girişimciliği, e-Ticaret ve Webmaster konularında Erzurum'un iş dünyasının ihtiyaçları göz önüne alınarak eğitim verilmesi, istihdam edilmeleri ve staj yapmalarını sağlama amaçlı 288 saatlik proje 12 ayda tamamlandı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen proje bütçesi 21 bin Euro. Toplam 44 işsiz Erzurumlu genç, Türkiye Bilişim Derneği ve Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) ortaklığı ile Erzurum'da uygulanan projeye katıldılar ve 3 Kasım 2011’de sertifikalarını aldılar.

Bu kurs birçoğumuz için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Birçoğumuz için anlamsız olan şeyler, bazı insanların hayatını kurtarabilir, yaşamını tümüyle değiştirebilir. Erzurumlu işsiz gençlerin hayatlarının değişmesinin ve onlara bu fırsatı tanıyan insanların emeğinin ne kadar saygıya değer olduğunun önemini anlayarak, bu projeye bakın. Mezun olan bu gençler şimdiden Erzurum ve çevre illerdeki işadamlarının dünyaya açılmaları için önemli projelere imza attılar bile.

İşte size Erzurumlu Bill Gates adayları ve projelerinden birkaç örnek:

SEMRA ÖĞÜDÜM: Lise mezunu olan 26 yaşındaki Semra www.zerafettaki.com sitesinde el sanatları satışı yapıyor. Oltu taşından el sanatları yapan zanaatkarlarının ürünlerini çok uygun fiyata bu sitede bulabilirsiniz. Oltu taşı takıları ile ilgili bu eğlenceli reklam filmini de arkadaşları ile beraber hazırlamışlar.

YUNUS BAĞTEKİN: Aynı zamanda tiyatro ile uğraşan Yunus, dijital medya ajansı kurmuş. Dijital pazarlamayla ilgili işdünyasının ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. www.ddsajans.com dan yaptıklarını görebilirsiniz.

MEVLÜT TAPAN: Kendisini Bill Gates’in Erzurum şubesi olarak tanımlayan Mevlüt, 23 yaşında. Anadolu’da yok olmaya yüz tutan ürünlerin tanıtım ve ihracatını yapmak için www.gelenektengelecege.com sitesini kurmuş. Bir diğer önemli projesinde mekanların tanıtımını yaptığı www.diyardan.com sitesi.

Bu gençler, proje sayesinde hem işe hem de hayallerine ve umutlarına kavuşmuşlar. Sadece onlar mı? Ekonomik kriz ile boğuşan esnafında umudu olmuşlar. Bill Gates varsın Erzurumlu olmasın ama Erzurum’da bilişimin muhteşem gücü yeter ki olsun.

İşte büyük dünyayı küçücük bir köy haline getiren bilişimden güzel bir hikaye…

Teşekkürler Mevlüt, Semra, Yunus ve 44 genç arkadaşım. Hayalleriniz hayallerimiz, umutlarınız umutlarımız. Bu projede emeği geçen herkese teşekkürler!

Arzu Uğur - Haber 7

Eğitmen & Danışman

audanismanlik@arzuugur.com

twitter.com/arzugur

Yorumlar15

 • yunus balcı 12 yıl önce Şikayet Et
  Okuyucu aptal değil!. Bu yaptığınız doğru birşey değil.Ricanızı kırmayıp yazınızı okudum ama bu şekilde birşey yapmış olmanız dünyanın en önemli haberini sunuyor olsanız bile doğru bir davranış değil.Açıkçası çok büyük bir hata yapmışsınız..
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Abdullah Birisi 12 yıl önce Şikayet Et
  Kınıyorum. Asparagas bir haberi gerçekmiş gibi sunup sonrasında yok efendim dikkat çektim diye savunma yapmak hiç ahlaki değil böyle ahlaksız bir kapı açılırsa artık haber okuyamaz hale gelebiliriz, bu tıpkı istenmeyen e-postalar gibi can sıkıcı bir durum olur..
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • mikail 12 yıl önce Şikayet Et
  Arzu hanım ne yaptınız?. Yorumcu imtihanı mı? Yalnız ben çok kızdım kandırdığınız için, sonra yorumlara baktım ayıp olmuş biraz. Sizi gerçekten okuyacak olana okutun yazınızı, aldatma ile değil. Son: ALLAH (c.c.)'da sizi güldürsün.
  Cevapla
 • AsımınNesli 12 yıl önce Şikayet Et
  tahmin ettiğim gibi... haberi okuyunca, başlığa atlayan çok sazan vardır diye tahmin ettim ve yorumlara bakınca yanılmadığımı görmek güldürdü mü,utandırdı mı bilemiyorum. hepsini okumasan bile bari göz gezdir üstün körü de öyle yorum yaz, ya da yorum yazma be kardeşim. okur profilimiz ne yazık ki böyle. başlığa bak, yapıştır yorumu..
  Cevapla
 • sen yilmaz 12 yıl önce Şikayet Et
  Yazar Abla !. Dikkat çekmek için de olsa böyle bir giriş hşç hoş değil. Bundan böyle senin yazını okursam... Aikkat çekmek isterken ahanda da bir okuyucuyu kaybettin bilene.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat