Kılıçsız yürek pasif, yüreksiz kılıç zalimdir

 • GİRİŞ18.12.2023 08:08
 • GÜNCELLEME19.12.2023 09:17

(Mevlâna’nın ölüm yıldönümünün 750. Yılı münasebetiyle.)

Osmanlı- İslam medeniyetinin doğu kolunun oluşumunda Ahmed Yeseviler, Mevlânalar, Yunus Emreler büyük rol oynamışlardır. Batı kolunun oluşumunda da İbn Ârabilerin izleri görülür. İslam medeniyeti, akıl ve kalbin evliliğinden doğan, fıtratı doğrultusunda gelişmiş, aydınlık yüzlü gürbüz bir delikanlıya benzer; kılıcı bizzat merhamettir. O, insanlığa düşman değil, insanlığı yok eden mikroplara düşmandır ve kılıcını yalnız onlar için kullanır.

Önce güzel insan yetiştirmek, bu medeniyetin aslî hedefidir. İnsan, insanlık seviyesine erişmeden kurulacak olan dünya bir cehennemden farksızdır; çünkü insanlık seviyesini yakalayamamış insancıklardan daha tehlikeli bir varlık yeryüzünde mevcut değildir.

“Kızgınlık cehennem ateşinin tohumudur; kendine gel de şu cehennemini söndür.” der, Mevlâna. Kendi ateşini söndüremeyen biri, başkalarının ateşini nasıl söndürsün? Batılı ve batıl insanlar fıtrî bir ateşin içinde kıvranırken, acısını, başkalarına saldırarak dindirmeye çalışmaktadır. Gazze’yi görüyoruz!

Mevlâna’nın Mesnevisi başlı başına şaheserdir. Yaklaşık yirmi altı bin beyit içeren Mesnevi’de, yedi yüz civarında ayet-i celile ve iki binin üzerinde de hadis-i şerif vardır. Hz. Mevlâna, çağının anlayışı ile İslam medeniyeti perspektifinden hayata bakan bir bilgedir. İki yüz yirmi altı hikâye /kıssa anlatılır Mesnevi’de. Mesnevi, aynı zamanda müthiş bir eğitim kitabıdır. “Somuttan soyuta- müşahhastan mücerrede” ilkesi ile insanlara seslenir. Çağımızın eğitim anlayışı da bu metodu kullanmak ister! İnsanlar önce somut/ müşahhas olanı görür, duyar, dokunur; sonra onun ne demek istediğini idrak eder.

Bence Mesnevi’nin yaklaşık 750 yıldır ayakta kalmasının nedenlerinden biri, eğitimde somuttan soyuta ilkesini çok güzel ve yerinde işleyebilmesiyle birlikte olgun gönlün taşmasıdır.

İmam Gazali’nin bir cümlesini hatırlıyorum; şöyle der: “ Allah, en vurucu ayetlerini kıssalardan sonra söyler!” Bugün dünyada ve Türkiye’de herkesi ekranlara bağlayan dizilere ve internet mahşerine bir de bu gözle bakınız, olayları daha net göreceksiniz.

 Soyut düşünceye ulaşmak herkesin işi değildir. O, düşünce adamlarının geldiği bir duraktır. Halk somut düşünür. Halka somut bir şeyler vermediğinizde, sizden uzaklaşır. Din, bir soyutlamadır, son tahlilde; ama onu somut olaylardan yola çıkarak anlatmıyor ve yaşamıyorsanız havanda su döversiniz! İnsan düşüncesi somut olanı aşamadığında putperestliğe yönelir. Kur’an-ı Kerim’de Allah, geçmiş ümmetlerin yaşantılarını somut olarak gözlerimizin önüne seriyor ve ardından da en soyut biçimde sonsuz bir âlemi düşünce bahçemize ekiyor.

Bir İslam bilgininin, Kur’an ve Sünneti merkeze almadan kelam sarf etmesi, kalem oynatması düşünülemez. Kendi zaman dilini, İslam kaynaklarından beslenerek kullanır ve insanlara yararlı olur. Mevlâna, hem içerik, hem de söylem ve şekil olarak evrensel bir deyiş yakaladığı için bugün de gündemden düşmemektedir. “Toprak, su, hava, ateş” varlıktaki dört unsur; bunların zamanı hiç geçmez, milyonlarca yıl önce de aynı idiler, şimdi de aynı, gelecekte de aynı olacaktır.

İnsanın fıtratından söz eden, aşktan, sevgiden söz eden, ölüm ve ötesinden, nefsten, şeytandan ve insan-ı kâmil olmaktan söz eden ve bütün bu sözlerini güzelce ve sanatlı, fesahat ve belagat kurallarına uygun olarak aktarabilen biri, her dönemin baş tacı olmak durumundadır.

Şu sözü, günümüz dünyasının bir özeti niteliğinde değil midir?

“ Cihad, delilerin ellerindeki kılıçları alsınlar diye müminlere farz kılınmıştır.”

Bu sözün anlamı hiç eskir mi? Bir delinin eline kılıcı vermişler, dünyayı doğramaya kalkışıyor bugün. İsrail’in yaptığı, onun bu yaptıklarına “evet” diyenler bu sözün içeriğinden farksız mıdır?

“Mayası kötü olan kimseye ilim ve fen öğretmek, yol kesen eşkıyanın eline kılıç vermeye benzer.”

“Bilim” adına insanlık katlediliyor ve buna da dünya seyirci kalıyor. Anlamak için dünyamızda olup bitenlere bakmak yeterlidir. İşte İsrail bunun laboratuarıdır.

“Kimle gezdiğinize, kimle arkadaşlık ettiğinize dikkat edin; çünkü bülbül güle, karga pisliğe götürür.”

“Kalp denizdir, dil de kıyı; denizde ne varsa kıyıya o vurur.”

“Her şey üstüste gelip, seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme; işte orası kaderinin değişeceği noktadır.” (Dünya Müslümanları! Gazze’den, Gazze’nin derin anlamından vazgeçmeyin, gelecek günler size gülecektir.)

Türkiye işte bugün bu noktadadır. Söylem, tazeliğini koruyor; çünkü evrenseldir. Sabredersek gelecek bize gülecektir.

Siz delilerin elinden kılıcı alırken, başka delilerin buna itiraz edip direnmelerine de kulak vermeyin; çünkü delinin iştahı kısa vadelidir.

NOT: İki güzel insanı ebediyete uğurladık. Refah Partisi Rize/Pazar eski İlçe Başkanı Cemil Baltacı ve Pazar İmam Hatip Lisesi’nin toprak sahibi Erdoğan Genç. Rabbim, her ikisine de merhamet etsin, cennetiyle ödüllendirsin.

D. Ali TAŞÇI (dalitasci@hotmail.com) Twitter:@DAliTasci

Yorumlar7

 • Yaşasın Filistin 7 ay önce Şikayet Et
  Amin RABBİM ölenlere rahmet eylesin sizinde yüreğinize sağlık müthiş bir yazı ALLAH CC razı olsun
  Cevapla
 • seraceddin emre 7 ay önce Şikayet Et
  önden gidenlerimize,sonradan gidecek olan bizlere sonsuz KEREM sahibnden RAHMET diliyorum.yine inciler,mercanlar saçtınız etrafa teşekkürler ömrünüze bereket.Son PEYGAMBER SAV.buyurdu: [hayır,iyilik bende ve benim yolumu izleyenlerdedir]MEVLANA ya .yunusa hikmet pınarı verilmiş milletimiz o pınarlardan doyasıya içtiğinde aziz olmuştur.O,nun izini sürenlere selam olsun
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • komodor1453 7 ay önce Şikayet Et
  eyvallah yuregine saglık
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • İdris Gündüz 7 ay önce Şikayet Et
  İrfan ışıkları saçan emeğinize sağlık, nurdan bir kılıç gibi ışıldayan sözlere hasret bu millet. Büyükleri merkeze oturtunca ne güzel bir yazı ortaya çıkmış. İnşallah hayatımızın da merkezinde yer tutarlar. Çık aradan, kalsın yaradan...
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • isa çınaroğlu 7 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun, tek nefeste okudum ama sözler çokderinlere tesir edecek nitelikte
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • İbrahim çakmak 7 ay önce Şikayet Et
  Eyer siyonist ler bu zülmü yapıyo dünya ve dünyadaki müslümanlarda seyirci kalıyorsa onlarda siyonist lerin yaptıkların yapıyorlar ellerinde güç olanlar müdahaleyapmak yerine laf cambazlığı yapıyorlar
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat