Batı'nın tutmayan savunma sanayii ambargoları

 • GİRİŞ01.01.2024 13:00
 • GÜNCELLEME10.01.2024 08:34

Savunma sanayimizdeki adımlarımızın son kilometre taşı ANKA-3 oldu. İlk uçuşununda gövde gösterisi yapan insansız savaş uçağımız ANKA-3'ün de gösterdiği gibi, silahlanma programımız her açıdan oldukça başarılı.

ANKA-3, Türkiye'nin son yıllarda artan savunma sanayii alanındaki filosunun en iddialı platformlarından. ANKA İHA, Bayraktar TB2 ve Aksungur'un ardından Kaan savaş uçağımız ve TB3'le birlikte en üst lige çıkacağız. Akıncı TİHA, Kızılelma, TCG Anadolu ve diğerlerini unutmuş değiliz tabii ki de.

Batı'nın Türkiye'ye yaptırım hesaplarının işe yaramadığını hatırlatan pek çok gösterge var. Tıpkı yukarıdaki örneklerde olduğu gibi.

ABD, Türkiye'yi, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması nedeniyle F-35 programından attı. Kanada, Karabağ savaşı dolayısıyla kamera ambargosu uyguladı, ve daha niceleri. Ancak, Batı'nın Türkiye'nin silahlanmasını yavaşlatma hesabı işe yaramadı. Türkiye'nin savunma sektöründe "kendi kendine yetme" stratejisi meyvesini veriyor. Bu, son yıllarda Batı tarafından uygulanan çok sayıda yaptırıma bir yanıt aslında.

Savunma sanayii alanında uyguladığımız strateji net olarak görülüyor ki işe yarıyor. Bunu bir örnekle özetlemiş olayım. Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) analistleri, geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük 100 savunma şirketinin listesini yayımladı. Cirosunda düşüş yaşayan ABD şirketlerinin aksine, Türk şirketleri en çok kazananlar arasında yer aldı. Sıralamada yer alan dört Türk şirketinin cirosu, 2022'de yüzde 22 gibi ciddi bir artışla 5,5 milyar dolara yükseldi. Savunma sanayimizin öncü markalarından BAYKAR'ın cirosu tek başına yüzde 94 arttı.

Ama hem askeri havacılıkta hem diğer savunma sanayii alanlarında tam bağımsızlığa ulaşmamızın önünde hala uzun bir süre var. Yerli ve millilik oranını çok arttırsak da bazı motor ve uçuş sistemlerini yurt dışından tedarik ediyoruz. Kararlı bir şekilde yürüdüğümüz sürece bunların da üstesinden geleceğiz.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar7

 • Hacı Yesevi 3 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten çok isabetli bir makale olmuş. Yazılarınızı keyifle okuyorum
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Cennet 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye için bir plan yapmaya gerek yok nasıl olsa başımızda herşeyi bildiğini sanan ama hicbirseyi bilmiyen bir kişi var adım adım Türkiye yi ve Türk halkini bitiriyor .sende seyrediyorsun
  Cevapla
 • Kerim 3 ay önce Şikayet Et
  Onca devlet adamı bilmiyor ama sen biliyorsun. Buna inanman bile ne kadar cahil olduğunu kanıtlıyor
 • Atom lazım 3 ay önce Şikayet Et
  Şükür ki Dünya'nın en deneyimli ordumuz var. Ama Atom bombası olsa bizi böyle zorlayamazlardı. Acilen lazım
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Milak 3 ay önce Şikayet Et
  Başarısız olduğuna emin misin NATO üyesi olan bir ülke den bahsetmiyor musunuz
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Göktürk 3 ay önce Şikayet Et
  Marem bunları yapacakdık neden daha önce adım atmadık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat