KAAN bizi kurtaracak mı?

 • GİRİŞ28.01.2024 08:56
 • GÜNCELLEME30.01.2024 09:13

Türkiye, TF-X projesini kararlaştırdığında; F-35 programında yüzlerce parça ve teknoloji üretiyor, uçağı envantere almayı planlıyordu. Bu sebeple KAAN, operasyonlarda F-35'i koruyacak avcı/katil uçak olarak (F-35, F-22 konsepti gibi) tasarlanmaya başladı. Yani biri saldıracak diğeri onu koruyacaktı.

Ancak F-35 programından çıkartıldığımız için F-16'larımızı "Viper" seviyesine yükselterek, KAAN da gelene kadar kara hedeflerine "saldırı uçağı" olarak F-16'ları kullanacağız ki mevcut durumda da SİHA'larla beraber F-16'lar aktif olarak görev yapıyor. Hürjet'i de unutmamak lazım.

Hava-hava üstünlüğü amacıyla günümüz teknolojisiyle tasarlanan KAAN'ın üstün özellikleri olması şaşırtıcı bir durum değil.

Uçak henüz uçmamış olsa da yorumlarda iddia edilenin aksine böyle bir uçak var ve aviyonik sistemleri sorunsuz şekilde çalışıyor.

5. nesil özelliklerini kazandıracak teknolojiler üzerindeki çalışmalar ise, ASELSAN ve TÜBİTAK başta olmak üzere çeşitli firmalarımızca devam ediyor. Geliştirilen ürünlerin üretilen prototipleri test ediliyor ve başarılı sonuçlar alınıyor.

Örneğin, uçağın görünmezlik için en kritik bileşenlerinden biri olan RAM boyasında yüzde 97-98 oranında başarı sağlandı. Ürünün testleri ve geliştirmesi devam ediyor.

IRST (Kızılötesi arama ve takipleme sistemi), EOTS (Elektro-optik hedefleme sistemi), Kask, IR (Kızılötesi) Sensör vs. gibi tüm sistemler; elle tutulur derecede ilerlemiş, ürünler üretilmiş ve uçuşta test edilme aşamasına gelmişken; "Yok, hayal ürünü." gibi ifadeler, karalama çabasından başka bir şey değil.

Elbette bu uçağın uçuş ve diğer testleri devam edecek. Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR) aşamasıyla Kritik Tasarım Gözden Geçirme (CDR) aşaması tamamlandı; Test Uçuşuna Hazırlık (TRR) aşaması ise devam ediyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "Yer testleri yapıyoruz. İlk uçuş çok yakın." dedi dün. Tabii bu test uçuşları birkaç yıl alabilir, sorunlarla karşılaşılabilir, Allah korusun ama kaza kırıma uğrayabilir ya da tertemiz bir şekilde hızlıca seri üretime de girilebilir. Bunlar bir süreç ve sabır istiyor.

KAAN savaş uçağı müjdesi! Son durumu heyecanlandırdıKAAN savaş uçağı müjdesi: İlk uçuş çok yakın

Türkiye'nin ürettiği savunma sanayii ürünleri savaş alanlarında oldukça başarılı ve kendilerini de defalarca kanıtladı. Sahada askeri silahlarımızı kullanan tüm ülkeler memnuniyetlerini dile getiriyor ve başka ülkeler de ürünlerimizi almak istiyor. Savaşan ülkeler/milletler, Türk teknolojilerine kurtarıcı gözüyle bakıyor.

KAAN'ın 2024'te uçması, testlerin ilerleyişine göre mümkün gözüküyor. Resmi açıklamalar da bunu doğruluyor.

Tüm güvenlik önemleri alındığında, her şey hazır olduğunda, KAAN burnunu göğe kaldırarak Türk semalarında uçacak. Türk mühendislerin emeği, devletin kararlılığı ve desteği ile yapılan KAAN, SİHA teknolojilerinde olduğu gibi savaş uçağı konseptinde de bizi başka ülkelere bağımlı kılmaktan kurtaracak.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar52

 • Ahmet Emin Dağlar 2 ay önce Şikayet Et
  KAAN ile gurur duymayanın kanı bozuktur. 21.yüzyıl Türklerin yüzyılı olacaktır. Hiç şüpheniz olmasın.
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • Enis Pınar 2 ay önce Şikayet Et
  KAAN projesinin önemli diğer bazı yan faydaları ise binlerce mühendis ve bilim insanlarımıza kendi ülkemizde çalışma imkanı sağlamış olup bu değerli kişilerin "beyin göçü" ile yabancı ülkelere dağılmasını önlemesi ve böylelikle ülkemizin teknoloji sektörünün süratle gelişmesine katkıda bulunmuş olmasıdır.
  Cevapla Toplam 18 beğeni
 • Milli Öneri 2 ay önce Şikayet Et
  Sadece Devlet Kurumu Tusaş Kaana odaklanmak yerine aynı anda 5 devlet firması 10 özel firmalara 10 ar tane yaptırarak Ülkenin ve dünyanın tüm beyin takımının birikimlerini çok yönlü açıdan görebilir ve tek bir firma üzerindeki manipülatif baskı ve ajanlık çabaları işlevsiz kalır birkaçından daha fazla üretime ağırlık da verebilir bir firmanın göremediği ayrıntıyı diğer firma görür
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Zaten öyle,bir çok özel firma Kaan tada diğer araçlara malzeme üretiyor ama işin ana merkezi devlet olduğu için onların adı geçiyor
 • Yusuf KILIÇ 2 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Mehmet öztürk 2 ay önce Şikayet Et
  Allah sıkıntı vermesin, sabırsızlıkla Kaan nın burnunu göğe kaldırmasını bekliyoruz slm
  Cevapla Toplam 21 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat