Putin'in kızları neden kamuoyu önüne çıktı?

  • GİRİŞ09.06.2024 16:08
  • GÜNCELLEME09.06.2024 16:13

Amerikan haber sitesi Daily Beast, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in genellikle arka planda duran kızlarının son dönemde kamuoyu önüne çıkmasını inceledi.

Katerina Tikhonova ve Maria Vorontsova, "Rusya'nın Davos'u" olarak bilinen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) konuşma yaptı.

2020'den beri Moskova Devlet Üniversitesi'ndeki yapay zeka enstitüsünün başında olan 37 yaşındaki Tikhonova, konuşmasında Rus savunma sanayisinin gelişimi üzerinde durdu.

Genetik alanında uzmanlaşan 39 yaşındaki Vorontsova ise, yaptığı konuşmada, Rusya'da son dönemdeki inovasyon girişimlerine ve biyoteknoloji alanındaki yatırımlara odaklandı.

SPIEF'te konuşan Maria Vorontsova

PUTIN MİRASINI SAĞLAMLAŞTIRMAK MI İSTİYOR?

Daily Beast, Putin'in çocuklarından çok nadir bahsettiğine dikkat çekerek, kız kardeşlerin böyle bir foruma birlikte katılmasının "bu yıl 72 yaşına basacak olan Rus liderin mirasına odaklandığının ve bunun için aile bağlarına yaslandığının göstergesi" şeklinde değerlendirilebileceğini yazdı.

Daily Beast'e konuşan eski CIA görevlisi Ronald Marks, Putin'in kendi mirasını sağlamlaştırmak istediğini savunarak şu değerlendirmeyi paylaştı: 

"Unutmayın ki bu Putin'in dünyası, biz sadece onun içinde yaşıyoruz. Bu onun bir uzantısı. Rus İmparatorluğu'nu yeniden yaratma arzusu, kendisini Rusya'daki en güçlü adam olarak gösterme isteği. Genç kızları onun için canlılığı temsil ediyor."

SPIEF'te videokonferans yoluyla konuşan Katerina Tikhonova

"YAKIN DOSTLAR" İDDİASI

Haberde, Putin'in kızlarına "yüksek mevkilerde dostlar ayarladığı" da iddia edildi.

Vorontsova'nın panelinin moderatörlüğüne ilk başka Putin'in yardımcısı Andrey Fursenko'nun atanmasının planlandığı öne sürüldü. 

Ancak daha sonra Fursenko yerine Kremlin'e yakınlığıyla tanınan Rus gazeteci ve televizyon sunucusu Vladimir Solovyov'un getirildiği aktarıldı.

YAPTIRIM LİSTESİNDELER

Ukrayna savaşının Putin'in emriyle 24 Şubat 2022'de başlamasından kısa süre sonra ABD, Vorontsova ve Tikhonova'yı yaptırım listesine almıştı. Yaptırım kararının ardından Reuters'a konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, "Putin'in birçok malvarlığının aile üyeleri üzerine kaydedildiğini ve bu şekilde gizli tutulduğunu düşünüyoruz, bu yüzden onları hedef alıyoruz." demişti.

Bu yazıya ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat