ABD ve İsrail Gazze planında anlaşamadı!

.

 • GİRİŞ18.11.2023 09:08
 • GÜNCELLEME21.11.2023 09:20

43 Gündür devam eden soykırımda artık ölü ve yaralı sayısı sağlıklı bir şekilde güncellenemiyor. Çünkü istatistik departmanları son ve kesin bilgileri toparlamakta güçlük çekiyor.

İSRAİL GAZZELİ HASTALARI ÖLÜME TERK ETTİ!

Şehrin kuzeyinde yalnızca El-Ehli Baptist hastanesi hizmet vermekte. 25 hastane ve 56 sağlık merkezi kapandı. Gazze'de ağır yaralıysanız ve biraz da şanslıysanız size müdahale edilebiliyor. Şayet ölümcül yaralanmanız yoksa, hastaneye götürülüyorsunuz, yer bulabilirseniz koridorda uzanıp size müdahale edilmesini bekliyorsunuz. Tabii katil İsrail o yardım gelene kadar sizi, günün herhangi bir vaktinde, bombalayarak öldürmezse.

İŞGALCİLERİN KARADAN İLERLEYİŞİ BAŞARILI OLDU MU?

Gece gündüz bombalamasına rağmen, İsrail'in, İzzettin Kassam Tugayları'nı zayıflattığına dair oldukça az gösterge var. Şehri ikiye ayırıp batıdan, sahilin kuzey ve güneyinden ilerliyorlar fakat hala merkeze uzaklar. 

Hamas, neredeyse her gün imha edilmiş tankların ve etkisiz hale getirilen İsrail askerlerinin görüntülerini paylaşıyor. İsrail Ordusu'nun ilerleyişi, sağa sola yaptığı atışlarla "Hamas mevzisini vurduk" şovundan ve hastane baskınından ibaret şu ana dek. İsrail bu başarısızlığını sivillere yönelik soykırımı şiddetlendirerek kapatmaya çalışırken tüm dünyada tepki topladı. Dolayısıyla psikolojik olarak dezavantajlı durumda.

Bir de çatışmaların kuzeyde yoğunlaştığı, Hamas'ın şehrin güneyinde de en az kuzeyi kadar kuvvetli olduğu düşünülürse İsrail'in yakın zamanda Gazze'den kendine yarayacak bir sonuç elde etmesi düşük ihtimal.

NETANYAHU YOĞUN BASKI ALTINDA!

Hem içeride hem de dışarıda Netanyahu'ya öfke büyüyor. Eski İsrail Başbakanı Lapid, "Görevden alalım, iktidar partisinden bir başka isim yerine geçsin" teklifinde bulundu. Esirlerin aileleri Tel Aviv'den Batı Kudüs'e yürüyüş başlattı. Hatta bazıları Erdoğan'a mektup bile yazdı "Netanyahu'ya değil sana güveniyoruz, lütfen esirleri kurtarın" diye.

Çok sayıda ülke İsrail saldırılarının soruşturulmasını istiyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurular yapıldı. BM Raportörleri yaşananlar için "soykırım" dedi. Batı'da söylemler değişmeye başladı. Sadık koruyucuları ABD ile de işler iyi gitmiyor gibi.

ABD İLE İSRAİL ANLAŞAMIYOR!

ABD ve İsrail kamuoyu önünde "aynı cephedeyiz" mesajı veriyorlar-dı. Geçtiğimiz hafta Gazze'nin geleceğine yönelik ABD ve İsrail'den gelen açıklamalar, fikir ayrılığının her geçen gün daha da artacağına işaret ediyor.

Washington, Gazze'nin işgaline veya bölgenin abluka altına alınmasına karşı çıkıyor. Tel Aviv ise "Süreç sonunda güvenlik için belirsiz bir süre Gazze'de duracağız" diyor.

İsrail, Gazze ile yahudi yerleşimcilerin yaşadığı işgal altındaki Filistin toprakları arasında, tampon bölge oluşturulmasını istiyor. Bu adım Gazze topraklarını fiilen ilhak etmek demek ve Beyaz Saray, İsraillilerin bu önerilerine de ihtiyatlı yaklaşmakta.

ABD VE İSRAİL'İN UZLAŞAMADIĞI "GAZZE PLANLARI" NE KADAR GERÇEKÇİ?

Amerika ise Hamassız Gazze ile Batı Şeria'yı siyasi olarak birleştirip, Amerika ve İsrail'e sadık bir Filistin oluşturma niyetinde. Netanyahu bu fikre öyle karşı ki, "Gerekirse Hamas Gazze'de varlığını sürdürsün ancak ben bağımsız bir Filistin'i tanımayayım" düşüncesine sahip.

Bu planı ele alalım. Hamas siyasi bir parti. Askeri kanadı devre dışı bırakılsa da siyasi bir hareket olarak hayatta kalacak. Kaldı ki, askeri kanadın da oyun dışında kalması oldukça güç bir ihtimal.

Diyelim ABD Gazze'den Hamas'ı çıkarmayı başardı, bu kez İsrail'in 88 yaşındaki Mahmud Abbas ya da onun gibi bir isimle, kurulacak Filistin devletinin kendilerine tehdit oluşturmayacağına ikna edilmesi gerek. Bölgeyi el ele kana bulayan iki katil devletin bu konuda da anlaşamayacakları ve Gazze için gerçekçi bir planlarının bulunmadığı çok açık.

TEK ÇÖZÜM FİLİSTİNLİLERİN MARUZ KALDIĞI ADALETSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK!

Uluslararası toplumun ayağa kalkması değil ayakta durması gerek artık. İşgale ve soykırıma yönelik tepkilerin daha cesurca dillendirilmesi şart. Dünyanın dört bir yanında halkın sokakları terk etmemesi, uygulanan boykotlardan taviz verilmemesi endişe başlattı Tel Aviv'de. Katillere "halka rağmen hiçbir şeyin mümkün olmayacağı" gösterilmeli.

Hem Gazze hem de Filistin için en doğru çözüm Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da sık sık dillendirdiği gibi 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan iki devletli plan. Daha fazla şiddetin yaşanmayacağı tek yol bu ve çözüm sağlanmadan ne Gazze'de katliam biter ne de işgalciler rahat uyku uyuyabilir.

Yorumlar31

 • emre 2 hafta önce Şikayet Et
  Yabancı kanalları takip ediyorum , Türkiyenin İsraile daha çok yardım ettiğini söylüyorlar hemde binlerce kişi bu yönetimin artık gizli Yahudi bir yapılanma olduğunu düşünmeye başladım
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Dünya 5ten büyük 2 hafta önce Şikayet Et
  7 Ekimi incelemek lazım... acaba yanlış bir operasyonmu yapıldı o gün? Türkiyeyide etkileyecek bu tip harekatları istihbarat birimleri önceden kestirebilse, belki daha iyi olurdu... yön verirdi veya engellemeye çalışırdı...
  Cevapla
 • Bülent duman 2 hafta önce Şikayet Et
  Hak ile batıl savaşı
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Cavus 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah aşkına musluman devletleri ne yapıyor yazıklar olsun hepimize başta idare eden baskanlara yazıklar olsun hakimi helal etmiyorum.oleceksek adam gibi ölelim.cihat cihat cihat musluman kardeşlerimiz bizi bekliyor yalvarıyorum gidelim savaşalım şu itlerle
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Yorumcu 2 hafta önce Şikayet Et
  Şimdi tam zamanı, kamuoyu oluşmuşken artık zamanıdır. Aksiyon gerekir
 • harun fettah 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu savaşın baş suçlusu amerikadir yoksa İsrail bu savaşa girmezdi en büyük gücü amerikadan alıyor Netanyahu ve İsrail liler burda savaş suçu işleniyor dünya susuyor Ukrayna ya verdikleri desteğe bakmak lazım asil katil amerikadir vede onun çocuğu Netanyahu dur bunlar yargilanmadigi müddetçe bubdunyada huzur olmaz çok yazık bundan sonra olanlar musevilere olacak dünyada huzur içinde yaş
  Cevapla Toplam 9 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat