DEM/HDP’de oluşan ikircikli tutum 31 Mart sonrası nereye evrilir

.

 • GİRİŞ26.02.2024 08:11
 • GÜNCELLEME27.02.2024 08:57

Hem “Kent uzlaşısı”, hem “kendi adaylarımız” diyerek yola çıkan DEM/HDP’de neler oluyor?

DEM/HDP, kendi içinde yaşadığı büyük ayrışmayı seçim döneminde alınan tutumla da göstermiş oldu.

Ahmet Türk’ten, Leyla Zana’ya, Selahattin Demirtaş’tan, Sırrı Sakık’a bir çok isim listelerin verileceği son düzlüğe kadar verdikleri ipuçları ile “kendi adayları”nı çıkartacaklarına işaret etti.

PKK ele başı Mustafa Karasu ve Avrupa kanadının önemli ismi Remzi Kartal’ın çıkışları ise DEM/HDP içindeki “İttifakçılar”ı heyecanlandırdı.

Zaten heyecanlanmaları için bir başka gerekçe daha vardı;  İstanbul’un Belediye Başkanı ile girdikleri “duygusal ilişki!”

CHP İLE İTTİFAKÇILARLA, ADAY ÇIKARTALIM DİYENLERİN MÜCADELESİNİN SONU NE OLUR?

2023 seçimlerinde aday çıkartmayarak doğrudan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren DEM/HDP’ye seçmeni “sarı kartı” göstermişti. Yüzde 13’lere varan oyları 2023’te 8’lere düştü.

“Halkımız bizden açık, şeffaf ittifak istiyor” diyen dönemin eş başkanı Pervin Buldan bugünlerde siyaseti bıraktığını açıkladı.

Diğer eş başkanın bir cümle söz söyleyecek mecali kalmamış olmalı ki ondan önceki eş başkan Sezai Temelli “İttifak yapmalıyız”cılar la aynı dili kullanırken Mithat Sancar, sessizliğe büründü.

Ve yeni eş başkan Tuncer Bakırhan’ın sözlerine rağmen, DEM/HDP, önce Esenyurt’ta “CHP ile kent uzlaşısı sağladık” deme cihetine gitti.

(Dün Esenyurt’ta neler olduğunu takip etmiş olmalısınız.)

İlginçtir, Esenyurt’ta CHP ile anlaşan ve CHP adayının bile değişmesine neden olan DEM/HDP, 22 ilçede aday göstermedi.

Aday göstermediği ilçelerden biri de Bağcılar. Bağcılar’da oy oranları yüzde 10’un üzerinde. Ama ne belediye başkan adayı gösterdiler ne meclis üyesi. Başvurunun yapılacağı son gün son saatler yaklaşırken ilginç bir tutum sergilediler.

İlçe seçim kurulu önüne saat 17.00’dan önce geldiler. 17.17’ye kadar beklediler. Sonra listeleri teslim etmek istediler.

Sonuçta listeleri kabul edilmedi. Böylece Bağcılar’da ne aday, ne meclis üyesi isimleri var. CHP’nin listelerinde de yoklar.

Burası tuhaf!

Buna benzer bazı örnekler daha var.

***

Dün, siyaseti serin kanlıca takip eden ve yorumlar yapan önemli bir isimle konuyu konuşurken şöyle dedi, “DEM’in tam ne yapmak istediğini anladığım an, İstanbul seçimleri konusunda daha net bir bakış açım olacak!”

Bu arada, DEM/HDP’nin İstanbul’daki başat aktörlerinin “duygusal tavırları” konusunda da sözleri oldu.

DEM/HDP’DEKİ İKİ FARKLI KANAT İLK KEZ BU KADAR AÇIKTAN OYNADI

Anlayabildiğimiz ve görebildiğimiz kadarıyla, DEM/HDP’deki iki kanadın mücadelesi sandığa gidilirken alenileşti.

Böylece iki kanadın da tezleri doğrultusunda ikircikli bir tutum sergileniyor.

Birinci kanadın yani “İttifak yapmalıyız” diyenlerin kazanımı “Kent uzlaşısı” adı altında Esenyurt’ta görülüyor.

İstanbul’da büyükşehir belediye başkan adayı ile birlikte  17 ilçede aday gösterilmesi de ikinci kanadın kazanımı olarak duruyor.

Böylece ilk kez DEM/HDP seçmeni, iki seçenekli bir tutum ile sandığa gidecek.

2019’DA İMRALI İLE EDİRNE AYRIŞMASINDA DEM/HDP TABANI EDİRNE LEHİNDE TERCİHTE BULUNMUŞTU

Tam da bu noktada, 2019’daki tabloyu hatırlamakta yarar var.

İmralı’daki PKK ele başı Abdullah Öcalan ile  Edirne’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın farklı tutumu DEM/HDP seçmeninin önüne konmuştu. DEM/HDP seçmeni Demirtaş’a daha çok kulak kabartmıştı.

Fakat bugün Demirtaş, 2019’daki çizgisinden çok çok uzakta.

Onun eşi üzerinde yaptığı hamle ile birlikte DEM/HDP’nin İstanbul’daki ikircikli tutumu daha belirginleşti.

Seçim sonucunda İstanbul’da Büyükşehir’i kimin kazandığından daha çok kendi aldıkları pozisyon ile alacakları oyun peşine düşmüş görünüyorlar.

Buraya not düşelim, seçim sonrası DEM/HDP’de ilk kez 2019’da baş gösteren bu derin fikir ayrılığı 31 Mart’tan sonra daha da büyüyecek.

Bakalım, o cenahta kim seçimden kazanımla çıkacak.

***

Bize göre, İstanbul’da kurgulanan siyasi tablo, şayet “Kent uzlaşıcıları”nın galibiyetiyle sonuçlanırsa, Mahmut Övür’ün ifadesiyle “kaos batı illerimize taşınmış” olur.

Sağlamasını görmek istiyorsanız dünkü Esenyurt’ta olup bitene bakınız.

Bilmem anlatabiliyor muyum?

—-

Not 1- Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 70 yaşın girdi. Cumhurbaşkanımıza, Rabbimizden sağlıklı, bereketli bir ömür diliyorum.

Not 2- Bugün ayrıca Ermeni çetelerinin 1992 yılının 26 Şubat’ında Karabağ’ın Hocalı kentinde çoluk çocuk yaşlı genç demeden Azerbaycan Türklerine yaptığı soykırımın yıl dönümü.

Hocalı’da katledilenleri rahmetle anıyorum. Ve bugün Hocalı’nın azad edilmesinde büyük emeği olan iki devlet adamını Sayın Erdoğan’ı ve Sayın Aliyev’i saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Yorumlar15

 • Burhan Uysal 1 ay önce Şikayet Et
  pkk şehir yapılanması kck, Dhkp-c, Mlkp terör örgütü üyelerinin dikkat çekmemek için pkk siyasi uzantısı Hedep -Dem yerine ortağı CHPkk binalarında saklandığı iddiası kesinlikle araştırılmalıdır.
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • Vatandaş ! 1 ay önce Şikayet Et
  Muhalefet ye-hudiye OY istemiyor mu ?
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Tıpış tıpış 1 ay önce Şikayet Et
  CHP, Esenyurt ta hendek çukur olaylarına sebeb olacak. Başlatmasınlar. Seçim kazanacağız diye memleketin her tarafını Çukurcu başkana teslim edecekler. Veballleri çok ağır. CHP'li vatandaşlar uyarılmalı. Bu CHP yi ele geçiren çeteye sandıkta cevap vermeliler. Tıpış tıpış gidip bu sefer dem/chp bozgunculuğuna karşı oy vermeli.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Müslümanlar uyandı ve cumhuriyet halk partisinin Türklerin tarihinde karşı karşıya geldiği en büyük komplo, entrika yıkım, düşmanlık olduğunu anladı.Chp'nin geçmişi İslam Müslüman düşmanlığı ile dolu. Yahudi ajan Kamal AtaYahudiRum İsrail devletinin kurulmasını sağladı. Kuranı Kerimi yasakladı. Alimleri astı. Darbeler tezgahı parti şimdi ülkemiz bölmek için pkk ile bir.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • AGA 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın ÖZTÜRK ;İzmir'de Tunç Soyer'in ciddi derecede pkk destekçilerini İzmir'e göçünü sağladığı iddaları var.
  Cevapla Toplam 13 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat