DEM/HDP’deki ayrışmayı Sakık’ın dilinde bulmuşsak…

.

 • GİRİŞ27.02.2024 08:58
 • GÜNCELLEME28.02.2024 10:22

2023’teki seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen DEM/HDP, 2024 yerel seçimlerinde “Kent uzlaşısı” diye kurduğu afili terkibin gereği CHP ile “sınırlı”, “sorunlu” bir ilişki geliştirmişken…

Bununla birlikte İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan adayı olarak isim çıkartmışken…

Kendi içlerindeki tartışma da ayyuka çıktı.

CHP İLE İTTİFAK YAPALIM DİYENLERLE, TEK BAŞIMIZA SEÇİME GİRELİM DİYENLERİN ÇATIŞMASI YAŞANIYOR

DEM/HDP’de bir grup “CHP ile ittifak yapmayalım” çıkışı yaptı. Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Tuncer Bakırhan bu grupta yer alıyor.

Eski Eş Başkan Sezai Temelli’nini başını çektiği bir grup ise Kandil’den Mustafa Karasu ve Avrupa’dan Remzi Kartal’ın da telkinleriyle “CHP ile ittifak yapalım” istedi.

Sonuçta hem “Kent uzlaşısı” adı altında CHP ile “kısmi”, “sınırlı-sorunlu” bir ilişki geliştirilirdi…

Hem, kendi adayları üzerinden tabanlarına “İttifak yok” mesajı verdi!

SIRRI SAKIK, “ÇÖZÜM SÜRECİNİN MUTFAĞINDAYDIM”

Bir haftadır DEM/HDP’nin seçim stratejisini tartışıyoruz.

İşte tam da böyle bir iklimde, 2023 cumhurbaşkanlığı seçiminden Kılıçdaroğlu’na yekten destek veren DEM/HDP’nin önemli ismi Sırrı Sakık, Zeyla Zana ve Ahmet Türk’ten aldığı sufleyi bir ileri aşamaya taşıdı.

Sakık, geçmişte yaşanan çözüm süreçlerinin hepsinin mutfağında yer aldığını belirterek,

Olup biten bütün süreçlerin mutfağında olduk” dedi.

Siyaseten yapıp ettiklerini, PKK terör örgütü ile aralarına mesafe koyamamalarını kıyasıya eleştirmekle birlikte Sakık’ın zaman ayarlı açıklamaları dikkate değer.

Diyor ki mesela,  “Şu an net hatırlamıyorum o tarihlerde kaç toplantıya böyle katıldık… Ama hemen hemen her toplantıda ben ve Ahmet abi (Türk), Aysel (Tuğluk) vardı.”

Dönemin MİT Müsteşarı Emre Taner'le ilgili övgü dolu sözler de söyleyen Sakık, “Emre Beyi dinlerken gerçekten siyaset arenasında olmayan bilgi birikimini orada gördüm” diyor.

Süreç içerisinde, Hakan Fidan’la da görüştüklerini anlatan Sakık, Sonrası tabii ki İmralı süreci başlayınca mesela Habur’dan tutun o Oslo’daki bütün şeylerde, mutfakta vardık. Mesela Habur’da ben de Ahmet abi de oradaydık” dedikten sonra çok dikkat çekici bir ayrıntı veriyor.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ DEM/HDP İÇİNDEKİ BİR KANAT BİTİRDİĞİNE İLİŞKİN BİLGİ SAKIK’IN SÖZLERİNDE GİZLİ OLABİLİR Mİ?

Sakık, bugünlerde sürecin neden bittiğine ilişkin bize göre şu kritik bilgiyi paylaşıyor, “Ama bu bilgileri partideki arkadaşlarımızla bire bir paylaşıyorduk, konuşuyorduk. Çok saklı gizli de bir şeyi yoktu.”

Sakık’ın olup bitenlerden herkesin haberinin olduğunu anlattığı bu cümlede bize göre parti içindeki “süreci akamete uğratanlara” yönelik ağır bir eleştiri var.

Bize göre, DEM/HDP’deki bir kanadın, “Herşeyi bildikleri halde, süreci akamete uğrattıları”nı söylüyor Sakık.

Çünkü akabinde şu nu da söylüyor, “Ben hala merak ediyorum İmralı’da 2015 yılında olup bitenler çok net olarak… Bizim nerede bir eksikliğimiz var. Çözüm süreci neden heba oldu?”

Ve Sakık ağzındaki baklayı çıkartıyor.

Diyor ki, “Yeni bir süreç başlarsa tabii ki rol almak isterim. Bana nerede bir görev düşerse o göreve seve seve giderim. Hele hele böylesi bir süreçte bir görev düşüyorsa seve seve yaparız. Zaten bunun için varız. Umuyoruz yakın bir süreçte böyle bir süreç başlar. Bize görev düşmezse bile eyvallah. Tamam, yeter ki başlasın.”

2023’TE KILIÇDAROĞLU İLE ERDOĞAN’I YENMEYİ DÜŞÜNENLER BUGÜN BAŞKA BİR ŞEY SÖYLÜYOR

Daha 8 ay önce, “Ak Parti-MHP faşizmini yenmek”ten, “Tek adam rejimini değiştirmek”ten söz eden…Kılıçdaroğlu’na verdiği desteği açıklarken, “100 yıllık Cumhuriyet’i değiştirmekten” söz eden Sakık, bugün yeni bir çözüm sürecinin başlamasını istiyor ve bu süreçte görev alabileceğini ilan ediyor!
ÖCALAN’I İMRALI’YA DİRİ DİRİ GÖMEN DEM/HDP İÇİNDEKİ KANAT BAKALIM BU DÖNEMDE NE YAPACAK?

Bize göre süreci bitiren PKK terör örgütünün ta kendisiydi. Yine DEM/HDP (o dönem BDP) içindeki bir kanat, İmralı’da Abdullah Öcalan’ı canlı canlı mezara gömmüştü. Onu, “İmralı Zabıtları”nı dönemin Milliyet gazetesine sızdırarak boşa düşürdüler.

Tam da aynı dönemde, Meclis grubunda Demirtaş’ın diliyle, “Seni başkan yaptırmayacağız” söylemi üzerinden, sürecin akamete uğramaması için “Kan kustuk, kızılcık şerbeti içtik” diyen Erdoğan’a savaş açtılar.

1 Nisan’ı bekleyenler kervanına açıkçası biz de katıldık.

O sabahtan itibaren, Türkiye’nin yeni bir sürece gireceğini görebiliyoruz. Ama bu süreç, kimin istediği veya kurguladığı süreç olacak burası muamma.

Görelim mevlam neyler..!

 

Yorumlar21

 • Isci 1 ay önce Şikayet Et
  Siyonis dem
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Doğrucu Davut 1 ay önce Şikayet Et
  Dem Parti'de iki grup var. Selahattin Demirtaş'çılar ve ona karşı olan Kandil'deki Alevi terörist başları yandaşları. Bunların kavgaları da o.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • bülent 1 ay önce Şikayet Et
  hdp kandil abd nin izni olmadan nefes bile alamaz boş boş konuşuyorlar hacıvat karagöz misali ipler abd
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Ana muhalefet partisi olan CHP ne zaman Atatürk ün partisi olduğunu hatırlayacak belli değil her akşam haber kanallarında Atatürk ün partisiyiz diye ahkam kesiyorlar seçim Arife’sinde nerede polisimizi askerimiz İstiklal marşımızı milli dini değerlere karşı kim varsa ortaklık yapıyor gelen gideni aratmıyor
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  " Yerel yönetimler yasasını tanıyacağız ,Türklüğü tartışmaya açacağız " söylemleri?" " Kandildeki teröristlerden destek demeçleri?" İHA/SİHAlar insan haklarına aykırı PKK'lıları vuruyor" "KANDİLİ YERLE YEKSAN EDECEĞİM diye atıp tutarken tezkereye HAYIR !"denmesi"PYD terörist değil kendi sınırlarını koruyor, sınırımızda LAİK PYD olsun?" vs
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat