Emine Erdoğan, İsrail zulmünü uluslararası kadın dayanışmasının merkezine oturttu

.

 • GİRİŞ04.03.2024 07:59
 • GÜNCELLEME04.03.2024 08:00

Kadın, barış ve güvenlik”, Antalya Diplomasi Formu’nun belki de en dikkat çekici oturumlarından biriydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan’ın riyasetinde gerçekleşen oturumda, Güney Afrika’lı Bakan Nalede Pandor, dakikalarca ayakta alkışlandı.

Nedeni ise elbette Güney Afrika’nın, İsrail’in Gazze’de uyguladığı soykırımı Uluslararası Adalet Divanı’na götürmesi… Ve, Nalede Pandor’un da o sürecin başat aktörü olması.

***

Artık geleneksel hale gelen Antalya Diplomasi Formu’nu uzaktan takip etme şansımız oldu. Türkiye’nin uluslararası alandaki en önemli organizasyonlarından biri olan forum, bu yıl da ilgi gördü.

Bize göre kadınların aktif olarak formu döneme ettiklerini söylemek isterim. Dahası Emine Erdoğan’ın, bu tür uluslararası etkinlikleri artık, Türkiye’nin tezlerini kadın gözüyle aktarma fırsatına dönüştürdüğünü belirtmek isterim.

ULUSLARARASI HER TOPLANTIYI GAZZE’DEKİ İSRAİL ZULMÜNÜ ANLATMAK İÇİN FIRSATA ÇEVİRİYOR

Öncelikle bir hatırlatma yapmalıyım. Emine Erdoğan Hanımefendi’yi daha geçtiğimiz ay Dubai’deki “Hükümetler Zirvesi”nde dinleme fırsatımız olmuştu. O gün, çevre ve sıfır atık ile ilgili sunumunda bile Gazzeli çocuklar ve yaşlıları gündeme taşımıştı. Her uluslararası platformda, çevreye ve sıfır atık meselesini gündeme taşıyan Emine Hanım, Gazze meselesi patlak verdiği günden bu yana da Filistinli sivillerin, kadınların ve çocukların sorunlarını aynı özen ve dikkatle gündeme taşıyor. İsrail saldırganlığını ve Filistin işgalini her platformda dillendiriyor.

***

İşte yine Antalya’da diplomasi formunda da lider eşleriyle bir araya geldiğinde gündeme getirdiği Gazzeli kadınlar ve çocukların dramını. Dahası,  himayesinde düzenlenen, “Kadın, barış ve güvenlik” paneliyle de foruma katılan kadınların dilinden dünyaya duyurdu.

Hem de ne duyurma..!

***

Panele, aktivist Tevekkül Karman, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı  Başkan Yardımcısı Ivana Zivkovic, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Özel Temsilcisi Bineta Diop, Bulgaristan Cumhurbaşkanı’nın eşi Desislava Radeva ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in eşi Tamara Vucic katıldı.

***

Elbette bütün konuşmalar önemliydi ama bizim iki konuşma çok dikkatimizi çekti. Bunlardan ilki Tamara Vuçiç’in Emine Erdoğan’a hayran olduğunu söylediği konuşmaydı.

Vuçiç, konuşmasının sonunda Emine Erdoğan'ın 2018'de bir konuşmasına atıfta bulunarak, "Toplumların yeniden inşasında, ortak değerlerin yüceltilmesinde başrolün kadınlara düştüğüne inanıyorum" cümlesini kurdu. Sırbistan-Türkiye ilişkilerinin nasıl ivme kazandığını biliyoruz. Ancak Tamara Vuçiç’in Emine Hanım’ın cümlesini bire biri alıntı yaparak, kullanması ve atıf yapmasını, “değerler” anlamında da özdeşleşme arzu olarak yorumladım.

İkinci dikkat çeken konuşmayı, Afrika Temsilcisi Diop yaptı.

Emine Erdoğan'ın liderliği sayesinde birçok kez Gazze meselesini konuştuklarını aktaran Diop, dünya genelinde yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için kadınların sesinin duyulduğu ve saygı gördüğü etkili diplomasinin hiç bu kadar kritik olmadığını söyledi.

Diop’un şu sözleri ise salonu ayağa kaldır.

"İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesine taşıyanlardan biri olan Güney Afrikalı kadınların oynadığı rolü ve buna öncülük eden kadınları tanımamız gerekiyor. Bu odada bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Naledi Pandor, bunu yaptığınız için teşekkür ederim.”

Bu sözlerden sonra, başta Emine Hanımefendi olmak üzere salondakiler ayağa kalktı Pandor’u dakikalarca alkışladı.

***

Uluslararası medyanın da takip ettiği paneldeki bu sahne, İsrail zulmüne karşı kadınların gösterdiği duyarlılığın ne kadar etkili ve önemli olduğunu da göstermiş oldu.

***

Emine Hanım, çevre ile ilgili hassasiyetini  zaten dünya kamuoyuna mal etmişti.

7 Ekim’den sonraki süreçte ise Gazze’deki soykırıma varan İsrail zulmüne karşı “kadın duyarlılığı”nı uluslararası arenada gündem yapmayı başardı.

İyi ki onun gibi bir First Lady’miz var.

Yanılıyor muyum?

 

 

 

Yorumlar8

 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Hasan nasıl iyi mama geliyor mu.
  Cevapla
 • ibrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ulkede bu yalakalikla bakan bile yaparlar seni. Şu ülkede o kadar problem varken yaptığı habere bak yazık
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  Yalakalıkta sınır tanımayanlara gelsin.
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Vah vah vah İslam aleminin durumu ki vah
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • halil 1 ay önce Şikayet Et
  allah razı olsun. çpkbüyük bir meseleyi çözdü
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat