Murat Kurum: Organik ve sahici bir işkolik

.

 • GİRİŞ05.03.2024 08:27
 • GÜNCELLEME09.03.2024 19:17

Dün gece Ak Parti ve Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Murat Kurum’u Ülke Tv’de ağırladık. Yayını Ülke Tv’de izlememişseniz bile haber7.com’da teferruatlıca okumuş olmalısınız.

O nedenle sizlere yayının arka planına ilişkin izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

***

Öncelikle şunu söylemeliyim. Sayın Kurum’u, Emlak Konut Genel Müdürlüğü döneminden bu yana takip etmeye çalışanlardan biriyim.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde “afet koordinasyon” becerisini… Karadeniz’deki sel felaketleri, Akdeniz’deki yangınlar başta olmak üzere…

İzmir, Elazığ-Malatya ve en son 6 Şubat depremlerinde yakından müşahede ettik.

Çevre ve iklim değişikliği konusunda, “yenilenebilir enerji” meselesine, akıllı şehirler çalışmasına ve dahası Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde başlayan “Sıfır Atık” projesine gösterdiği özeni de biliyoruz.

TEKNOKRAT AMA MÜTEBESSİM

Murat Kurum, siyasete “teknokrat” olarak girdi. Teknokrat olarak çalıştı. Teknokrat olarak bir çok başarıya imza attı.

Ne ki, çoğu teknokratta olmayan bir meziyeti var; “tebessüm.

Sayın Kurum’u dün akşam Ülke Tv-Kanal 7 Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte karşıladığımız andan, yayın sonrası uğurladığımız ana kadar yüzündeki tebessüm çoğu teknokratta göremeyeceğimiz doğallıktaydı. Bunu burada kayıtlara geçirmek istiyorum.

SAHİCİ VE ORGANİK

Bir de..!

Evet bir de Murat Bey’le yaptığımız yayın sırasında, Rahmetli Kadir Topbaş’ın yine bir yerel seçim maratonu sırasında, Ülke Tv’de ağırladığımız günkü mütebessim hali geldi aklıma.

Kadir Topbaş, 2014 yerel seçimlerinde dolu dizgin giden siyasi iklimde, İstanbul’a ilişkin projelerini anlatırken mütebessimdi ve çoşkuluydu.

Tıpkı Rahmetli Topbaş gibi dün gece Murat Kurum da yayın esnasında İstanbul’a dair projelerini anlatırken… İstanbullular ile ilgili izlenimlerini paylaşırken… Bugüne kadar yaptığı projeleri büyük bir mütevazılıkla kayıtlara geçirirken…

Hep, mütebessimdi!

Yüzündeki ifade değişimlerinin tamamı sahiciydi, organikti.

Özgür Özel’in kendisine yönelik eleştirilerine cevap verirkenki öfkesi de… Cumhur İttifakı içindeki uyumu anlatırkenki memnuniyet ifadesi de sahiciydi, organikti.

Ak Parti Teşkilatı ile uyumunuz nasıl” sorusuna, “Arı gibi çalışıyorlar. Uyumumuz harika” derkenki tebessümü de sahici ve organikti.

***

Siyasetçinin, sahici ve organik olanına vatandaşın ilgisi de sahici ve organik oluyor.

Bunu genel seçimler sırasında Erdoğan’ın vatandaş ile kurduğu ilişki biçiminde gördük.

Dahası, 15 Temmuz gecesi, “Ölümüne, ölümüne… Milletimizi sokaklara davet ediyorum” dediğindeki sahiciliği ve organikliği milletimize nesiller boyu anlatılacak bir destan yazdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeniden İstanbul” diyerek start verdiği yerel seçim çalışmalarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterdiği Murat Kurum’u da organik ve sahici bulduğumu belirtmeliyim.

Hele,6 Şubat depreminin birinci yıl dönümünde İstanbul’da düzenlenen anma programında konuşurken göz yaşlarına hakim olamadığını gördükten sonra…

AT BİNENİN KILIÇ KUŞANANIN

Dün geceki yayında Sayın Kurum’un, büyük bir özgüven ve heyecanla İstanbul’a hayat verecek projelerini anlatması da sahici ve organikliğine işarettir.

“At binenin, kılıç kuşananın” diye çok güzel bir atasözümüz var. Kurum, İstanbul’un kaynaklarının doğru kullanılması halinde neler yapılabileceğini geçmişten Ak Parti döneminde yapılanlardan da örnekler vererek anlattı.

Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz” ata sözüne de atıf yaptığımız yayın sırasında, rakibinin vaad ettikleri ile yaptıkları arasındaki uçuruma işaret ederken ki hali de organik ve sahiciydi.

***

Pozitif, dışa dönük, mütebessim ve “dinleyen” bir teknokrat siyasetçi profili olarak Murat Kurum’un artık son düzlüğe doğru gidilirken, büyük bir yol kazası olmaması durumunda ipi göğüsleyeceğini düşünüyoruz.

Çünkü son günlerde hem rakibi, hem CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in biraz da seviyesiz  sözlerine muhatap olmasının nedeni, Murat Kurum’un İstanbullularla kurduğu sahici, organik ilişkidir. Bu ilişkinin sandığına yansıyacak olmasıdır.

Anlattığı projeleri kabul görüyor. İstanbul’un deprem, ulaşım, çevre gibi devasa sorunlarına ilişkin çözüm perspektifi kabul görüyor.

İnsanlarla kurduğu ilişki biçiminde “kibir”den uzak, pozitif tutum, takdir ediliyor.

Bunu gören, rakipleri de seviyesiz polemik üzerinden  paçasından asılmaya çalışıyor.

***

Dün gece İstanbul’un Belediye Başkanlığı’na aday olmuş, teşkilatıyla uyumlu, genç, mütebessim, işini bilen geçmişi başarılarla dolu bir ismi Ülke Tv’de ağırladık.

Artık takdir İstanbul seçmeninde.

Bakalım, Murat Kurum’un bu organik ve sahiciliği seçmenden geçer not alabilecek mi?

Takipteyiz.

Yorumlar31

 • Kompataro 1 ay önce Şikayet Et
  Ülke talan edilmiş sen hala geyik peşindesin..bu kadar soyguna 2 türkiye kurulurdu
  Cevapla Toplam 32 beğeni
 • Aklı selim 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul'un başına gelen her sıkıntıda gezmede olan kibir abidesi tek ayak üstünde yuzu kızarmadan kirk yalan söyleyebilen turist başkan ile Ankara'dan koşup onun arkasını toplayan kişi arasında ilginç bir seçim olacak. İstanbul'daki basiretli, olayı siyasi taraftarliktan ayrı düşünebilen kişi sayısını göreceğiz.
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • Yusuf Duman 1 ay önce Şikayet Et
  Ey Süleymancilar aklınızı başınıza alın. CHP'ye oy vermeyin. Kuriş sizi kandırıyor
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • Kemalettin 1 ay önce Şikayet Et
  Kime versinler onu da yazsaydiniz bari
  Toplam 2 beğeni
 • İstanbullu 1 ay önce Şikayet Et
  yakalamışken sorsaydınız, kanal istanbul, net cevap alasaydınız. inadına ekooo.
  Cevapla Toplam 49 beğeni
 • Serhat altay 1 ay önce Şikayet Et
  Siz kimin ELEMANI sınız YALANCI sahtekar Ekonuz siyaset çöplüğüne gidecek..
  Toplam 2 beğeni
 • Diktazor 1 ay önce Şikayet Et
  Organik ve sahici bir işbirlikçi sözde gazeteci. Bir köşeci, desteklediği bir siyasi iktidara hiç bir kusur bulmuyor, yanlışları eleştirmiyorsa bilin ki o güdümlüdür. Oysa ki adil şahitler olmaya söz vermiştiniz.
  Cevapla Toplam 52 beğeni
 • Serhat altay 1 ay önce Şikayet Et
  Ne yapmalıydı sahte YALANCI ist. İBB nin KAYNAKLARINI kendi reklamına harcayan boş balon ekoyu mu yazsaydı
  Toplam 5 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat