Masa, noter, diyet borcu vs. vs...

.

  • GİRİŞ01.10.2022 09:32
  • GÜNCELLEME01.10.2022 09:32

Altılı Masa hüviyetiyle, siyasi muhalefet platformunun görevi tam olarak nedir? “Bu masanın noter olma görevi yok” sözü ne anlama geliyor? Kılıçdaroğlu aday olmazsa ne olur? “Seçilecek aday” ısrarı niçin?..

Adalet ve Kalkınma Partisi, Haziran 2023 seçimleri için hazırlıklara süratle başladı bile…

Şimdiye kadar, genellikle seçimlere üç-dört ay kala bu hazırlıklar başlardı. Ama bu defa sekiz ay gibi çok uzun bir vakit varken başlatıldı. Elbette AK Parti’nin kendine has hesapları var ve işi çok sıkı tuttuğu da meydanda!..

Zaten bu hususu, Parti Genel Başkanı sıfatıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıkça dile getiriyor. “Erken kalkan yol alır...” sözü fehvasınca, kişi veya kurumlar olsun, maksat ve hedefleri için ne kadar hazırlıklı iseler, neticeye de o ölçüde mazhar olurlar. İktidar partisi hâlihazırdaki görünüşe göre, muhalefete nazaran daha hazırlıklı görünüyor. Seçim programının genel çerçevesini çizmiş ve detaylarını belirleme noktasında ciddi bir mesai harcıyor. Bu önemli bir gösterge…

Elbette seçim beyannamesini erkenden takdim etmek tek başına yeterli değil. Seçimlerde başarılı olmanın pek çok kıstası vardır. Haziran ayına kadarki süre içinde, seçim sonuçlarını etkileyebilecek çeşitli faktörler de devreye girebilir. Tabiatıyla hazırlık dönemini de iyi yönetmek gerekir. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Cumhur İttifakı'nın adayı belli. Recep Tayyip Erdoğan ismi, Devlet Bahçeli tarafından, aylar öncesinden ilan edildi. Gelgelelim muhalefet kanadının adayı hâlâ belli değil ve Millet İttifakı'nın en büyük sıkıntısı da burada düğümleniyor.

Yazımızın esas konusu da bu…

 "Altılı Masa"nın bileşenleri, sırayla her bir partinin ev sahipliğinde toplanarak birinci turu tamamladılar. Bütün bu toplantılarda, müzakere edilerek net sonuca bağlanabilen tek mesele, Türkiye’nin yeniden (güçlendirilmiş) parlamenter sisteme döndürülmesi. Gerçi bu sürecin detayları ve işleyiş imkânı konusunda da, müphem ve muğlak kalan pek çok husus var. Ama şunu da belirtmeliyiz ki, temel hedef olarak belirlenen parlamenter sistem konusunda, net olarak bir mutabakat sağlanabildi. Bu mutabakat, Millet İttifakı’nın siyaseten en müşahhas başarısı olarak değerlendirilebilir.

Ve fakat bunun dışında da elle tutulur, gözle görülür bir sonuç olmadığı gibi, pek çok belirsizlik var. Şüphesiz her bir belirsizlik de muhtemel bir pürüz ve ihtilaf konusu olarak ortaya çıkabilir. Bütün bunların üstünde, Altılı Masa'yı zorlayacak ve belki dağılmasına yol açabilecek yakıcı mesele, cumhurbaşkanı adaylığıdır. Son günlerde yükselen bir hararetle devam eden karşılıklı atışma ve tartışmalara bakılırsa, Masa, bu yüzden ciddi biçimde sallantı geçiriyor… 

Altı partinin lideri, söz birliğiyle henüz aday konusunu ele almadıklarını tekrar tekrar belirtiyor. Ancak beri tarafta da Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda, Masa'ya bir dayatma varmış gibi bir hava estiriliyor...

Aslında Kılıçdaroğlu’nun adaylığına gelinceye kadar, CHP’nin kendi içinde pek çok tartışma ve kriz yaşandı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın potansiyel adaylar olarak empoze edilmesi, CHP liderini fena hâlde zora soktu. Bunu şimdilik bertaraf etti, ama bu noktaya gelmek hiç de kolay olmadı. Hâlâ daha her iki ismin hamleleri devam ediyor!..

Daha enteresan olan nokta şu ki, Kılıçdaroğlu, gelen telkinlere rağmen uzun müddet kendi adaylığını hep gündem dışı tutmaya çalıştı. Fakat ‘birileri’ ince maharet ve manevralarla Kemal Bey'i bu işe ısındırdı. Hatta zorladı demek daha doğru olur. Sonunda iş şu noktaya geldi. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay şöyle dedi: “LAFI DOLANDIRMADAN SÖYLÜYORUM. ADAYIMIZ BAY KEMAL'DİR!” CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu da şu tehditvari cümleyi kurdu: “Kılıçdaroğlu aday gösterilmezse, masa dağılır…” Bunların yansıması olacaktı elbet. Ve çok gecikmeden de tepkiler geldi.

Meral Akşener’in bir televizyon programında söyledikleri, yepyeni tartışma başlattı. Altılı Masa’nın görevleri nedir? “Noter olmak gibi bir görevi” var mıdır? CHP içinde veya dışında zaman zaman parmak sallamalar, başta İyi Parti olmak üzere, Altılı Masa ortaklarını nasıl etkiliyor? 2018 seçimleri öncesinde CHP lideri 15 vekil ödünç vererek, İyi Parti'nin grup kurmasına imkân ağladığı için, Akşener ömür boyu kendisine şükran duyacak…

Velakin bu ömürlük şükran borcu, Kılıçdaroğlu’nun adaylığını onaylamaya yetmiyor! Üstelik Akşener, Altılı Masa'nın misyonunu da hatırlatarak, bir noterlik görevi olmadığına dikkat çekiyor ve şunu hatırlatıyor: "Cumhurbaşkanı adayını Masa'nın tespit edeceğini söyleyerek, bu konuda kendisini bağlayan bizzat Sayın Kılıçdaroğlu…” Yani diyor ki, bu konuda herhangi bir dayatma ters teper! “Diyet borcumuzu da ödedik, hatta alacaklı duruma geldik.” İşte bu öz güvenle ve ısrarla şunu seslendiriyor Meral Hanım: “SEÇİLECEK ADAY…” Demek oluyor ki, Kemal Bey'i seçilebilecek aday olarak görmüyor. Nokta!

TURKİYE GAZETESİ

Yorumlar1

  • Garp cephesi 2 ay önce Şikayet Et
    Garp cephesi yeni bir Jön Türk aday çıkararak sürpriz yapabilir ama,Seçimi Şark cephesi kazanacak, Çünkü Garp cephesi 15 temmuzda Yenildi.
    Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat