Normale kitapla dönmek!

.

  • GİRİŞ29.06.2020 09:55
  • GÜNCELLEME30.06.2020 09:28

Salgın dolayısıyla hazırlığı tamamlanmış ulusal ve uluslararası çapta yüzlerce kültürel faaliyet ertelenmek durumunda kaldı. Salonlar boşaldı sahneler sessizliğe büründü. Bu süreçte dijital ortamlarda bazı etkinlikler yapılsa da eski heyecan yakalanamadı. Yüzyıllar boyu yüz yüze diz dize muhabbetin öncüsü olmuş Türk milletinin sanal buluşmalara alışması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

 

 

Kameraya karşı durduğunda milyonlara ulaşsa da karşısında seyirci olduğunda sanatçının motivasyonu daha farklı oluyor. Salgının tamamen biteceği, kültür sanat merkezlerinin sanatseverlerle dolup taşacağı günleri heyecanla bekliyoruz.

Bu arada normale dönüş planları çerçevesinde bazı kültürel faaliyetlere temkinli bir başlangıç yapıldı. Geçtiğimiz hafta bu faaliyetlerin ilki sayılacak güzel bir programa konuşmacı olarak katıldım. Pendik Belediyesi’nin Millet Bahçesi’nde düzenlediği Açık Hava Kitap Okuma etkinliğine bine yakın kültür dostu iştirak etti. Ellerinde kitaplarla gelen her yaştan Pendikli mesafeye uyarak güzel bir tablo oluşturdu. Aylardır evlerine kapanan insanların özlemi yüzlerinden okunuyordu.

 

 

 Belediye Başkanı Ahmet Cin kültürün önemine vakıf kitap dostu bir yönetici. Normale dönüşün ilk faaliyetini kitapla başlattığı için kendisini hassaten tebrik ediyorum.   Çünkü millet olarak normale dönmemiz için artık kitaba dönmemiz gerekiyor. Ne zaman kitaba sırtımızı döndüysek kendimiz olmaktan çıktık. Kimlik parçalanmaları yaşayarak özümüzden uzaklaştık. İmamesi koparılmış tespih taneleri gibi darmadağın olduk. 

Toplumumuzun toparlanması ancak kaynaklarımıza dönmekle kitaplara sarılmakla mümkün olacaktır.

Kitaplar milletlerin maddi olduğu kadar manevi kaderinin de canlı şahitleridir.

Milletlerin ruhu kitaplarla canlanır, hayat bulur.  Kitapsız milletler yok olmaya mahkumdur.

 Bunun için milletlerin imhasına, yürüyen kitaplar olan âlimlerinden ve kütüphanelerinden başlanır. Bunun için Anadolu’daki Moğol istilasının ilk durağı kütüphaneler olmuştur. Ve Buhara’da, Endülüs’te, Semerkant’ta.. “Barbar”,  Kitabının yerine sahte kitaplar koymaya çalışan milletlerin adı olmuştur daima.

Kitaplar bir milletin silinmeye yüz tutmuş hafıza kayıtlarıdır.

Medeniyetler kültür esasına dayanır. Kültür olmaksızın medeniyet, medeniyet olmaksızın millet teşekkül etmez. Medeniyet, dillerin, ırkların, renklerin, âdetlerin kaynaştığı bir bütündür. Bütün bu farklılıkları kaynaştıran aradaki ideal ve ruh birliğidir. Aynı ideali paylaşan, aynı ihtiyacı taşıyan bir medeniyet vücuda getirmek için duygularını, düşüncelerini, ruhunu, yürek ve bileğini faaliyete geçiren insanlar ancak bir millet meydana getirebilir.

Kitapsız, nizamsız, eğitimden terbiyeden nasipsiz toplumlar üretmeye and içmiş bir avuç bozguncu zihniyete karşı yeniden milli kimliğine sahip, insan olma şerefini haiz, yerli değerlerle donanmış yeni nesil ancak kitap medeniyetinin farkında olanlar tarafından yetiştirilecektir.

Bugün kütüphanelerdeki binlerce sessiz şahit,  milletimizi kökünden koparmaya çalışan ve bu milletin ruhunu teşkil eden ana dokuyu görmezden gelmek isteyenlere inat okunmayı keşfedilmeyi anlaşılmayı beklemektedir.

Yeniden büyük millet olup bütün insanlığın selamete kavuşması için ciddi buluşlar gerçekleştirecek bilimde sanatta edebiyatta kültürde bütün dünyada adını duyuracak dev isimlerin çağının her meselesinden kendini sorumlu tutan öncü nesillerin yetişmesi için Kitap halkalarını yeniden diriltmenin vakti gelmiştir.

 Sınavda daha çok soruyu doğru çözüp kariyer yapmak gibi sıradan bir hesapla değil insanlığın daha çok sorununu çözmek idealiyle hasbi bir adanışla kitaplardan depreme dayanıklı her türlü afete karşı korunaklı bir dünya kurmanın tam zamanıdır.

 Millet olarak kitaptan uzaklaştıkça düştüğümüz yer ortadır. Yükselişimiz de ancak kitapla olacaktır. Normale dönüş kitaba dönüşle mümkündür. Virüsten korunmak için maskeye gösterdiğimiz haklı hassasiyeti cehalet virüsünden korunmak için de kitaplara karşı da göstermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde vaka sayılarımız artar, toplum olarak solunum sorunundan kurtulamayız.

Yeni normalde herkese sağlıklı ve kitaplı günler dilerim efendim.

Yorumlar1

  • Emine 1 hafta önce Şikayet Et
    Çok teşekkür ediyorum ilk emri oku olan bir dinin yolundaki bu konudan haberdar ettiğiniz için inşaallah sayısı artar
    Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat