Akşener'den bomba sözler: Bundan sonra CHP ile yol yürümek isteyenler benimle olmayacak

.

 • GİRİŞ22.06.2023 08:36
 • GÜNCELLEME23.06.2023 08:09

İYİ Parti’de hafta sonu yapılacak olan kongrede Meral Akşener’in yeniden Genel Başkan olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Cevabı asıl merak edilen soru bu değildi zaten.

28 Mayıs akşamı kısa bir seçim değerlendirmesi yaptıktan sonra bir daha hiç resim vermeyen, açıklama yapmayan, yeni gelişen bir takım gelişmeler karşısında ne diyeceği merak konusu olmasına rağmen, henüz hiç topa girmeyen Akşener’in hafta sonu ne diyeceği, nasıl bir konuşma yapacağı merak ediliyor.

Kendi durduğu yerden bakınca Akşener’in yerden göğe kadar haklı olduğu bir husus var:

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde “Kazanacak aday” olmadığını diye diye dilinde tüy bitmesine rağmen aday olmaktan vazgeçiremediği Kılıçdaroğlu’na “Ben demiştim” deme hakkını elinde bulunduruyor.

Peki, bu iç sesini dışa vuracak mı?

“Ben dememiş miydim” diyecek mi?

Önümüzdeki kongrede yapacağı konuşmada bunu der mi kendisi?

“AKŞENER ARTIK CHP İLE BERABER YOL YÜRÜMEK İSTEMİYOR”

İYİ Parti kongresinde Akşener’in nasıl bir konuşma yapacağını öğrenmek için A takımından, Genel Başkan Yardımcılarından birini aradım.

İsminin kullanılmaması kaydıyla konuşan İYİ Partili Genel Başkan Yardımcısı, Genel Başkanlarının hafta sonu yapacağı konuşmaya hazırlanmak için evine kapandığını ifade ettikten sonra, siyasi dengeleri sarsacak önemli bir bilgi verdi.

İYİ Partili ismin aktardığına göre Akşener, seçimden sonra yapılan Başkanlık Divanı toplantılarından birinde, parti yöneticilerine aynen şöyle demiş:

“CHP ile beraber yol yürümek isteyenler bundan sonra benimle olmayacak.”

Konuştuğum isim, sözlerine devamla şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bundan sonra (Meral Akşener) CHP ile beraber yol yürümeyi düşünmüyor. Artık İYİ Parti kendi ayakları üzerinde siyaset yapan, kendi görüşü ve düşünceleri doğrultusunda siyaset izleyecek bir konumda olacak. Yani kurulduğu günden beri CHP ile işbirliği yaptı, ancak artık iki seçim geçti. İYİ Parti’nin artık kalıcı olduğu ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla yüzde 10 ile yüzde 15 arası potansiyeli olan bir parti durumuna gelmiştir.”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısıyla konuşmamızın devamında söz yerel seçimlere geldi.

Kendisine bu durumda CHP ile bir ittifak olmayacak mı sorusunu yönelttim.

İlgili isim, “Bu partinin oturduğu yer, milliyetçi, muhafazakar, merkez sağı da kucaklayan bir yapıdır.” Dedikten sonra,

“Yerel seçimde biz olmazsak CHP kaybedecektir.” İfadelerini kullandı.

Ne olacak o zaman? Diye araya girip sorunca, “Onu bilmem, onu CHP düşünecek.” Dedi.

Konuştuğum ismin söylediklerinden anladığım kadarıyla, İYİ Parti’de CHP’ye dönük olarak ta 2019 yerel seçimlerinden kalan bir kırgınlık durumu var.

Şimdi aktarınca siz de fark edeceksiniz bunu.

“2019’da Meral Hanım’la bütün Anadolu’yu birlikte dolaştık” diye söze giren muhatabım, Akşener’i kast ederek, “İstanbul’a çok ağırlık verdi. Bütün ilçelerde tek tek miting yaptı, toplantılar düzenledi. Ayrıca 81 il başkanını İstanbul’a çağırdı. Bu il başkanları İstanbul’daki hemşerileriyle buluşmalar gerçekleştirdi. Neticede seçim kazanıldı.” Diye devam etti.

Sonra, o kırgınlığı yansıtan şu cümleyi kurdu.

“Seçimlerden sonra CHP’den açıklama yapıldı ve HDP’ye teşekkür ediyoruz” denildi.

İyi Parti’ye teşekkür etmediler mi diye araya girdim bu defa?

“HDP’ye teşekkür ettiler.” Cevabı geldi karşı taraftan. 

“YEREL SEÇİMDE SIFIRI ÇEKTİK”

Yine aynı ismin anlattığına göre İYİ Parti, 2019 yerel seçimleri sonrası bir araştırma yaptırmış. O araştırmaya göre eğer 2019 seçimlerinden İYİ Parti CHP’nin adaylarına destek vermeseymiş, Hatay ve İzmir dışında kazandığı büyükşehirlerin hiç birini kazanamayacak imiş.

Aynı isim, İYİ Parti’nin CHP’ye verdiği desteğin sonucuna dair böyle bir değerlendirme yaptıktan sonra, sözlerinin sonunda biraz da tepkili bir şekilde şunları söyledi:

“Biz sıfır çektik.(Yerel seçim sonuçlarıyla ilgili) 13 ya da 14 tane ilçe var şu an elimizde. Ama bizim şu an için 13, 14 ilçede belediye başkanımızın olması, bugün için bize bir avantaj sağlıyor. Kaybedecek bir şeyimiz yok. 13, 14 taneyi ben (İYİ Parti) kendi başıma da alırım. O açıdan elim rahat.”

Bu sözler ileriye dönük olarak pazarlık marjını şimdiden yüksek tutmak, çıtayı en yükseğe çıkarmak, el yükseltmek için mi kullanılıyor, yoksa İYİ Parti gerçekten CHP ile geri dönüşü olmayan bir kopuş sürecine mi girdi bunu zaman gösterecek.

Ancak, bir parti yetkilisinden dinlediğim ve sizlere aktardığım bu arka plan bilgileri, şu an köprülerin bütünüyle atıldığına, ileriye dönük olarak İYİ Parti ile CHP arasında yeniden bir pazarlıkları olacaksa bile buna sıfırdan başlanılacağına işaret ediyor.

Yorumlar152

 • Türkiyem 5 ay önce Şikayet Et
  İnanma, masadan kalkmıştı üç gün sonra tekrar masaya nasıl oturmak zorunda kaldıysa o masaya kendi İSTEMESEDE oturturlar. siyaset böyle işliyor.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Bekir 5 ay önce Şikayet Et
  Oyu parti tüsiad in partisidir Tüsiad chp nin basında ekrem i istiyor Meral e bunları söyleyip ya kılıçdaroğlu chp yi ekrem e bıraksın ya da yerel seçimlerde istanbul ankara adana mersin antalya kaybedilir tehdidine getiriyor
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • RKB 5 ay önce Şikayet Et
  İyi parti kendi gücüyle kendi yolunda yürümelidir.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • cihan 5 ay önce Şikayet Et
  muhafazakar mı çok komiksiniz?
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • Cengiz Yg 5 ay önce Şikayet Et
  chp hdpnin, iyi parti chpnin kuklasıdır. birbirleri ile tartışmaları, seçmeni kandırmak için oynadıkları tiyatrodur.
  Cevapla Toplam 10 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat