Mehmet Şimşek, 'Körfez Çıkarması'nın detaylarını Haber7'ye anlattı

.

 • GİRİŞ25.07.2023 08:14
 • GÜNCELLEME27.07.2023 08:25

Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna 5 yıl aradan sonra yeniden oturan Mehmet Şimşek, ilk günden itibaren yoğun bir iş temposunun içine girdi.

Hem içeride, hem yurt dışında…

Körfez ülkelerine yapılan çıkarmalar…

Hindistan’da yapılan G-20 toplantısında ABD Hazine Bakanı dahil pek çok mevkidaşıyla yürüttüğü görüşmeler…

Açık bir gerçek var, o da şu: Ekonominin ciddi kaynağa ihtiyacı bulunuyor.

Bu yoğun temponun temel gerekçesi de bu: Ekonominin ihtiyaç duyduğu kaynağı bulup getirmek.

Bir yanda 6 Şubat depremlerinin bütçeye yüklediği ağır maliyet…

(Bu maliyetin 2023 bütçesindeki karşılığının 761,7 milyar lira ve milli gelirin yaklaşık %3,1’ine tekabül ettiğini Şimşek daha önce açıklamıştı)

Öbür yanda, seçim dönemi vaatlerinin hayata geçmesiyle ortaya çıkan ve yine bütçeye ağır yükler getiren başta EYT olmak üzere, emekli/memur maaşlarına yapılan zamlar…

Tabi, benzer bir kaynak ihtiyacı ekonominin finans ayağı için de geçerli.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’i dün sabah bakanlıktaki makamında ziyaret ettim.

Hem hayırlı olsun dedim, hem de ekonominin durumu ve gidişatına dair sorularımı kendisine yönelttim.

Dinlediklerimi aktaracağım ama öncelikle bir izlenim olarak Şimşek’in sonuçları önceden hesap edilebilen, belli bir plan çerçevesinde ve kararlı şekilde ilerlemekte olduğuna dair kanaatimi paylaşmak isterim.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE 5 YILLIK İSTİKRARLI BİR DÖNEM VAR”

Şimşek sözlerine, 28 Mayıs seçimlerinin sonuçları ve hem Bakanlar Kurulu hem de, kendi oluşturduğu ekibin yansıttığı pozitif algıyı anlatan cümlelerle başladı.

Şunları söyledi:

“Seçimlerin ardından Türkiye’nin önünde 5 yıllık istikrarlı bir dönem var. Cumhurbaşkanımız yeni bir ekip kurdu. Ve bu ekip toplum tarafından takdir gördü. Devamında bunun bir izdüşümü olarak biz de Cumhurbaşkanımızın yaptığına benzer bir şey yaptık, ona uygun bir ekip kurduk. 

Merkez Bankası’nın başına dünyanın saygı duyduğu bir arkadaşımız geldi. Arkasından liyakatları tartışılmayan 4 bakan yardımcısı arkadaşımızın görevlendirmesi yapıldı.”

“BİR ŞEYLERİ YAPARKEN BAŞKA BAZI ŞEYLERİN KIRILIP DÖKÜLMESİNİ İSTEMEDİK”

Şimşek, yola çıkarken hangi adımlarla hareket edildiğini anlatırken, “Şatafatlı bir takım sunumlarla dezenflasyon programı uygulamak yerine, önden yüklemeli, güçlü bir programı uygulamaya koyarak dünyanın güvenini kazanma çabası içine girdik” diyor.

Devamında şunları ifade ediyor:

“Birinci adım olarak para politikalarındaki rasyonelleşmeyi kademeli şekilde yapmaya karar verdik.

Niçin kademeli? Bir şeyler yaparken başka bazı şeylerin kırılıp dökülmesini istemedik. Kademeli ama kararlı bir süreç başlattık. Bu bir süreç ve devam edecek.”

Şimşek’in “Bir şeyler yaparken başka bazı şeylerin kırılıp dökülmesini istemedik” derken, sert faiz artışlarıyla işsizliği patlatacak, reel sektörü vuracak adımlardan uzak durmayı kast ettiği anlaşılıyor. 

Diğer yandan, “Kademeli ama kararlı” bir süreç diyerek sıkılaşma sürecinin devam edeceğine dönük mesajlarını veriyor.

DEPREMİN GEÇİCİ AMA BÜYÜK ETKİLERİ OLACAK. HEDEF, YIL SONU BÜTÇE AÇIĞINI %6’NIN ALTINDA TUTMAK

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, uyguladıkları programın ana sütunlarından biri diye bahsettiği maliye politikasıyla ilgili yaklaşımlarını da şöyle özetledi:

“2002 sonrası AK Parti hükümetlerinin ekonomide damga vurduğu en güçlü alan mali disiplin olmuştur. Mali disiplin AK Parti ile özdeşleşti. Depremin (6 Şubat depremlerinin) geçici, birkaç yıllık ama bütçe üzerinde büyük etkileri olacak.

Bu nedenle vergi artışlarıyla ilgili pakete milli dayanışma paketi diyoruz. Bunun dışında seçim dönemindeki vaatlere ilişkin harcamaları telafi etmek için ciddi tedbirler aldık.

Deprem harcamalarının milli gelire oranı %3,1. Bunun dışında deprem harici bütçe açığını %3’ün altında olacak şekilde 2023 yılı bütçe açığının %6’nın altında kalmasını sağlayacağız.”

“KÖRFEZ ÜLKELERİNE SİZİNLE GÜÇLÜ BİR YATIRIM İLİŞKİSİNE GİRELİM DEDİK”

Ve geldik, programın bir diğer önemli sütunu olan dış kaynak meselesine.

Şimşek’in, bu bağlamda konuşurken, öncelikle, “IMF’yi bir seçenek olarak görmüyoruz.” Şeklindeki ifadesinin altını çizelim.

Devamında neden Körfez’e yöneldiklerini yine kendi ağzından aktaralım:

“Küresel piyasaların ikna edilmesi biraz zaman alır. Şu an onlar bekle/gör modundalar. Bu durumda ancak ikili ilişkiler kullanılarak bir sonuca ulaşılabilir. O nedenle soluğu Körfez’de aldık. Körfez ülkeleri büyük potansiyele sahip. Onlara, Batılılar bekle/gör modunda iken sizinle güçlü bir yatırım ilişkisine girelim dedik.”

Peki, bu çağrıya nasıl bir cevap verildi?

Sorunun cevabı yine Şimşek’in sözlerinde saklı:

“Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri bu çağrıyı çok ciddiye aldı. Bizim ziyaretimizden sonra, bir bakan başkanlığında heyet gönderdiler. O heyet burada bir hafta kaldı. Bayram boyunca (Kurban Bayramı) onlarla çalışıldı. Sonuçta 50,7 milyar dolarlık bir programla süreci sonlandırdık. İlk konuşulduğunda bu rakam 30 milyar dolar idi. Çok profesyonel şekilde çalıştık ve süreci buraya taşıdık.”

“8,5 MİLYAR DOLAR DEPREM HASARININ FİNANSMANI, 3 MİLYAR DOLAR İHRACATIN FİNANSMANI İÇİN”

Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan dev anlaşmanın önemli bir hacmini enerji yatırımları oluşturacak.

Enerji ile ilgili yatırımların önemli bir bölümü de Güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına dair olacak.

Bunun dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez çıkarması sonrası bir kulis bilgisi olarak gündeme gelen bir konuyu Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e sordum.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden, deprem harcamalarının finansmanı için 8,5 milyar dolar ve ihracat kredi finansmanında kullanılmak üzere 3 milyar dolarlık bir fonun bu anlaşmanın bir parçası olduğu yönünde bir kulis bilgisi idi bu.

Şimşek’e bunu sordum ve o da bu kulis bilgisini teyit etti.

Yorumlar14

 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Emeklinin derdi evdeki ekonomi yukselen dolar simsek hiziyla artan carsi pa ar fiyatlari önlenemeyen fahis kiralar faturalar
  Cevapla
 • İbrahim Alkılıç 4 ay önce Şikayet Et
  Bir abd doları eşittir, 10,10 Norveç kronu. Hiçbir Norveçli de bunu dert etmiyor.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Kemal senel 4 ay önce Şikayet Et
  Hadi hayırlısı
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Kamil 4 ay önce Şikayet Et
  ASEAN platformunu ihmal etmemeliyiz . Oralardan Milyar $ Dolar bazında finansman temin edebiliriz . Malezya , Japonya , Güney Kore finansman arayış turu yapılmalıdır .
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Mehmet Ali 4 ay önce Şikayet Et
  Sn. Mehmet Şimşek e destek olmalıyız Ülke bir kere sıkıntılı duruma düştü sıkı bir politika uyguluyor. Başarılı olacaktır İnşaallah...
  Cevapla Toplam 14 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat