İmamoğlu hedefine ulaşabilecek mi? Yoksa evdeki bulgurdan da mı olacak?

.

 • GİRİŞ28.07.2023 08:05
 • GÜNCELLEME31.07.2023 08:54

Cumhuriyet Halk Partisi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanları ve Parti Meclisi toplantılarının arkasından geçtiğimiz günlerde yeni seçilen milletvekilleriyle de bir yemekli toplantı yaptı.

Merak ettim.

Bu toplantıdan niye, belediye başkanları toplantısında olduğu gibi kulislere sert düellolar, karşılıklı suçlamalar yaşandığına dair haberler yansımadı diye.

Bu merakımı gidermek için meşhur Zoom toplantısına katılan, yeniden milletvekili seçildiği için yemekli toplantıda da yerini alan oradaki tanınmış simalardan birini aradım.

Muhatabım, “Bu toplantıda da bir gerilim oldu mu” şeklindeki sorumu, önce yanlış anladı.

Bir gerilim yaşandığına dair duyum aldığımı, bunu teyit ettirmek üzere kendisini aradığımı düşündü.

“Yok, efendim yok, yok sadece Genel Başkanımız konuştu zaten, orada da tavsiyelerde bulundu o kadar yani. Yanlış bilgi gelmiş size” dedi.

“Yok ben de bir gerilim oldu mu onu öğrenmek için aradım zaten” deyince, rahatladı, bu defa “Gerilimsiz bir CHP toplantısı düşünülemez tabi” diye şakayla mukabelede bulundu.

Bu parlak fikir kimden geldi bilmiyorum ama, parti içi tartışmalara bir son vermenin yolunun kavgaya tutuşabilecek olanları hiç konuşturmamadan geçtiğini keşfetmek de ciddi bir ilerleme anlamına geliyor!

İMAMOĞLU SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMIYLA NİYETİNİ DAHA AÇIK HALE GETİRDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, uzun süredir ağzında tuttuğu baklayı nihayet çıkardı.

Açtığı internet sitesine gelen yorumları dayanak göstererek CHP’de bir lider ve yönetim değişimi olması gerektiği yönündeki görüşleri dile getirdi.

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımla;

“Toplum, CHP’de lider ve yönetiminin değişmesini, bu değişimin hem kuşak, hem de vizyon ekseninde olmasını istiyor. Toplumun ihtiyaçlarına uygun net bir vizyon ve politikalar belirlenmesini, kapsayıcı bir demokrasi ve laiklik anlayışının üretilmesini bekliyor” dedi.

Bu, İmamoğlu’nun şimdiye kadar yaptığı en cesur çıkış anlamına geliyor.

Başka bir deyişle de köprüleri yaktığının en net göstergesi.

Niyeti zaten çok önceden de belliydi.

Çok önceden..

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olarak seçim kampanyası yürüttüğü dönemde dahi, ‘One man show’ tarzı tek kişilik mitingler yaparak, filmlerdeki gibi “asıl oğlan benim” mesajını canlı tutmuştu.

Zaten 29 Mayıs sabahı kolları sıvalı beyaz gömlekle kameraların karşısına geçip, ‘değişim’ mesajı vererek muhtemel bir seçim yenilgisi halinde pusuda yattığını göstermişti.

SİYASAL AVANTAJ İMAMOĞLU’NUN, KADRO AVANTAJI KILIÇDAROĞLU’NUN ELİNDE

Peki, İmamoğlu Kılıçdaroğlu’nu alt edip CHP’nin başına geçebilecek mi?

Bunun cevabını hiç kuşkusuz sonbaharda yapılması artık yüksek ihtimal haline gelen kurultayda alacağız.

Mahallelerden başlayarak kurultayda parmak kaldıracak CHP delegelerinin belirlenmekte olduğu bu sürecin İmamoğlu için anlamı şu:

13 yıldır sürekli bir şekilde seçim(ler) kaybetmiş 75 yaşındaki bir genel başkana karşı bu mücadeleyi yürütüyor olması, kendisine siyasal bir avantaj sağlıyor.

Dezavantajı ise, kurultayda oy kullanacak olan delegelerin Genel Merkez tarafından sıkı bir denetimle belirleniyor olması.

Bu da, daha önce siyasal avantajı elinde bulunduran Muharrem İnce’nin, hiçbir seçim sonucunu önemsemeyen delege çoğunluğuna iki kere takılmasını hatırlatıyor.

İmamoğlu, ifşa olan zoom toplantıları ile delege seçimlerine müdahil olmaya çalıştı ama istediği neticeyi alamadı.

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2010 yılı Mayıs ayında genel başkan olmasıyla genetiği, fiziği, kimyası, biyolojisi, her bir şeyi değişmiş bir parti.

Şu an yürümekte olan delege dizaynı süreci de, partinin bu kimliğine ne surette olursa olsun dokundurulmayacağı motivasyonuyla ilerliyor.

Yüz tane de seçim kaybedilse CHP böyle kalmalı.

Partinin kimliği de, kadroları da, politikaları da asla değiştirilemez!

Böyle düşünülüyor.

İmamoğlu’nun siyasal avantajını hepten yok saymanız da mümkün değil tabi.

Sonuçta Muharrem İnce’de girdiği kurultay seçimlerinde kaybetmiş, ama ciddi miktarda oy da almıştı.

İtinayla dizayn edilmekte olan delege yapısındaki bütün sürprizler kurultay vakti geldiğinde İmamoğlu lehine işleyebilir.

Ancak, bu durum da kendisinin şansının az olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İmamoğlu için akla gelen tek soru, CHP’deki genel başkan ve yönetim değişikliğini sağlayıp sağlayamayacağı sorusu değil tabi.

Önümüzde yerel seçimler var ve bütün bu olup bitenler, kendisine dönük hasmane duyguları tetiklediği için İBB için  yeniden aday olmasını da engelleyebilir.

Yani dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olabilir.

Yorumlar30

 • kerim 4 ay önce Şikayet Et
  Kamu kurumu çalışanlarına yapılan zamlar Belediye çalışanlarına etkilemediğinden İstanbul bld. Çalışanları olarak maaşımız askeri ücret seviyelerine kaldı konuyu basına taşıyarak yardımcı olursanız çalışanlar olarak minnet duyarız.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Ahmed YAHYA 4 ay önce Şikayet Et
  YORUM YOK.HEMEN tazminat açıyorlar
  Cevapla
 • Kompakt 4 ay önce Şikayet Et
  Hala İmamoğlu diyor ya..altını üstünü soydunuz ülkenin..millet maraba oldu..emeği geçenlerin....
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Hacı Yatmaz 4 ay önce Şikayet Et
  Politik konulardan bıktık. Her gün trafik kazası, kazalar da Avrupa birincisiyiz, niye ?Herkeste bir silah, maganda kurşunuyla ölümler çok artmadı mı , saygısızlık had safhada her yerde kavga var, iş kazalarında sürekli dünyanın ilk sıralarındayız , hayvancılık - tarım da ne yapabiliriz, deprem ülkesiyiz ayrıca her yıl bir yerleri sel basıyor. Artık bu konular gündeme gelmeli bence.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Fethi 4 ay önce Şikayet Et
  İstanbulu kaybedeceğini bildiği için karizmayı daha fazla çizdirmeden başka bir yere kapak atmak istiyor
  Cevapla Toplam 9 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat