AK Parti büyükşehir adaylarını 2,5 ay içinde açıklamaya hazırlanıyor

.

 • GİRİŞ15.08.2023 09:19
 • GÜNCELLEME15.08.2023 11:02

Dün, 14 Ağustos, bir başka deyişle AK Parti’nin kuruluşunun 22’inci yıldönümüydü.

22 yılının 21 yılı iktidarda geçen, girdiği bütün seçimlerden açık ara birinci çıkan, bu anlamda çok partili sisteme geçildiği günden bu yana örneği olmayan bir başarı hikayesi yazan bir parti oldu AK Parti.

Artık miadını tamamladı diye düşünenler 14 ve 28 Mayıs’ta bir kere daha yanıldı, bu düşüncenin bir tarafı olanlarsa yeniden hayal kırıklığına uğradı.

Erdoğan liderliğinde AK Parti için, elde edilen net zaferle bir 5 yıl daha iktidar hakkı elde edip, 20 yıllık rekoru, çeyrek asıra taşıma imkanı doğmuş oldu.

2019’da yapılan son yerel seçimlerde muhalefet cephesi, İstanbul ve Ankara’yı alarak hem moral buldu, hem de o moralle 2023 seçimlerine ilerledi.

“İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” görüşünün sağladığı psikolojik avantaj, 14 Mayıs akşamına kadar sürdü.

2024 yerel seçimlerine doğru ilerlerken, şu anda psikolojik üstünlük Cumhur İttifakı cenahına geçmiş durumda.

28 Mayıs akşamından itibaren öncesinde başlayan kavgaların daha da alevlendiği muhalefet cephesinde ise, kafalar karışık.

YENİ STRATEJİ EKİBİNİN BAŞINDA EFKAN ALA VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerel seçimler için hazırlıkları başlattığı AK Parti’de ilk talimatı, 14/28 Mayıs sürecinde büyük faydasını gördüğü strateji ekibini yeniden toplamak yönünde oldu.

Numan Kurtulmuş’un TBMM Başkanı olmasıyla boşalan Genel Başkanvekilliği koltuğuna partinin tecrübeli isimlerinden, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala gelmişti.

Efkan Bey, Ak Parti’yi 2024 Mart seçimlerine hazırlayacak olan strateji ekibinin de başına getirildi.

Ömer Çelik, Erkan Kandemir, Hamza Dağ gibi AK Parti’nin beyin takımını temsil eden isimler de önceki seçimlerde olduğu gibi Mart 2024 seçimleri için oluşturulan strateji ekibinin içinde yer alıyorlar.

30 BÜYÜKŞEHİR ADAYININ EKİM SONUNDA AÇIKLANMASI HEDEFLENİYOR

Erdoğan’ın parti içindeki yakın kurmaylarından birinden öğrendiğime göre, büyükşehir belediye başkan adayları konusunda bu defa erken davranma gibi bir eğilim ortaya çıkmış durumda.

Genel Başkan Yardımcısı sıfatını da taşıyan söz konusu isim, Ekim sonu gibi 30 Büyükşehir’in belediye başkan adaylarının açıklamayı hedeflediklerini söyledi.

Yani, 2,5 ay içerisinde adaylar belli olabilir.

Bunun sebebini sorduğumda ilgili parti yetkilisi, sürecin uzamasıyla aday adayları arasında bir takım sorunların çıktığına, bunu da seçim sürecinde dezavantajlar getirdiğine değindi.

Ayrıca, seçim sürecinde erken yol alanların bazı riskler olsa da, bir takım avantajlar elde ettiği de bir gerçek.

Önemli olan hangi şehre hangi adayın gösterileceği hususunda tereddüt oluşmaması.

Adaylar üzerinde konsensüs oluştuktan sonra süreci uzatmanın bir anlamının olmadığı ifade ediliyor.

HAYAT PAHALILIĞI İKTİDARIN, İÇ KARIŞIKLIKLAR MUHALEFETİN ZAYIF KARNI

2024 yerel seçimleri için avantajın hangi tarafta olduğunu söylemek adına vakit biraz erken gibi gözüküyor.

Her iki tarafın da hanesine eksi yazacak gerçeklerle karşı karşıyayız zira.

Muhalefet cephesi, son üç aydır, “İyi ki bu seçimleri kazanamamışız” itiraflarına kadar giden skandalvari gelişmelere sahne oldu.

CHP’nin içinde yaşananlar tam bir ibret vesikası.

Diğer tarafta ise, seçimlerden sonra yeniden tırmanışa geçe enflasyonun iktidar cephesine bir dezavantaj sağladığı bir gerçek.

Bu durumun en iyi farkına varmış olan isim, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan başkası değil.

Son açıklamasında, “Hayat pahalılığının son dönemde milletimizi bunalttığının farkındayız” diyen Erdoğan “Şimdiden çalışmaya başlamalı, sahada en küçük bir boşluğa meydan vermemeliyiz” sözleriyle yerel seçimlere nasıl bir ciddiyetle baktıklarını dile getirmiş oldu.

Geçici olduğu Merkez Bankası tahminlerine yansıyan enflasyon konusunda yerel seçimlere doğru fark edilir ve hissedilir bir iyileşme olursa, bunun yine AK Parti ve Cumhur İttifakı lehine bir rüzgar estirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Muhalefet cephesinde ise, CHP içinde olup bitenler ve olup bitecek olanlar, yerel seçim sonuçlarına doğrudan etki edebilecek bir potansiyele sahip.

14 ve 28 Mayıs sonuçları başlı başına bir kızgınlık ve öfke hali üretmiş durumda zaten.

Bir de onun üstüne gelen kavgalar uzayıp giderse, Mart ayı muhalefet açısından 2019’un aksine yeni bir dert ayı olabilir.

 

Yorumlar46

 • Türkoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Tevfik başkan anlatsın İstanbulda 4 senedir hizmetleri nasıl engellediğini. Seçilirse ilk 2 sene imamogluna yaptirmadiklarini son iki senede kendi vaatlerini anlatir
  Cevapla
 • Mustafa Orhan 3 ay önce Şikayet Et
  Nitelikli aday önemli. Parti adından dolayı adaya oy vermiyorum vermeyi de düşünmüyorum.
  Cevapla
 • Aşağımirahmetli 3 ay önce Şikayet Et
  Bu zamlar milletin belini kırmış, kusura bakmayın, işiniz çok zır
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Bekir 3 ay önce Şikayet Et
  Istanbula 70 yaşın üzerinde YAŞLI Ankaraya da ankaralı olmayan GAYSERILI bir aday acılanacaksa Maalesef Gene kaybederiz Reis bu defa hata yapma 5 yıl cehennem azabı gibi Acı millete Istanbula tevfik göksu ankaraya turgut altinok
  Cevapla
 • Vatandas 3 ay önce Şikayet Et
  Ankara'ya i.melih Gökçek'in oğlunu düşünün bence
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat