Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yeni bazı güzel haberler var

 • GİRİŞ01.09.2023 08:15
 • GÜNCELLEME04.09.2023 09:05

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile, en son Haziran ayında yeni dönem Kabinesi belli olduktan kısa süre bir araya gelmiş, önümüzdeki 5 yıla ilişkin hedeflerini kendisinden dinleyip bu köşede sizlere aktarmıştım.
 
Çarşamba akşamı makamında yaptığımız görüşmede, Bakan Koca’dan bu defa, 2,5 ay önce anlattığı konularda kaydedilen ilerlemelere dair bazı bilgiler aldım.


 
Öncelikle şunu ifade edeyim:
 
Hem sağlık camiasında hem de genel kamuoyunda Bakan Koca’nın geniş bir kredisi var.
Bunun en büyük nedeni, pandemi döneminin zorlu şartlarında sergilediği başarılı yönetim.
 
Geçen yıl hayata geçirilen ve hem sağlık çalışanları ve doktorların özlük haklarını iyileştiren, hem de sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına önemli katkılar sunan ‘Beyaz Reform’ adımları da Koca’nın popülaritesine yeni pozitif katkılar sundu.
 
“YURTDIŞINA GİDEN HEKİMLERİN SAYISI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALDI”
 
Realitesinin yanı sıra, biraz da negatif kampanya amaçlı olarak kullanılan bir sorunumuz var malum.
 
Yurtdışına giden doktorlar meselesi…
 
Bakan Koca’da alıp sizlere aktarabileceğim iyi haber şu:
 
Kamudan doktor ayrılmasında  önemli azalmalar var.
 
Kamuda çalışan doktorların hem özlük haklarının, hem de çalışma şartlarının iyileştirilmesinin bunda katkısı büyük.
 
Bakan Koca bu konuda şöyle bir değerlendirme yapıyor:
 
“Kamudan ayrılanların sayısı giderek azaldı. Yurtdışına çıkmak için iyi hal belgesi alanların sayısı bir ara aylık 320, 330 kişiye kadar çıkmıştı. Beyaz Reform sayesinde şimdi bu sayı oldukça düştü. Ve her iyi hal belgesi alan da yurtdışına gitmemeye başladı.
Yurtdışına gidenlerin önemli bir bölümü de eğitimine devam etmek için gidiyor.”


 
HASTANELERİN YÜKÜNÜ AZALTMAK İÇİN ÇOK YÖNLÜ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR
 
Kamu hastanelerinin yükünün fazlalığı herkesin malumu. Bu durum, hem hizmet verenler sıfatıyla doktor ve sağlık çalışanları, hem de hizmet alanlar sıfatıyla hastalar için çeşitli zorlukları ve sıkıntıları beraberinde getiriyor. Sağlık Bakanlığı Bakan Koca nezaretinde, yeni dönemde, bu sorunu rahatlatma, hastanelerin yükünü azaltma ve sağlık hizmetlerinin kalitesini artırma anlamında çok yönlü bir süreç yürütüyor.
 
Örneğin:
 
“Hekimlerimizin hastalarına odaklanabilmesi için her birine tıbbi sekreter alıyoruz. 32 bin tıbbi sekreter alındı.”
 
TELEMEDİCİNE UYGULAMASI İLE İLAÇ RAPOR VB. İHTİYAÇLARA HASTANEYE GİDİLMEDEN ULAŞILABİLECEK
 
Bakan Koca’nın verdiği bilgiye göre randevu alıp hastaneye gidenlerin yaklaşık yüzde 22’lik  bir bölümü hastaneye reçete, rapor vs. yazdırmak için gidiyor.
Bakan Koca, bu amaçla hastaneye gidenlerin böyle yapmalarını gerektirmeyecek bir çözüm formülü olarak ‘Telemedicine’ yöntemini zikrediyor, şöyle diyor:
 
“Hasta yükünü azaltacak bir başka uygulama: Telemedicine uygulaması.
Hastaların yüzde 22’si reçete yazdırmak için hastanelere gidiyor. Onların bu taleplerini uzaktan sağlık hizmeti ile çözmeyi düşünüyoruz. Bu şekilde reçete, rapor vs. ihtiyaçların hastaneye gelmeden halledilmesi sağlanacak.”
 
Bakan Koca, ileri yaştaki insanların bulundukları yerde sağlık hizmetlerinden yararlanmalarını sağlayacak olana “Yaş Alma Merkezleri”nin kısa adıyla YAŞAM merkezlerinin bazı illerde açıldığını, devamının da geleceğini ifade ediyor.
Hedefimiz 65 yaş üstü olmak üzere , 80 yaş üstünden başlayacak şekilde 250/300 kişiye bir doktor düşecek şekilde düşünülen bir yöntem bu. Amaç hastaneye daha az gelerek sağlık hizmetini sunmak olacak. 

Dolayısıyla eş zamanlı olarak hastanelerin hasta yükünün azalmasına da katkı sağlayacak.

Bakan Koca ‘En büyük sorunumuz’ dediği şiddet konusunda yeni bazı adımların da atılacağı haberini verdi.
 
“Beyaz kod dışında bir de gri kod için çalışıyoruz.” Deyip şöyle devam etti: “Beyaz kod da yargı/hukuk devreye giriyor. Gri kod ile idari sorumlular haberdar edilecek. Potansiyel bir tehdit algılamasına karşı öncül kod olacak.”

RANDEVULARDA GECİKME SORUNU KISMEN DEVAM EDİYOR
 
Bakan Koca’ya randevuların ileri tarihlere atılması meselesine dair son durumu da sordum. “Bu sorunumuz kısmen devam ediyor” dedi. Üzerinde durduğumuz en önemli konulardan bir tanesi bu diye devam etti.
 
Sonra da, “İl bazlı bakıyoruz bu meseleye. Her ile özel çözüm yaklaşımıyla sahada çalışıyoruz. En fazla yoğunluk göz, KBB, Cildiye ve Plastik Cerrahi.” Dedi.
 
YENİ KOVİD MUTASYONU: KORKACAK BİR DURUM YOK
 
Ve son olarak gelelim, Kovid’le ilgili çıkan mutasyon haberlerine.
Bakan Koca’ya bu konuda tedirgin olmayı gerektirebilecek bir durum var mı sorusunu yönelttim.
 
Verdiği cevap iç rahatlatıcıydı:
 
“Geçmişte yaşadığımız sıkıntılı dönemlere dönmek gibi bir durumumuz söz konusu değil. Mutasyonların hiçbirinin virülansı (etkisi) daha güçlü değil. Onun için endişe edilecek bir durum yok. Vatandaşımız müsterih olsun. Gripten korunur gibi korunmaya devam etsin.
Kronik hastaların ve yaşlıların kalabalık ortamlarda daha dikkatli olmaları, enfekte olanların kalabalıklara karışmaması önem taşıyor.”

Yorumlar53

 • Amin 8 ay önce Şikayet Et
  Amaçları dünya nüfusu azaltmak projesi
  Cevapla
 • veri 8 ay önce Şikayet Et
  avrupada bir doktora 20 hasta düşüyor ,burada ortalama 80 hasta, doktor robot gibi olmuş, ilk önce hastaneye luzumsuz gelen hastalık hastası insanların önü kesilmesi gerekli ,hem iş yükü hafifle,r hem gerçek hastalar muayene olur,bunun için muayene ücretleri bir paket sigara fiyatında olmalı enaz...
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Hastanelerde doktorlar hastaları insan yerine koymuyorlar.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • emekli asker 8 ay önce Şikayet Et
  insan olsalar koyarlar...
  Toplam 3 beğeni
 • Görüş 8 ay önce Şikayet Et
  Randevu sistemi eski Türkiye deki "bugün git yarın gel" repligine dönmüş durumda. Doktora dişim ağrıyor diyorum, haftaya randevu al diyor. O hafta yok tabi. Dış ağrısının ne demek olduğunu doktorlara tecrübe ettirmek şart.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Bursadan 8 ay önce Şikayet Et
  On numara para alan doktorların özlük hakkını iyileştirin emekliyi kimse sallamasın bunu müjde diye ver Mehmet acet halkçı olmayı halkın sorularının sesi olmayı bırakıp sen ne ara kapitalist oldun ya yeşil pasaport istediğini bu bakana da söyleseydin alayinizi Allah'a havale ediyorum
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat