Ülkü Ocakları’ndan Türk Büyüklerine…

  • GİRİŞ10.12.2021 11:21
  • GÜNCELLEME10.12.2021 11:45

Ağaç, yaş iken eğilir…

Bu atalar sözünü hepimiz bilir, söyleriz lakin ehemmiyetine binaen gereken hassasiyeti göstermeyiz. Oysa merhum Ahmet Kabaklı Hoca’nın deyimiyle “Çocuk adam ufağıdır!” Çocuğa yapılan yatırım asla boşa gitmez…

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, çok güzel, anlamlı ve iz bırakan çalışmalara imza atıyor. Geçtiğimiz gün kıymetli kardeşim Doç. Dr. Efecan Karagöl’ün gönderdiği kargoyu açınca âdeta çocuklar gibi sevindim, mutlu oldum. “Ülkü Ocakları Türk Büyükleri Okuma Serisi-2” adını taşıyan çalışmada kuşe kâğıda basılmış, renkli resimlerle zenginleştirilmiş 11 adet pırıl pırıl kitaba bakıp derin bir nefes aldım.

Ülkü Ocakları emanetine sahip çıkmış. Peki bu kitaplarda ne anlatılıyor?

“Bilge Kağan, Bilge Tonyukuk, Mete Han, Tomris Han, Hoca Ahmet Yesevi, Fatih Sultan Mehmet, Sultan Alparslan, Tuğrul ve Çağrı Beyler, Sultan Baybars, Babür Şah...” kitaplarıyla çocuklara kısa ve öz bilgiler veriliyor. Yine seride Kaşgarlı Mahmud’un Divânu Lugâti’t-Türk adlı eseri de Doç. Dr. Efecan Karagöl tarafından çocukların anlayabileceği şekilde sadeleştirilmiş. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım tarafından her kitabın takdimi özenle yapılmış.

Ülkü Ocakları’nın bu kültür hizmeti bununla bitmiyor elbette.

Mesela Eğitimci-Yazar Habip Arvas Beyefendinin, Türk İslam Ülküsü’nün ideoloğu, izini hiç kaybetmediğimiz Üstadımız, büyüğümüz Seyyid Ahmet Arvasi Hoca’nın “Türk İslam Ülküsü” kitabını çocuk ve gençler için küçük hikâyeler şeklinde yayına hazırladığını ve bu kitapların da yakında neşredileceğinin müjdesini verelim…

Mesela; “TÜRKÇÜLÜK” hikâyesinde Alparslan adlı çocuk, babasına gidip soruyor: “Babacığım, bir şey sormak istiyorum. Az önce televizyonda sunucu, bazı kişilerin Türkçülüğü ırkçılığa benzettiğini söyledi. Türkçülük nedir?

Bu noktada baba, Arvasi Hoca'nın bu konudaki görüşlerini şöyle açıklıyor:

“Türkçülük, milliyetçiliğin uygulanış biçimidir. Milliyetçilik de kim olursa olsun herkesin sahip olması gereken bir şuurdur. Her insan kavmini ve akrabasını sever. Onların başarılarıyla gurur duyar. Onlara iyilik ve ihsanda bulunur. Dolayısıyla insanın vatanını, milletini ve devletini sevmesi, milletinin başarılarıyla gurur duyması ve ülkesinin kalkınması için çalışması ırkçılık değildir.”   

Bu kıymetli faaliyetleri gözlemlerken aklıma Türkiye Çocuk dergisi geliyor. Tam yarım asırdır millî ve manevi değerlerimizi en üst seviyede çocuklarımızın istifadesine sunan bu nadide dergi de büyük bir alkışı hak ediyor…

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, hakikaten çok önemli ve değerli çalışmalara imza atıyor. Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

Öte yandan elimde yetki olsaydı, bu eserleri ülkemizdeki ilkokul öğrencilerine okuttururdum. Hatta Türk Devletleri Teşkilatı’nın da bu eserleri ilgili ülkelerdeki çocuklara okutmaları lazım. Gelecekte merhum İsmail Bey Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İş’te Birlik” ideali çerçevesinde ortak bir kültür ve medeniyet tasavvurunun oluşmasını istiyorsak bu meseleyi çok ciddiye almak zorundayız.

Son olarak, Ülkü Ocakları yöneticilerine benim de naçizane bir teklifim var. Türk milletinin itikat imamı olan İmam-ı Matüridî Hazretleri de mutlaka çocuklarımıza tanıtılmalıdır. Yazar Mürsel Gündoğdu’nun yazdığı “İmam Matüridî” romanı Özbekistan Uluslararası Matüridî Enstitüsü tarafından Özbekçeye çevrildi. Özbekler de çocuklar için böyle bir çalışma yapacaklarmış. Biz neden yapmayalım?

Çocuk eğitimi hakikaten çok önemlidir.

Hasılı teşekkürler Ülkü Ocakları…

Türkiye Gazetesi

Yorumlar1

  • Saruhan bey 1 yıl önce Şikayet Et
    Kitabın çıkmasını bekliyoruz . 2 yıl olmuş
    Cevapla
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat