Hedef Dugin mi, Dugina mıydı?

.

 • GİRİŞ24.08.2022 08:13
 • GÜNCELLEME24.08.2022 08:13


Dünyanın en iğrenç eylemi herhâlde bu olmalı.
Babası, annesi veya ailevi bağlarından dolayı masum insanların çok sinsi tuzaklarla öldürülmesi hem çok alçakça hem de çok zavallıca bir eylemdir. Birkaç gün önce ünlü Rus ideoloğu Alexander Dugin’in kızı Daria Platonova (Dugina) arabasına yerleştirilen patlayıcının infilak etmesiyle hayatını kaybetti.
 
Daria Platonova, genç bir gazeteci ve köşe yazarıydı. Siyaset Bilim ve Felsefe eğitimi almıştı. Birçok medya organının gözünden kaçan bir ayrıntı da Daria’nın Ukrayna-Rus savaşını takip etmek için savaş bölgesine gittiği gerçeğiydi.
Daria için ünlü Rus Siyaset Bilimci Natalya Makeeva, Daria Dugina'nın ölümünü şu şekilde yorumluyor:
"Daria'nın başarıyla geliştirdiği Alexander Dugin’in fikirleri, Rus siyasetini ve içinde yaşadığımız dış politika vektörünü şekillendirdi. Bu küçük kızın büyük, ciddi bir filozofa dönüştüğünü gördüm. O sadece babasının kızı değildi, bağımsız bir insandı, bir ideologdu. Rus liderliği bu saldırıyı sadece bir trajedi olarak değil, Rus medeniyetine bir darbe olarak kabul etmeli ve buna göre cevap vermelidir.”
 
Peki gerçekten hedef Daria mıydı?
 
Pek çok Rus gazetesindeki yazarların yorumlarına baktığımızda gerçekte tek hedef Daria değildi. Babası Alexander Dugin idi. Çünkü Dugin, Rusya Devlet Başkanı V. Putin’e ufuk açan, ideolojik öğretileriyle yeni yol haritaları çizen önemli bir figür ve düşünür olmakla birlikte, Batı ve ABD’ye menfi yaklaşımıyla da dikkat çeken çok önemli bir isimdi.
Alexander Dugin, Yeni Avrasya (AvRusya) kavramının içini dolduran, yeni stratejilerle hem Batı dünyasını hem ABD’yi pek çok anlamda zora sokan çok ciddi atakların da baş müsebbibi idi ve hatta Rusya-Ukrayna savaşının baş sorumlusu olarak da Dugin gösteriliyordu.
 
Mesela Politikacı ve Yayıncı Yegor Kholmogorov, ünlü Rus ideoloğu Dugin ve ailesinin neden teröristler tarafından hedef alındığını çok ilginç bir analizle şöyle anlatıyor:
“Alexander Dugin küreselleşme karşıtı bir düşünür hâline gelmiştir. Batı karşıtı, liberalizm karşıtı, küreselleşme karşıtı bir ideolojinin görkemli bir sentezini ortaya koydu.  O bir düşünür olarak küresel patronlara karşı stratejik bir silah olarak fazlasıyla yeterli. Ve onu tam olarak bu kapasiteden çıkarmaya, yok etmeye çalıştılar.”
 
Gazeteci, Siyaset Bilimci Daria Platonova hakkında genel anlamda çok güzel şeylerin anlatıldığı Rus basınında, onun başarıları karşısında içeride de kıskançlık yapanlar olduğu belirtiliyor. Hatta yapılan bir ankette bu terör eyleminin kim veya kimler tarafından tertiplendiği de sorulmuş. Ağırlıklı olarak üç ihtimal öne çıkmış:
-Ukrayna Güvenlik Servisi: %51,9
-Ukraynalı Milliyetçiler: %18,1
-Rusya’daki Düşmanlar: %30
 
Rus gizli servisi FSB ise önceki gün Daria’nın katilinin tespit edildiğini açıkladı. Ukrayna Gizli Servisi’nin yardımıyla Natalya Vovk isimli bir kadının, Daria’nın yaşadığı binada bir daire kiraladığını, kendisini uzun süre takip ettiğini, Mini Cooper marka aracına 3 kez farklı plaka taktığını, olay günü bir festival çıkışı öncesinde bombanın yerleştirildiğini amacın baba kızın aynı anda yok edilmesi olduğunu, ancak baba Dugin’in son anda başka bir araca binmesiyle durumun değiştiğini söyleyen FSB, katilin olaydan sonra Estonya’ya kaçtığını ifade etmiş. 
 
Hayli ilginç bir cinayet ve uluslararası boyutu olan bir olay!
Bu işin sonu nereye varacak göreceğiz.
Hasılı dünya hayli karışık, önümüzdeki yıllar dünyayı nereye götürecek yaşayıp göreceğiz. Elbette gönül ister ki düşman bile düşmanlığını mertçe yapsın, harbice savaşsın.
Ne yazık ki bu dünya, başka bir dünya...

TÜRKİYE GAZETESİ

Yorumlar3

 • 1071 3 ay önce Şikayet Et
  On bir eylül haçlı batıyı Müslüman ülkelere saldırtmak için tezgahlanmıştır, nitekim İslamı düşman ilan ettiler, baş papazları yıllar önce üçüncü dünya savaşı başladı ama kesik kesik demişti, son otuz yılda on iki milyon Müslüman katledilmiştir, alçak katil hırsız gavur haçlılara kana zulme sömürmeğe doymuyor, demek ki hedef; haçlı seferiyle İslam ve Müslümanları yok etmektir, bunun için Müslümanların uyanıp birlik olmasıdır !..
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Doğrucu Davud 3 ay önce Şikayet Et
  Şu aşırı zengin azgın ve sapkın rotchild rockefeller vs. yahudiler zamanımızın firavun nemrut ve karun'larıdır, para ve güç zehirlenmesinden dolayı kendilerini bütün devletlerden üstün görüyorlar, güya süper güç devletleri yönlendiriyor yönetiyor kendi sapkın emelleri için dünyayı ateşe atmaktan çekinmiyorlar, bunlar insanlıktan çıkmış hayvan gibi vahşi yaratıklardır !..
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Kaan 3 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla Toplam 2 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat